Popularny od wielu laminat doczekał się własnego muzeum we Włoszech
Zapewne każdy z nas kiedyś był w muzeum sztuki, historii, czy architektury. W północnych Włoszech, w miejscowości Bra powstało wyjątkowe muzeum poświęcone laminatowi, a dokładnie produktom, które stworzono przy jego udziale. Jest to nie lada gratka dla fanów designu, ponieważ mogą znaleźć tam projekty m.in. Ettore Sottsassa, Alessandro Mendiniego czy Karima Rashida. Idea Muzeum wyrosła z pragnienia zgromadzenia w jednym miejscu wyrafinowanej kolekcji stylów, kolorów i kształtów tego, co Gio Ponti określił jako "niezwykły materiał dla architektury stworzony przez człowieka".
Czytaj dalej
Muzeum zostało zaprojektowane przez cenionego architekta Matteo Scalisei. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, znajduje się w samym sercu fabryki Abet Laminati. Na powierzchni około 600 metrów kwadratowych zgromadzono 137 mebli, przedmiotów użytkowych i akcesoriów, które dokumentują ponad pół wieku historii współpracy firmy z wieloma znanymi i cenionymi projektantami. W muzeum możemy znaleźć również polski akcent – to laminat w abstrakcyjnym wzorze opracowany dla Atelier Mendini przez Dorotę Koziarę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych poza granicami naszego kraju postaci związanych z polskim designem.
Czytaj również: Laminaty HPL: co warto wiedzieć?
Ekspozycję zaaranżowano w porządku chronologicznym, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć jak współpraca producenta i projektanta ewoluowała w czasie. Zwiedzanie pomieszczeń muzeum pozwala prześledzić kolejne etapy historii projektowania i zanurzyć się w wirze zmieniających się trendów od lat sześćdziesiątych aż po dziś dzień. Przebogate możliwości wzornicze i ich niezaprzeczalna atrakcyjność wizualna sprawiają, że laminaty Abetu znalazły na przestrzeni lat zastosowanie w niezliczonej ilości projektów. Można śmiało powiedzieć, że towarzyszyły one nieprzerwanie, a czasem wręcz wyprzedzały zmiany gustów i przemiany kulturowe, dzięki czemu ten wszechstronny materiał stał się nieodłącznym elementem ewolucji designu.
Ściany korytarza prowadzącego do muzeum wykonano z laminatu kompaktowego zadrukowanego metodą Digital Print. Zaprezentowano na nich "kamienie milowe" w rozwoju firmy od jej zarania w 1957 roku oraz nazwiska całej plejady wybitnych architektów i projektantów z całego świata, z którymi Abet Laminati miał przyjemność pracować. Dwie sale muzeum zadedykowane zostały najwybitniejszym postaciom w historii firmy - jej założycielowi Enrico Garbarino oraz jego córce Cesarze Mazzola Garbarino, wieloletniej Prezes firmy do 2011 roku.
Laminat to materiał, który od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością. W ofercie Abet Laminati znajdziemy ponad 650 wzorów laminatów HPL oferowanych w 24 strukturach powierzchni. Jeśli dodamy do tego zakres grubości od 0,6 mm do 30 mm w 12 formatach i możliwość wyprodukowania laminatu w indywidualnie zaprojektowanym wzorze, uzyskujemy około 15 milionów kombinacji produktowych. To rzeczywiście jest „unlimited selection”. Wiedzą o tym designerzy i dlatego tak chętnie wykorzystują ten materiał w swoich projektach.
Czytaj również: Luksusowa rezydencja w Tel Awiwie
Założenia muzeum przewidują jego ewolucję w czasie w tempie zmian w samym produkcie, który Abet Laminati nieustająco rozwija, aby na bieżąco sprostać wymaganiom projektantów.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Rusztowania Liczba postów: 12 Grupa: Innowacje w... Jeśli szukacie niezawodnych podestów ruchomych w Poznaniu, koniecznie sprawdźcie ofertę firmy Instant https://instant.com.pl/sprzedaz-i-wynaje m-podestow-poznan/...
- Wyposażenie do laboratoriów Liczba postów: 63 Grupa: Innowacje w... Urządzeniem wykorzystywanym do nieinwazyjnej analizy materiałów jest spektrometr nir , który umożliwia uzyskanie wyników bez konieczności ich przygotowania. Tec...
- Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we... Liczba postów: 3 Grupa: Architektur...
- Kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu Liczba postów: 12 Grupa: Architektur...
- Wentylacja z odzyskiem ciepła Liczba postów: 28 Grupa: Innowacje w... Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie i ja również jestem zdania, że w szczególności przy większych budynkach fajnie jest je zamontować. Na pewno polecam ka...