
Porady podczas budowy płotu
Przełom września i października to tradycyjnie początek sezonu na stawianie ogrodzeń. Budowa dobiega końca, pora postawić kropkę nad i. Ta część inwestycji nie jest skomplikowana, wymaga jednak podjęcia kilku decyzji i kroków.
Czytaj dalej
Pamiętaj o formalnościach
Zgłoszenie zamiaru budowy płotu do starosty wymagane jest w dwóch sytuacjach: gdy ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 metra oraz gdy znajduje się od strony ulicy, torów kolejowych lub miejsca publicznego (bez względu na wysokość). Jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni, można rozpocząć stawianie ogrodzenia. Przepisy regulują także wysokość ogrodzeń z odkosami i drutem kolczastym. Może być on instalowany powyżej 1,80 metra – tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla postronnych przechodniów i zwierząt. Nie istnieje natomiast prawo, które ułatwiałoby uniknięcia ewentualnych nieporozumień z sąsiadami. Można sfinansować ogrodzenie wspólnie, stawiając płot dokładnie na granicy działek. Lub wznieść je samodzielnie tak, by nie wykraczało poza działkę inwestora.
Wybierz technologię
Drewno, kamień, czy stal? Wybór zależy w głównej mierze od preferowanej estetyki oraz ceny. Warto pamiętać jednak o kilku aspektach praktycznych. W przypadku ogrodzeń drewnianych, konieczna będzie ich regularna konserwacja. Drewno jest materiałem najbardziej narażonym na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych: deszcz, mróz, czy promienie UV. Ogrodzenie drewniane to zatem wybór raczej dla osób lubiących prace ogrodowe. Konserwacji wymagają również ogrodzenia murowane z cegieł. Należy uzupełniać ubytki w spoinach oraz wymieniać zwietrzałe cegły na nowe. Do najbardziej bezobsługowych rozwiązań należą ogrodzenia kompozytowe (delikatniejsze) oraz te z ocynkowanych stalowych paneli (mocniejsze). - Ciekawym rozwiązaniem są także wykonane ze stalowych paneli ścianki gabionowe, które wypełnić można np. naturalnym kamieniem – mówi Tomasz Fidura, dyrektor firmy dystrybucyjnej Legi Polska. – W ten sposób ogrodzenie, którego w zasadzie nie trzeba konserwować nabiera naturalnego, ekologicznego wyglądu.
Czytaj również: Idealne ogrodzenie obiektu sportowego
Wybierz bramę
Skrzydłowa czy przesuwna? Klasyczne bramy skrzydłowe są tańsze od przesuwnych i w pewien sposób ponadczasowe. Należy tylko pamiętać, że muszą otwierać się one do wewnątrz. Wymagają zatem posesji posiadających odpowiednią ilość miejsca. Z bramą tego typu nie zbudujemy także wjazdu o dużej szerokości. Odmienne parametry będą mieć bramy przesuwne: wymagają jedynie odpowiednio długiego odcinka płotu, a ich szerokość może wynosić nawet do kilkunastu metrów. Obydwa rodzaje bram umożliwiają montaż automatyki. Bramy przesuwne powinny być zgodne z normami DIN EN 12445 i DIN EN 12453.
Złóż zamówienie i buduj
- Dostawcę ogrodzeń interesować mogą następujące szczegóły: wybrany przez nas system ogrodzeń, wysokość, długość, kolor, z montażem czy bez – wyjaśnia Katarzyna Wieliczko z firmy ogrodzeniowej ABTech. W przypadku produktów kupowanych w marketach i składach budowlanych, montaż z reguły będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie. Usługi montażowe oferują natomiast dystrybutorzy niektórych marek. Skorzystanie z pomocy doświadczonej ekipy montażowej może okazać się niezbędne w sytuacji, gdy do ogrodzenia mamy posesję o bardzo dużej powierzchni lub wymagającą ogrodzenia niestandardowego (spełniającego podwyższone wymogi bezpieczeństwa, położonego na pochyłej działce, itp.). Niestandardowe rozwiązania rzadziej będą także dostępne w marketach. W takim przypadku najprościej skontaktować się z producentem.
Źródło: Juicy Marketing / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Tani i dobry grill Liczba postów: 23 Grupa: Zagospodaro... Jeśli chcesz kupić wszystko co potrzebne na udanego grilla, to na pewno warto mieć na uwadze sklep spożywczy online E-Spar https://e-spar.com.pl/kategoria/grill...
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...