Popyt na mieszkania
Na rynku mieszkaniowym trwa ożywienie. Biura deweloperów i pośredników odwiedza nawet dwa razy więcej klientów niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wielu z nich jest zdecydowanych na szybki zakup mieszkania. Niektórym na decyzję wystarcza nawet… jeden dzień.
Mieszkania sprzedają się na pniu
– Wzmożony popyt na mieszkania, zwłaszcza te gotowe, zauważyliśmy w grudniu – mówi Ewa Starownik z biura lubelskiego dewelopera Willowa II. – Udało nam się sprzedać wówczas szereg lokali. Nawet w Sylwestra gościliśmy w naszym biurze klientów. Byli tak zdecydowani na zakup mieszkania, że jeszcze tego samego dnia podpisali z nami umowę.
Grudniowe ożywienie mogło się wiązać ze zmianami w przepisach dotyczących kredytów mieszkaniowych. Z dniem 1 stycznia wymagany wkład własny wzrósł z pięciu do dziesięciu procent. Końcówka roku była więc ostatnią chwilą na to, by zaciągnąć kredyt na starych zasadach.
– Klientom zależało na czasie, bo chcieli jak najszybciej złożyć wnioski kredytowe do banków – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Jednak po Nowym Roku zainteresowanie mieszkaniami właściwie nie osłabło. Każdego dnia nasze biuro dostaje cztery lub pięć zapytań o mieszkania z rynku pierwotnego. To dwa razy więcej niż jeszcze we wrześniu, czy w październiku minionego roku.
Czytaj również: Rynek wtórny rozłożony na łopatki
Czytaj również: Co wpływa na zakup mieszkania?
Tak samo jak w grudniu, tak i teraz uwagę klientów przyciągają przede wszystkim ukończone inwestycje. – Widać wyraźnie, że oddanie budynku do użytkowania pobudza popyt. Zauważyliśmy to niedawno na przykładzie naszej inwestycji w Nałęczowie. Być może klienci kierują się tym, by jak najszybciej móc wprowadzić się do nowego mieszkania, a może inwestycje oddane do użytku wzbudzają w nich większe zaufanie – mówi Ewa Starownik.
– Wiele osób chce po prostu mieć pewność, że ominie ich ryzyko związane z procesem realizacji inwestycji. Nie chcą kupować niegotowych mieszkań, bo obawiają się na przykład, że ich budowa się opóźni – dodaje Marcin Rogowski. – Problem jednak w tym, że na etapie oddawania inwestycji do użytkowania, wybór mieszkań często jest już niewielki. W gotowych budynkach wolne pozostają tylko nieliczne, mniej atrakcyjne lokale. Chociażby z tego względu warto jednak dokonywać zakupu na wcześniejszym etapie.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 251 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Czy warto kupić dom od dewelopera? Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Bezkonkurencyjna pożyczka hipoteczna Liczba postów: 175 Grupa: Inwestycje Kredyty to najgorszy pomysł. Można się nieźle wpakować w tarapaty na parę ładnych lat, dlatego wybieram bezpieczne pożyczki. Ja wzięłam akurat pożyczkę na mój n...
- Bardzo oryginalne hotele Liczba postów: 48 Grupa: Inwestycje W moim przypadku zatrzymałem się w polecanym mi Hotel Poznań Włoski - Studia podyplomowe Poznań badania kliniczne , który posiada świetną lokalizację do zwiedza...