Porady - jak samodzielnie i dobrze zamontować stolarkę okienną?

Porady - jak samodzielnie i dobrze zamontować stolarkę okienną?

Dobrze zamontowane, komfortowe w obsłudze okno czy drzwi to efekt końcowy całego procesu, jakim jest instalacja wyrobów stolarki otworowej. Aby została ona przeprowadzona prawidłowo i sprawnie, niezbędne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich rozwiązań montażowych, lecz również dobrych narzędzi. Zapewniają one wygodę i precyzję pracy oraz efektywność jej wykonania. Czytaj dalej

 

Odpowiednie zamocowanie okien czy drzwi nie jest proste i, oprócz odpowiednich umiejętności, wymaga również użycia właściwych narzędzi. Bardzo istotna jest tu bowiem precyzja i dbałość  o najmniejsze nawet detale. Dobrym sprzętem lepiej się pracuje, o czym wiedzą nie tylko profesjonaliści na co dzień zajmujący się montażem, lecz także domowi majsterkowicze. Montaż stolarki otworowej powinno się zawsze powierzać fachowcom. Wiedza odnośnie tego, jakie narzędzia pomogą w wykonaniu tego zadania będzie jednak przydatna dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Zaprezentujemy je na przykładzie instalacji okna.


montaż okna dachowego porady

Pomoc na każdym etapie montażu

Trudno wyobrazić sobie obecnie pracę na placu budowy bez poręcznych, niezawodnych narzędzi. Bez ich użycia nie poradzi sobie nawet najlepszy fachowiec. Zanim jeszcze proces instalacji się rozpocznie, trzeba skompletować wszystkie sprzęty tak, aby były pod ręką. Dlatego wielu fachowców korzysta z funkcjonalnych pasów monterskich zapewniających szybki dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów. Każdy dobrze przeprowadzony montaż zaczyna się od przygotowania otworu, w którym będzie później montowana stolarka. W jego zwymiarowaniu pomoże poziomnica, zwijana miarka i kątownik. Narzędzia miernicze są również niezbędne przy wyznaczaniu miejsc na ramie okiennej, gdzie zamocowane zostaną kotwy montażowe i określeniu punktów wiercenia otworów pod kołki montażowe w murze. Precyzyjne rozmieszczenie kotew ma duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna – m.in. na bezproblemowe otwieranie i zamykanie jego skrzydeł.


montaz okna za pomocą pianki montażowej

 

Czytaj również: Co można naprawić w oknie PCW, a kiedy trzeba je wymienić?


Kolejnym etapem instalacji, który nie może obejść się bez odpowiedniego sprzętu jest zamocowanie mechaniczne okna. Do wiercenia otworów w murze pod kołki montażowe posłuży wiertarka udarowa wyposażona w komplet wytrzymałych wierteł, zaś do przykręcenia kotew do ramy okiennej – wkrętarka. – Profesjonalny sprzęt różni się od rozwiązań dedykowanych dla majsterkowiczów. Przede wszystkim, musi być przygotowany do długotrwałej, częstej pracy – w sezonie budowlanym monterzy nierzadko pracują przecież niemal codziennie, 7 dni w tygodniu. Fachowi monterzy stolarki budowlanej powinni dysponować własnymi, sprawdzonymi narzędziami. Jeśli wybrana przez nas ekipa montażowa pojawia się więc na miejscu instalacji bez swoich akcesoriów, powinna nam się zapalić „lampka kontrolna" – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż" 


osadzanie stolarki okiennej

Osadzenie stolarki okiennej wymaga użycia klocków dystansowych i klinów nośnych – podporowych. Klocki służą do ustabilizowania ramy okiennej  w otworze, natomiast kliny nośne wykorzystywane są do wypoziomowania i podparcia okna. Tych ostatnich nie usuwa się – zostają w szczelinie na stałe, gdyż przenoszą ciężar okna na ścianę budynku i równoważą ruchy ramy okiennej podczas eksploatacji. Do zamocowania klinów i klocków niezastąpiony będzie niewielki, poręczny młotek.


Niezbędne akcesoria

W montażu warstwowym, czyli prawidłowej technice instalacji stolarki otworowej, do zabezpieczenia warstwy izolacji środkowej, jaką tworzy piana poliuretanowa, stosuje się taśmy zewnętrzne i wewnętrzne. Do aplikacji piany dedykowany jest pistolet, pozwalający na pełną kontrolę nad jej dozowaniem. Warto wybrać wersję pistoletu z końcówką pokrytą teflonem, co sprawia, że uszczelniacz nie przykleja się do niej. Niezalecane jest natomiast piankowanie za pomocą tzw. dozowników jednorazowych, wyposażonych w wężyk – ciężko wówczas zapewnić odpowiednią dystrybucję produktu, zwłaszcza w przypadku niewielkich szczelin. Po całkowitym wyschnięciu piany poliuretanowej jej nadmiar należy przyciąć. Najlepiej sprawdzi się tu uniwersalny nóż z łamanym, wysuwanym ostrzem, którego długość można regulować. Specjalny wyciskacz przyda się natomiast do nałożenia kleju, za pomocą którego taśmy zostaną przyklejone do muru.


jak samodzielnie zamontować okna

Przyklejenie taśm to już ostatni etap instalacji, w którym potrzebne są narzędzia. Bez ich użycia trudno mówić o dobrym montażu wyrobów stolarki otworowej. Młotek, poziomica, kątownik, wkrętarka, uniwersalny nóż czy zwijana miarka to sprzęty przydatne jednak nie tylko przy instalacji okna czy drzwi. Akcesoria te to nie jedynie must have" każdego montera, ale i rozwiązania, które sprawdzą się przy pracach budowlanych, remontowych oraz dekoracyjnych, które możemy samodzielnie przeprowadzić w naszym domu. Pomocni pomocnicy powinni być zawsze pod ręką!




Źródło: RedPen / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >