Poradnik montażu i konserwacji okien dachowych

Poradnik montażu i konserwacji okien dachowych

Okna dachowe doskonale doświetlają przestrzeń, wspierają wentylację w budynku, a do tego pozwalają na bardzo oryginalną i funkcjonalną aranżację pomieszczeń. Wiele jednak walorów okien dachowych zależy w praktyce od tego, czy zostały one poprawnie zainstalowane w połaci dachu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić montaż okna dachowego i na czym polega prawidłowa ich konserwacja.

 

 

Prawidłowy montaż okna dachowego – zasady, o których trzeba pamiętać

Montaż okien dachowych to zadanie wymagające doświadczenia i fachowej wiedzy dekarskiej, dlatego nie zaleca się instalować okno połaciowe samodzielnie. Błędy popełnione przy montażu okien dachowych mogą prowadzić do powstania nieszczelności, mostków termicznych i innych problemów utrudniających ich eksploatację, dlatego lepiej montaż okna dachowego zlecić fachowcom. Na etapie planowania prac montażowych szczególnej uwagi wymagają: wybór miejsca instalacji okna oraz dobór okien dachowych, ich rozmiaru i ilości. Ważny będzie również przebieg prac instalacyjnych, a także formalności, z którymi może wiązać się montaż okna dachowego.

 

Poradnik montażu i konserwacji okien dachowych

 

·        Dobór okna dachowego i miejsca jego montażu

Rozmiar okna dachowego powinien być dostosowany do potrzeb osób użytkujących pomieszczenie, przeznaczenia danego pokoju, a także jego powierzchni i konstrukcji dachu. Okna dachowe powinny ponadto znajdować się na odpowiedniej wysokości. Przyjmuje się, że dolna krawędź okna połaciowego powinna znaleźć się na wysokości od 90 do 130 cm od podłogi, a górna przynajmniej 220 cm.

 

·        Montaż okien dachowych gwarantujący szczelność dachu

Montaż okna połaciowego zawsze powinien być maksymalnie skoncentrowany na trwałym, a przede wszystkim szczelnym połączeniu ramy okna z konstrukcją dachu, dlatego do prac instalacyjnych koniecznie należy wykorzystać odpowiednio dobrany kołnierz montażowy do okien dachowych. Zapewni on wiatro- i wodoodporność oraz szczelność okien, a przy tym usprawni prace montażowe.

 

·        Sprawy formalne – zgłoszenie do urzędu czy zgoda na budowę?

Warto pamiętać też o formalnościach – montaż okien dachowych, który wiąże się z ingerencją w konstrukcję dachu czy np. dotyczy budynku wpisanego na listę zabytków, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W innych przypadkach może być z kolei wymagane zgłoszenie montażu okien dachowych do właściwego urzędu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poradniku przygotowanym przez ekspertów marki Dakea, która projektuje i tworzy okna dachowe do różnych wnętrz. Okna dachowe Dakea to wyjątkowo nowoczesne rozwiązania, które podnoszą komfort termiczny, pomagają doświetlić pomieszczenia na poddaszu, a także przyczyniają się do obniżenia hałasu w budynku oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w jego wnętrzu.

 

Jak powinna wyglądać poprawna konserwacja okien dachowych?

Nawet najwyższej jakości okna dachowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której nie stracą swoich walorów użytkowych i będą się dobrze prezentować przez długi czas. Niewłaściwa konserwacja okien dachowych może wywołać przedwczesne zużycie elementów okna, utrudnić korzystanie z okien dachowych, a nawet pozbawić okno szczelności. Okna dachowe należy regularnie myć wodą lub delikatnymi nierysującymi środkami (szyby i ramę okienną), a także systematycznie konserwować. Plastikowe okna dachowe wymagają standardowo jedynie nasmarowania przynajmniej raz w roku okuć, zawiasów i elementów ruchomych. Okna dachowe z drewna należy dodatkowo co 2-3 lata impregnować i lakierować po oczyszczeniu ich powierzchni z poprzednio nałożonych powłok ochronnych.

 

Czytaj również: Modułowe świetliki dachowe z certyfikatem zrównoważonego rozwoju

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >