Pompy ciepła – lista artykułów
Nowa, prosta w montażu pompa ciepła GeniaAir Split
Wprowadzona na rynek innowacyjna pompa ciepła – GeniaAir Split z czynnikiem R32, wyznacza nowy standard w zakresie komfortu, efektywności i troski o środowisko. To rozwiązanie zapewnia kompleksowe ogrzewanie zimą, chłodzenie latem oraz dostęp do ciepłej wody użytkowej przez cały rok, a wszystko to przy niskim zużyciu energii. Dlaczego nowa pompa ciepła Saunier Duval to urządzenie stworzone z myślą zarówno o potrzebach użytkowników, jak i przyszłości naszej ziemi?
Jak wykonuje się odwierty pod pompy ciepła?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane do ogrzewania budynków. Aby jednak system działał wydajnie przez długie lata, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gruntu, w tym wykonanie odwiertów. Jak przebiega ten proces i jakie są wymagania dotyczące ich głębokości?
Jakie ogrzewanie domu wybrać: pompę ciepła, gaz czy pellet?
Wybór źródła ogrzewania zależy od indywidualnych potrzeb. Czynnikami, które bierzemy pod uwagę są rodzaj budynku, efektywność i komfort obsługi rozwiązania grzewczego, możliwość otrzymania dofinansowania na zakup oraz koszty ogrzewania, na które wpływ w przypadku kotłów zasilanych np. gazem czy pelletem ma cena paliwa.
Zdalne zarządzanie pompami ciepła w systemie kaskadowym z dowolnego miejsca o każdej porze
Wprowadzony na rynek innowacyjny system Cascade Manager – Aquarea Cascade Edge, w skład którego wchodzą P-Smart Edge i P-Smart Nexus. Te zaawansowane rozwiązania umożliwiają efektywne zarządzanie ogrzewaniem, chłodzeniem oraz ciepłą wodą użytkową (CWU) w systemie kaskadowym. Rozwiązania, które zostały stworzone z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na energooszczędne zarządzanie klimatyzacją w różnych obiektach, takie jak: małe hotele, supermarkety czy restauracje.
Jakie kryteria powinny nami kierować przy wyborze pompy ciepła?
Na rynku jest dostępnych wiele modeli pomp ciepła, co może sprawiać, że wybór odpowiedniego urządzenia staje się wyzwaniem. Aby mieć pewność, że wybrana pompa spełni swoje zadanie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Poniżej wskazujemy, co powinno być ważne przy wyborze tego typu urządzenia.
Pompa ciepła 5 kW – idealne rozwiązanie dla małych domów i mieszkań
Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, z pomocą których można zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia. Dzięki temu, że do swojego działania wykorzystują odnawialne źródła energii, są nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Pompy ciepła można kupić w wielu modelach o różnej mocy. Jednym z rozwiązań, które cieszą się dużą popularnością, jest pompa ciepła 5 kW. To idealne rozwiązanie dla małych domów i mieszkań. Więcej na temat tego wydajnego urządzenia dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy.
Co jest lepszym wyborem dla budynków wielorodzinnych - jedno urządzenie o dużej mocy czy kaskada mniejszych pomp ciepła?
Wkrótce właściciele i zarządcy setek tysięcy budynków w Polsce mogą stanąć przed wyzwaniem zmiany sposobu ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ta sytuacja związana jest ze zbliżającym się terminem uruchomienia systemu ETS2, który obejmie mniejsze ciepłownie. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które z myślą o uniknięciu rosnących kosztów zdecydują się wdrożyć ogrzewanie oparte o pompy ciepła, mogą stanąć przed dylematem: wybrać jedno urządzenie o dużej mocy czy kaskadę mniejszych pomp ciepła. Eksperci wyjaśniają dlaczego postawili na drugie rozwiązanie, wskazując na aspekty techniczne i ekonomiczne, które przemawiają za tym wyborem.
Dofinansowanie do pompy ciepła poza programem Czyste Powietrze
28 listopada wstrzymano przyjmowanie wniosków do programu Czyste Powietrze. Jednak dostępne są inne programy wsparcia umożliwiające skorzystanie z dofinansowania na zakup pompy ciepła lub podniesienie efektywności energetycznej budynku. Programy Moje Ciepło i ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów jednorodzinnych, a także programy Grant OZE i Ciepłe Mieszkanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańców domów wielorodzinnych. Takie inwestycje pozwalają w krótkim czasie osiągnąć wymierne korzyści co do kosztów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody. Jak wskazuje ekspert Stiebel Eltron, pytania dotyczące możliwości uzyskania wsparcia w tym obszarze często pojawiają się w internetowych dyskusjach.
Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła i czy da się obniżyć koszty jej pracy?
Od lipca 2024 r. energia elektryczna zużywana przez pompy ciepła do ogrzewania budynków została objęta cenami regulowanymi. Zniesiono bowiem limity zużycia tańszej energii dla gospodarstw domowych, jednocześnie podnosząc nieco jej cenę. Wzrosła też znacząco cena gazu ziemnego. Sprawdźmy, jak wpłynęło to na opłacalność ogrzewania domu pompą ciepła. Czy faktycznie stało się ono teraz znacznie bardziej atrakcyjne cenowo niż ogrzewanie kotłem gazowym, a także tańsze lub na porównywalnym poziomie jak ogrzewanie kotłem na pellet?
Dlaczego system rekuperacji połączony z system ogrzewania pompą ciepła jest duetem, który warto posiadać w domu?
Od 2021 roku obowiązują przepisy prawa budowlanego, dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą. Prawo to ma swoje źródło w europejskiej dyrektywie, która zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE do modyfikacji przepisów krajowych na takie, aby nowo budowane domy spełniały wyższe normy energetyczne, a stare – przechodziły modernizacje, celem ograniczenia wykorzystywania energii pierwotnej. Czyni to budownictwo energooszczędne niejako standardem.