Porady przy wyborze baterii łazienkowej
Estetyka, funkcjonalność, sposób montażu, poziom zużycia wody – to tylko niektóre z kwestii, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć przy wyborze baterii wannowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zakup okazał się inwestycją na lata.
Czytaj dalej
Wyposażając łazienkę, najwięcej czasu poświęcamy na wybór wanny. Naszą uwagę zaprzątają kwestie gabarytów, dopasowania do pomieszczenia, potrzeb i zwyczajów domowników. W efekcie zdarza się, że nie zastanawiamy się wystarczająco długo nad dopasowaniem do niej baterii. Ten powszechny błąd może przesądzić o funkcjonalności naszej łazienki. Wybór armatury jest kluczowy dla wygody użytkowania. Może również istotnie przyczynić się oszczędności wody i zmniejszenia rachunków. Na co zwrócić uwagę, poszukując baterii idealnej?
Stojące czy naścienne?
Podstawowym zagadnieniem jest sposób instalacji armatury.Ze względu na to kryterium, wyróżniamy baterie stojące i naścienne. Pierwsze z nich, określane również mianem sztorcowych, występują w dwóch wersjach – jedno- lub trójotworowej. Ponieważ są one montowane bezpośrednio na krawędzi wanny, powinniśmy rozważyć kwestię wagi urządzenia. Zainstalowanie zbyt ciężkiego modelu może doprowadzić do wypaczenia kształtu wanny i osłabienia powłoki akrylowej.
Czytaj również: Filigranowa, klasyczna bateria łazienkowa
Bezpieczniejszym i popularniejszym rozwiązaniem są baterie naścienne, montowane w przypadku instalacji prowadzonej powyżej urządzeń sanitarnych. - Głównym kryterium zapewniającym komfortowe użytkowanie przy tego typu modelach jest zasięg wylewki. Ważne, aby sięgała ona komory wanny. Pozwoli nam to uniknąć rozchlapywania się wody podczas jej napełniania - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dodatkowym atutem w przypadku armatury naściennej jest standardowy rozstaw śrub na szerokość 15 cm oraz wyposażenie w łączniki mimośrodowe. Umożliwiają one skorygowanie szerokości do 2 cm, eliminując ryzyko niedopasowania baterii do instalacji – dodaje.
Decydując się na zakup modelu tego typu, warto zwrócić uwagę na liczbę uchwytów. Warianty pojedyncze znajdą uznanie u osób ceniących rozwiązania ekonomiczne. Pozwalają one na szybsze ustawienie temperatury wody, a co za tym idzie – jej oszczędność. Zwolennikom częstych kąpieli polecane są natomiast modele dwuuchwytowe. Charakteryzują się one prawie dwukrotnie wyższym przepływem wody, co znacznie wpływa na skrócenie czasu potrzebnego na napełnienie wanny.
Temperatura pod kontrolą
W przypadku, gdy wśród domowników znajdują się dzieci lub osoby starsze, warto zastanowić się nad zakupem baterii termostatycznej. Taki model umożliwia zachowanie stałej temperatury wody nawet podczas gwałtownych skoków ciśnienia Co więcej, funkcja zapamiętywania preferowanych parametrów eliminuje ryzyko poparzenia przy kolejnym uruchomieniu strumienia. - Baterie termostatyczne umożliwiają ustawienie temperatury z zakresu 15°C - 60°C, z dokładnością do 1°C, a dodatkowa blokada przeciwoparzeniowa zapobiega przypadkowej zmianie ustawień – mówi Aneta Dziedzina. – Zyskujemy dzięki temu pewność, że nawet w sytuacji, gdy nasza pociecha będzie samodzielnie przygotowywać kąpiel, temperatura wody nie przekroczy 38° -dodaje ekspert Grupy Armatura.
Czytaj również: Wizytówka nowoczesnej łazienki
Armatura termostatyczna to także rozwiązanie wysoce ekonomiczne. Dzięki wyeliminowaniu konieczności ciągłego ustawiania temperatury, oszczędzamy nawet do 40% wody. Nowsze modele są także wyposażone w dodatkowy przycisk, umożliwiający zmniejszenie strumienia o połowę, bez odczuwalnego wpływu na komfort użytkowania.
Materiał gwarancją trwałości
Elementem, który ma decydujący wpływ na wytrzymałość armatury jest użyty w jej produkcji materiał. Dużą solidnością charakteryzuje się mosiądz – stop cynku i miedzi. O trwałości i elastyczności baterii decyduje głównie zawartość drugiego z metali. Najprostszym wskaźnikiem składu stopu jest waga armatury – im cięższa, z tym pewniejsza jakość użytej mieszanki.
Czytaj również: Bateria łazienkowa ozdobą kuchni
Przeglądając parametry techniczne, warto również zwrócić uwagę na rodzaj głowicy odpowiedzialnej za regulację przepływu wody. To ona w największym stopniu decyduje o długotrwałości inwestycji. Największą wytrzymałością charakteryzują się modele ceramiczne. Zapewniają większą szczelność i precyzję regulacji strumienia.
Źródło: InPlus / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?