Powierzchnia magazynowa w centrum logistycznym Polski

Powierzchnia magazynowa w centrum logistycznym Polski

Magazyny do wynajęcia w Warszawie i jej okolicach oferują już ponad 2,8 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej.

 

- Aglomeracja warszawska jest jednym z największych rynków magazynowych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej – mówi w rozmowie z Magazyny.pl Paulina Dziubińska, Senior Consultant, JLL.

 

 

Czytaj również: Czy biurowce klasy B obronią się na warszawskim rynku

 

Powierzchnia magazynowa w centrum logistycznym Polski
fot. materiały prasowe magazyny.pl

Czytaj również: Najwięcej biur przybędzie w tym roku na warszawskiej Woli

Magazyny.pl: Jak dzisiaj wygląda rynek warszawski?


Paulina Dziubińska, Senior Consultant, JLL: Cały czas aglomeracja warszawska jest jednym z największych rynków magazynowych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

W regionie Warszawy istotnie zmienił się współczynnik powierzchni niewynajętej. Udział powierzchni bez najemcy w strefie Warszawa Miasto wyniósł w I kw 2015 r. 13,9 proc., za to w okolicach Warszawy już tylko 10,3 proc.

Pustostany, które w okolicach Warszawy latami były niewynajęte, coraz szybciej znajdują najemców. Szczególnie widać to w przypadku dużych powierzchni, bo takich obiektów po prostu brakuje.

 

Czyli najemcy muszą decydować się na budowę?


Właśnie tak, ale w tym przypadku nie ma problemu, ponieważ lokalizacji jest coraz więcej.

 

Jak to możliwe?


Dzięki temu, że gospodarka ma się coraz lepiej, deweloperowi łatwiej jest uzyskać finansowanie nowej inwestycji. To z kolei powoduje, że deweloper może zaoferować klientowi doskonałe lokalizacje w Konotopie, Jankach czy na przykład w Grodzisku. Fakt, że łatwiej otrzymać finansowanie daje spore możliwości.

 

A co z deweloperami, którzy mają swoje parki?


Poza tym, że wynajmują swoje wolne powierzchnie, to również rozpoczynają nowe budowy. Przykładem może być tu budowa Segro w Nadarzynie czy MLP w Pruszkowie. To pokazuje, że nie ma oporów przed nowymi inwestycjami.

 

Jak wyglądają czynsze?

Cały czas mamy do czynienia z rynkiem najemcy. Przez to, że jest spora konkurencja, najemca może liczyć na atrakcyjne stawki czynszów. Wszystko zależy od metrażu oraz czasu na jaki najemca zamierza wynająć powierzchnię.

Kto wynajmuje najwięcej?

W głównej mierze najemcami są operatorzy logistyczni oraz sieci sklepów, i to się nie zmieni.

Dlaczego?

Ponieważ ten rynek jest już bardzo dojrzały i stabilny. Poza tym, to właśnie bliskość atrakcyjnego rynku zbytu stolicy, strategiczne centralne położenie oraz ciągłe inwestycje w infrastrukturę drogową sprawiły, że region jest głównym krajowym ośrodkiem logistycznym.

Pamiętajmy, iż aglomeracja warszawska jest jednym z największych krajowych węzłów transportowych, który składa się z 6 dróg krajowych, 8 linii kolejowych znaczenia państwowego oraz głównego portu lotniczego w kraju.

Ogromny potencjał logistyczny Warszawy wykorzystują nie tylko branżowi operatorzy i liczne sieci handlowe, ale także firmy z branży farmaceutycznej.

 

 

Źródło: magazyny.pl / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >