Pompy ciepła – lista artykułów

Dofinansowanie do pompy ciepła poza programem Czyste Powietrze

28 listopada wstrzymano przyjmowanie wniosków do programu Czyste Powietrze. Jednak dostępne są inne programy wsparcia umożliwiające skorzystanie z dofinansowania na zakup pompy ciepła lub podniesienie efektywności energetycznej budynku. Programy Moje Ciepło i ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów jednorodzinnych, a także programy Grant OZE i Ciepłe Mieszkanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańców domów wielorodzinnych. Takie inwestycje pozwalają w krótkim czasie osiągnąć wymierne korzyści co do kosztów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody. Jak wskazuje ekspert Stiebel Eltron, pytania dotyczące możliwości uzyskania wsparcia w tym obszarze często pojawiają się w internetowych dyskusjach.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła i czy da się obniżyć koszty jej pracy?

Od lipca 2024 r. energia elektryczna zużywana przez pompy ciepła do ogrzewania budynków została objęta cenami regulowanymi. Zniesiono bowiem limity zużycia tańszej energii dla gospodarstw domowych, jednocześnie podnosząc nieco jej cenę. Wzrosła też znacząco cena gazu ziemnego. Sprawdźmy, jak wpłynęło to na opłacalność ogrzewania domu pompą ciepła. Czy faktycznie stało się ono teraz znacznie bardziej atrakcyjne cenowo niż ogrzewanie kotłem gazowym, a także tańsze lub na porównywalnym poziomie jak ogrzewanie kotłem na pellet?

Dlaczego system rekuperacji połączony z system ogrzewania pompą ciepła jest duetem, który warto posiadać w domu?

Od 2021 roku obowiązują przepisy prawa budowlanego, dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą. Prawo to ma swoje źródło w europejskiej dyrektywie, która zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE do modyfikacji przepisów krajowych na takie, aby nowo budowane domy spełniały wyższe normy energetyczne, a stare – przechodziły modernizacje, celem ograniczenia wykorzystywania energii pierwotnej. Czyni to budownictwo energooszczędne niejako standardem.

Montaż pompy ciepła typu monoblok – na co zwrócić uwagę?

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok to urządzenie składające się z jednej jednostki, która jest instalowana na zewnątrz budynku. Na co zwrócić uwagę przy jej montażu? Czy można wykonać go samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czarny PR pomp ciepła

W ostatnich tygodniach media internetowe, w tym duże i znane tytuły, zalały nas serią kontrowersyjnych artykułów na temat ogrzewania domów pompami ciepła. I choć warto docenić tak żywe zainteresowanie tą technologią, to problem w tym, że przedstawia się ją w „krzywym zwierciadle”, pomijając ogół faktów i elementarne zasady wiedzy technicznej. Wystarczy, że emocje czytelników rozpalą chwytliwe tytuły, straszące ogromnymi rachunkami, wybrane cytaty z wypowiedzi anonimowych użytkowników, a za podsumowania posłużą niezweryfikowane opinie czy wyliczenia równie anonimowych ekspertów. Cała narracja, niestety, świetnie wpisuje się w ogólnoeuropejską kampanię dezinformacyjną naszego wschodniego sąsiada, której celem jest sparaliżowanie odejścia od paliw kopalnych. Spróbujmy więc na chłodno przyjrzeć się niektórym „rewelacjom” z tych artykułów.

21 października w Europie obchodzony jest Dzień Pomp Ciepła

Pompy ciepła mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania, przygotowywania c.w.u., chłodzenia i wspomagania wentylacji w domach jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych, także tych modernizowanych. Jak pokazują przykłady również w obiektach użyteczności publicznej można wykorzystywać te bezemisyjne urządzenia grzewcze.

Zapytalismy eksperta po czym się poznaje dobrą pompę ciepła

21 października w Europie obchodzony jest Dzień Pomp Ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które wyglądają podobnie, a fakt ten, szczególnie osobom nie będącym specjalistami, może utrudniać wybór najkorzystniejszej opcji. „Sposobem pozwalającym łatwo wybrać dobrą pompę ciepłą jest porównanie sprawności urządzeń w niskich temperaturach” wskazuje ekspertka Stiebel Eltron. Urządzenia, które nawet w takich warunkach potrafią dostarczyć dużą ilość ciepła, wytworzoną z naturalnej energii gruntu, powietrza czy wody są gwarancją niskich rachunków za ogrzewanie.

Czy zalana podczas powodzi pompa ciepła będzie nadawała się do użytku?

Podtopienia, zalania, powodzie to zjawiska hydrologiczne, które zdarzają się rzadko, ale możliwe są praktycznie w całej Polsce. Powodują je zwykle obfite deszcze oraz szybko topniejący śnieg. Czasem zdarzają się katastrofy, jak np. pęknięcia tam, rozmycia wałów przeciwpowodziowych czy przepełnienia zbiorników retencyjnych. Jak wówczas postępować z urządzeniami takimi jak pompa ciepła, które są powiązane z budynkiem i w części zlokalizowane na zewnątrz? Czy można je zabezpieczyć przed zalaniem, a jeśli się nie uda, to jak potem przywrócić je do bezpiecznej pracy? Oto najważniejsze wskazówki dla właścicieli budynków od Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Czy pompy ciepła z certyfikatem pozostaną w „Czystym Powietrzu”?

Polski rząd planuje wycofanie się wraz z początkiem 2025 roku z uznawania europejskich certyfikatów przy kwalifikowaniu pomp ciepła do dotacji w „Czystym Powietrzu”. Budzi to mocny sprzeciw największych i najdłużej działających w Polsce organizacji reprezentujących krajowy rynek pomp ciepła. W sprawę zaangażowało się również Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz grupa laboratoriów badawczych współpracujących w ramach HP Keymark. W listach do Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środowiska te jednoznacznie wsparły system certyfikacji HP Keymark – jako rozwiązanie, które optymalnie zabezpiecza interesy konsumentów i prawidłowy rozwój krajowego rynku pomp ciepła.

Na jaką pompę ciepła otrzymamy dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”

W obliczu dynamicznych zmian na rynku ogrzewania, Panasonic przypomina o swoich pompach ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Ich innowacyjne rozwiązania grzewcze nie tylko spełniają rygorystyczne normy jakości i efektywności energetycznej, ale również zapewniają znaczące korzyści finansowe dzięki dotacjom w ramach programu „Czyste Powietrze”.


Stron: 2 ▾ Skocz do strony
1 2  ▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >