Porządki w ogrodzie
Wracają słoneczne dni, temperatura jest coraz wyższa, zima odchodzi a wszystko budzi się do życia Po prostu powoli zbliża się wiosna. Jakie więc prace należy rozpocząć w ogrodzie? Zimowe porządki to podstawowa czynność. Jednak jak wykonać je dobrze?
Prace w ogrodzie powinniśmy wykonywać w słoneczny dzień, najlepiej, aby był on bezwietrzny. Przydadzą nam się podstawowe narzędzia: worek na śmieci, sekator i grabie! A więc do dzieła!
Czytaj również: Nierówności terenu nie muszą być problemem aranżacyjnym
Nasze prace możemy rozpocząć od odkrycia roślin, które są mniej wrażliwe na przymrozki – większość bylin i roślin cebulowatych. Jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się róże zostawmy na nich okrycia do prawdziwej wiosny. Niskie temperatury mogą zaszkodzić naszym rośliną. Można też zacząć rozgarniać kopczyki znajdujące się wokół naszych drzewek i krzewów, aby ziemia rozmarzła. W tym punkcie warto pamiętać, że wiosną mogą zdarzać się przymrozki. Warto więc zabezpieczyć wówczas rośliny, które odkryliśmy okrywając je włókniną. Rośliny, które puściły już pąki są bardzo narażone na działanie mrozu, dlaczego trzeba o to zadbać.
Korę drzew owocowych powinniśmy pobielić wapnem, mimo iż takie prace wykonuje się na początku roku, można je spokojnie wykonać jeszcze teraz. Po co ta czynność? Pozwoli ona uchronić nasze drzewka od ran zgorzelinowych.
Zanim na naszych roślinach pojawią się pąki powinniśmy wziąć się za ich przycinanie. Trzeba usunąć wszelkie złamane, suche i martwe gałęzie i pędy.
Warto także pobudzić trawę do wzrostu. Trzeba więc wygrabić nasz trawnik i usunąć wszelkiego rodzaju liście, gałęzie i suchą trawę. Pamiętajmy, że robimy to dopiero, gdy śnieg w pełni stopnieje a perspektywa powrotu zimy jest odległa. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, aby nie odrywać mokrych kawałków od podłoża.
Czytaj również: Łatwiejsze odśnieżanie!
Ważną czynnością jest także nawożenie. Należy wykonać tę czynność w miejscach, w których zamierzamy utworzyć nowe rabaty, a także wszędzie, gdzie znajdują się rośliny cebulowe. Dzięki temu będą ona rosły lepiej i szybciej. Najlepiej sprawdza się nawóz organiczny, np. kompost. Dzięki niemu gleba otrzyma składniki odżywcze. Pamiętajmy, że złe i zbyt nadmierne nawożenie może jedynie zaszkodzić rośliną i poparzyć pędy. Trzeba więc uważać na dawkę.
Na betonowych i kamiennych elementach i ścieżkach mogą pojawić się plamy. Należy je bezwzględnie usunąć, aby nie psuły wizerunku naszego ogrodu. Mchy, glony i inne można usunąć silnym strumieniem wody. Jeżeli okazuje się to niemożliwe można zakupić specjalny preparat do czyszczenia. Po skończonej pracy dobrze jest zaimpregnować powierzchnię.
Jeżeli na naszych bylinach pojawiły się pąki możemy je rozmnożyć zyskując młode rośliny. Rozmnażać można oczywiście kwitnące późno rośliny wieloletnie, np. krwawniki czy astry. Czynność jest bardzo prosta. Wystarczy wykopać roślinę i rozdzielamy ją na kilka części. Uszkodzenia powinny być jak najmniejsze.
Czytaj również: Zimowa ochrona roślin
Na koniec warto zadbać także o oczko wodne. Należy usunąć z jego dna wszelkie obumarłe rośliny i liście. Dlaczego? Ponieważ gnijące rośliny mogą doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu wody, jej zabrudzenia, a także śmierci roślin i zwierząt.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...