Potrzebne są zmiany w ustawie deweloperskiej

Potrzebne są zmiany w ustawie deweloperskiej

Minęły dwa lata obowiązywania ustawy deweloperskiej. W ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kupujący mieszkania są dzięki jej zapisom lepiej chronieni, ale potrzebna jest modyfikacja ustawy

 

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 r.  Jej głównym celem było  ograniczenie ryzyka, które ponosi konsument w związku z zakupem mieszkania lub domu na rynku pierwotnym.  Po blisko dwóch latach obowiązywania ustawy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: UOKiK) wnioski z analizy funkcjonowania nowego prawa. Przeprowadzone zostało m.in. kompleksowe badanie rynku, w którym blisko tysiąc podmiotówdeweloperów, spółdzielni mieszkaniowych oraz banków – zostało zapytanych o ocenę obowiązujących przepisów, ich wpływ na działalność gospodarczą oraz potrzebę i zakres ewentualnych zmian w ustawie.  


 

Propozycje zmian legislacyjnych

Zdaniem UOKiK ogólna ocena skutków obowiązującej ustawy jest pozytywna, jednak Urząd uważa, że należy znowelizować ustawę deweloperską  w celu jeszcze lepszej ochrony konsumentów oraz zabezpieczenia interesów przedsiębiorców – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Wiele wniosków Urzędu jest tożsamych z propozycjami zmian wskazywanymi między innymi przez deweloperów.

 

Czytaj również: Pozytywna informacja GUS: wzrost nowych inwestycji mieszkaniowych

 

Umowa rezerwacyjna

Przykładem jest konieczność uregulowania w przepisach kwestii dotyczących umowy rezerwacyjnej. Jest ona zawierana pomiędzy deweloperem i nabywcą, a jej przedmiotem jest wyłączenie lokalu ze sprzedaży na określony czas i dla części banków jest wystarczającym dokumentem do rozpatrzenia wniosku konsumenta o kredyt.  Zarówno przedsiębiorcy, jak i UOKiK stoją na stanowisku, że konieczne jest zdefiniowanie tego typu kontraktów oraz wprowadzenie ich do ustawy chroniącej prawa nabywców lokali mieszkalnych.

 

Obowiązki przed podpisaniem umowy

Urząd zgadza się również z postulatami dotyczącymi doprecyzowania informacji, które deweloper musi zamieścić w prospekcie informacyjnym. Dotyczy to m.in. obowiązku informowania klientów o planowanych inwestycjach w promieniu kilometra od nieruchomości. Proponowana zmiana miałaby polegać na doprecyzowaniu katalogu dokumentów, które mają być źródłem informacji przekazywanych w prospekcie.

 

Czytaj również: Według prognoz, rok 2014 także ma być dobry dla deweloperów

 

Odbiór mieszkania                                             

Aby  zapewnić jeszcze lepszą ochronę kupujących mieszkania na rynku pierwotnym zaproponowano  zmianę, która dałaby konsumentowi możliwość odmowy dokonania odbioru nieruchomości. Działoby się tak w przypadku, gdyby zawierała ona istotne wady, możliwe byłoby również wstrzymanie odbioru do czasu usunięcia usterek przez dewelopera.

 

Wszystkie te postulaty zmian sformułowane przez UOKiK znalazły się w informacji rządu o skutkach dwóch lat obowiązywania ustawy deweloperskiej. 

2014-05-09
Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 310

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >