Potencjał drzemiący w szkle to siła targów Glass

Potencjał drzemiący w szkle to siła targów Glass

- Targi Glass pozwalają wystawcom na ekspozycję maszyn i urządzeń usprawniających nie tylko produkcję, ale też inne procesy w branży. Często odwiedzający targi dopiero tutaj odkrywają nowe rozwiązania, które zoptymalizują ich działalność i rozwiążą realne problemy. Niejednokrotnie maszyny jakie pokazują nasi wystawcy mogą zastąpić pracę kilku osób - mówi Marta Szydłowska, dyrektor targów Glass. Czytaj dalej

 

Listopad w Polsce to święto branży szklarskiej. W Poznaniu odbywa się kolejna edycja targów GLASS. Jest pani nowym dyrektorem tego projektu. Czego można się spodziewać tym razem?

Widzę ogromny potencjał w targach Glass, dlatego ten projekt jest dla mnie dużym wyzwaniem. Oczywiście targi nadal pozostaną miejscem do prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego. Automatyzacja w tym sektorze jest szczególnie widoczna. Wiodące firmy już zarezerwowały u nas miejsce. Spodziewamy się nie tylko reprezentacji z Polski, ale też wystawców z zagranicy. Natomiast moim zamierzeniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na wykorzystanie szkła w budownictwie, architekturze i designie.


Szklane domy to przyszłość?

Okazuje się, że Stefan Żeromski pisząc „Przedwiośnie” kreował trendy. Tylko, że mit szklanych domów w książce był marzeniem, wówczas nierealnym ideałem. Dzisiaj już wiemy, że nowoczesna architektura nie może obyć się bez szkła. Modna jest całkowita przejrzystość, w której szkło jest najbardziej naturalnym wyborem. To materiał z jednej strony łączący budynek z otoczeniem a z drugiej strony oddzielający i chroniący przed siłami natury. W zaawansowanej technologii szklanej przezroczystość szkła może być zmieniana i dynamicznie dostosowywana, co daje nowe możliwości szklanej dekoracji wnętrz i zarządzania przepływem energii przez elementy fasady budynku. Nie można też zapominać o termooszczędności. Nie tyle więc szklane domy to przyszłość co inteligentne szkło.


Targi Glass odbędą się 20-23 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Czytaj również: Kolejna, tym razem jesienna edycja Targów Sztuki Dostępnej


W polskich hutach szkła dziś produkowane są wyroby o niekwestionowanych walorach ekologicznych…

Nowoczesne okna i materiały izolacyjne pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla związanej z eksploatacją budynków m.in. ogrzewaniem czy klimatyzacją. Zastosowanie surowca recyklingowego - stłuczki szklanej w produkcji nowoczesnych szyb i wełny szklanej przynosi znaczące efekty ekologiczne, w tym obniżenie emisji dwutlenku węgla. Głównym obszarem, w którym produkty ze szkła mogą przyczynić się do ochrony klimatu w skali kraju jest ich wykorzystanie właśnie w budownictwie. W Polsce wytwarza się wiele nowoczesnych produktów ze szkła płaskiego dla celów budowlanych. Ta branża jest mi szczególnie bliska, ponieważ przez ostatnie sześć lat byłam zaangażowana w rozwój największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów budowlanych BUDMA. 


Ostatnie 25 lat dla rozwoju branży szklarskiej to ogromny skok. Jak to wygląda w pani ocenie?

Trudno się z tą tezą nie zgodzić. Na rynek weszli nowi gracze, a produkcja wzrosła. Ćwierć wieku temu było 150 linii float, teraz jest ich ponad 500. Poza tym wówczas Europa, Stany Zjednoczone i Japonia wyprodukowały 60% wszystkich szklanych elementów na świecie, teraz ich udział spadł poniżej 20%. Wzrost firm z Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Chin, odbija się na rynku na wiele sposobów. W Azji rośnie popyt i produkcja. Ponad połowa linii float i mocy produkcyjnych znajduje się w Chinach. W Polsce również rośnie zapotrzebowanie na szkło. Już teraz większość tego surowca pochodzi z importu z Chin lub Białorusi. Producenci narzekają i nawet większe ceny nie pozwalają zaspokoić rynku. Kolejny problem to rosnące ceny komponentów do produkcji szkła i generalnie zwiększające się koszty produkcji. W Europie eksperci przewidują stabilny rozwój rynku szkła. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji produkcja osiągnie wielkość 380 milionów metrów kwadratowych rocznie do roku 2024. 


Szkło wykorzystuje się nie tylko w architekturze nowych budynków, ale to także surowiec, który pozwala osiągnąć niesamowite efekty przy modernizacji starych konstrukcji. 

Na całym świecie istnieje duża liczba budynków z pojedynczymi przeszklonymi oknami, które zostaną zmodernizowane. W Europie potrójne szyby stają się nowym standardem. W energooszczędnej, nowoczesnej konstrukcji oznacza to zwiększone zastosowanie powlekanych tafli szklanych w szybach zespolonych. W najbliższych latach UE zamierza zwiększyć liczbę wymaganych szyb w jednostce okiennej do czterech, co oczywiście jeszcze bardziej zwiększy zapotrzebowanie.  Na naszym kontynencie firmy budowlane i inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo w budynkach, ochronę środowiska i izolacje – jest to wymagane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Te czynniki, będą napędzać rozwój w przemyśle szklanym w najbliższych latach. Obserwujemy te trendy. Potencjał drzemiący w szkle to siła napędowa targów Glass. 


Targi Glass od lat kojarzą się z nowoczesnymi maszynami – automatyzacja procesów w tej branży jest nieunikniona?

Ta automatyzacja już się zaczęła, firmy, które tego jeszcze nie dostrzegają, zostaną do tego zmuszone przez konkurencję. Targi Glass pozwalają wystawcom na ekspozycję maszyn i urządzeń usprawniających nie tylko produkcję, ale też inne procesy w branży. Często odwiedzający targi dopiero tutaj odkrywają nowe rozwiązania, które zoptymalizują ich działalność i rozwiążą realne problemy. Niejednokrotnie maszyny jakie pokazują nasi wystawcy mogą zastąpić pracę kilku osób. Naszą intencją jako organizatorów jest zachęcanie do automatyzacji procesów nie tylko w produkcji, ale też w budownictwie. Przy problemach kadrowych wielu firm to najlepsze rozwiązanie. 


Czy planowana jest w tym roku także strefa pokazów?

Strefa pokazów cieszy się co roku powodzeniem - to bardzo dobry pomysł na zainteresowanie zwiedzających technikami zdobienia szkła. Nie chcemy z tego rezygnować. Część warsztatowa przyciąga na teren MTP osoby, które doceniają artystyczne walory szkła. Tutaj mogą go dotknąć, samodzielnie ozdobić czy przetworzyć. Dlatego jesteśmy dumni z waloru edukacyjnego targów Glass. Staramy się naszą ofertę co roku poszerzać aby przyciągać nie tylko liderów branży, ale też architektów, deweloperów oraz wszystkich zainteresowanych szerokim zastosowaniem szkła. 

 

Czytaj również: Czy polskie sądownictwo będzie zużywać mniej papieru

 

Targi Glass odbędą się 20-23 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Równolegle będzie można zwiedzić ekspozycje targów branży kamieniarskiej Stone.


2019-07-15
Źródło: MTP / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kable sterownicze Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... If you're dealing with a headache from messy toys or just looking for a relaxing way to pass the time, jigsaw puzzles are a perfect choice! Not only do they ent...
  • Reklama firmy Liczba postów: 461 Grupa: Trudne tema... Jedną ze skuteczniejszych opcji reklamy jest marketing szeptany FB https://www.lartweb.pl/produkt/marketing -szeptany-fb/
  • Prezent dla kobiety? Trudna sprawa Liczba postów: 142 Grupa: Trudne tema... Ostatnio postanowiłem spróbować czegoś nowego i zarejestrowałem się na serwisie randkowym dedykowanym dla osób poszukujących kontaktu ze starszymi kobietami. Mu...
  • praca i co dalej Liczba postów: 152 Grupa: Trudne tema... Szukam inspiracji na gry, które pomogą wzmocnić relacje w zespole. Chodzi o coś, co będzie angażujące, a jednocześnie pokaże, jak ważna jest komunikacja i wspól...
  • Przeprowadzka Liczba postów: 198 Grupa: Opinie Zainteresowanym tematem naszej rozmowy mogę polecić usługi, z których sam skorzystałem i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli zastanawiacie się nad przeprowadzką Wa...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >