Pompy ciepła – lista artykułów
21 października w Europie obchodzony jest Dzień Pomp Ciepła
Pompy ciepła mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania, przygotowywania c.w.u., chłodzenia i wspomagania wentylacji w domach jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych, także tych modernizowanych. Jak pokazują przykłady również w obiektach użyteczności publicznej można wykorzystywać te bezemisyjne urządzenia grzewcze.
Zapytalismy eksperta po czym się poznaje dobrą pompę ciepła
21 października w Europie obchodzony jest Dzień Pomp Ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które wyglądają podobnie, a fakt ten, szczególnie osobom nie będącym specjalistami, może utrudniać wybór najkorzystniejszej opcji. „Sposobem pozwalającym łatwo wybrać dobrą pompę ciepłą jest porównanie sprawności urządzeń w niskich temperaturach” wskazuje ekspertka Stiebel Eltron. Urządzenia, które nawet w takich warunkach potrafią dostarczyć dużą ilość ciepła, wytworzoną z naturalnej energii gruntu, powietrza czy wody są gwarancją niskich rachunków za ogrzewanie.
Czy zalana podczas powodzi pompa ciepła będzie nadawała się do użytku?
Podtopienia, zalania, powodzie to zjawiska hydrologiczne, które zdarzają się rzadko, ale możliwe są praktycznie w całej Polsce. Powodują je zwykle obfite deszcze oraz szybko topniejący śnieg. Czasem zdarzają się katastrofy, jak np. pęknięcia tam, rozmycia wałów przeciwpowodziowych czy przepełnienia zbiorników retencyjnych. Jak wówczas postępować z urządzeniami takimi jak pompa ciepła, które są powiązane z budynkiem i w części zlokalizowane na zewnątrz? Czy można je zabezpieczyć przed zalaniem, a jeśli się nie uda, to jak potem przywrócić je do bezpiecznej pracy? Oto najważniejsze wskazówki dla właścicieli budynków od Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Czy pompy ciepła z certyfikatem pozostaną w „Czystym Powietrzu”?
Polski rząd planuje wycofanie się wraz z początkiem 2025 roku z uznawania europejskich certyfikatów przy kwalifikowaniu pomp ciepła do dotacji w „Czystym Powietrzu”. Budzi to mocny sprzeciw największych i najdłużej działających w Polsce organizacji reprezentujących krajowy rynek pomp ciepła. W sprawę zaangażowało się również Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz grupa laboratoriów badawczych współpracujących w ramach HP Keymark. W listach do Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środowiska te jednoznacznie wsparły system certyfikacji HP Keymark – jako rozwiązanie, które optymalnie zabezpiecza interesy konsumentów i prawidłowy rozwój krajowego rynku pomp ciepła.
Na jaką pompę ciepła otrzymamy dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”
W obliczu dynamicznych zmian na rynku ogrzewania, Panasonic przypomina o swoich pompach ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Ich innowacyjne rozwiązania grzewcze nie tylko spełniają rygorystyczne normy jakości i efektywności energetycznej, ale również zapewniają znaczące korzyści finansowe dzięki dotacjom w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Domowa pompa ciepła jak lodówka – w pełni bezpieczna dla użytkowników
Niedawne tragiczne wydarzenie na Opolszczyźnie, gdzie podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła zginęły dwie osoby, wywołało wiele emocji i pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Choć szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane, pojawiają się różne spekulacje. W związku z tym PORT PC pragnie wyjaśnić kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła i podkreślić, że urządzenia te są całkowicie bezpieczne dla użytkowników.
5 faktów na temat pomp ciepła. Czy pompa ciepła musi być zawsze włączona?
Pompa ciepła to inteligentne i samoczynne urządzenie, ale czasem właściciel chce ją ręcznie wyłączyć czy odciąć od zasilania. Powody są zwykle dwa: przekonanie, że w ten sposób zaoszczędzi się energię elektryczną lub że w danej chwili dla poczucia komfortu cieplnego ogrzewanie nie jest potrzebne. To nie jest dobre rozwiązanie!
Pompa ciepła komfortowe połączenie ekologii z ekonomiką - czy chętnie decydujemy się na pompy ciepła?
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne i oszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania domów. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Stiebel Eltron ukazują zmieniającą się postawę konsumentów. Aspekt środowiskowy stanowił główną motywację dla ponad połowy użytkowników pomp ciepła w Polsce. Co więcej, dla 30% respondentów przyjazność dla środowiska danego rozwiązania stanowi kluczową zaletę w kontekście wyboru źródła ciepła.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Pompy ciepła obecnie stają się kluczowym elementem transformacji energetycznej naszego kraju. Ich rosnąca popularność w segmencie OZE nie wynika wyłącznie z potencjalnych korzyści ekologicznych, ale przede wszystkim z perspektywy oszczędności na kosztach ogrzewania. By jednak system spełniał nasze oczekiwania, kluczowe jest zrozumienie, ile energii elektrycznej jest potrzebne do jego efektywnego funkcjonowania.
Gruntowa pompa ciepła
Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Mogą to być powietrze, grunt, woda gruntowa lub powierzchniowa. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi, która zostaje wykorzystana na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej.