Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

Meblościanka… O ile Trabanty i papierosy Caro zostały zrehabilitowane i grają role w komediach o minionych latach, o tyle ten potworny, wszędobylski, nieunikniony w żadnym wnętrzu mebel śni się po nocach i wcale nie są to sny nostalgiczne. Wszystko dlatego, że przy całej swojej estetycznej niedoskonałości, meblościanka była niezbędna. Poniekąd do dziś nie wymyślono mebla, który bardziej sprawdzałby się w niewielkich przestrzeniach, w których pomieścić trzeba wiele przedmiotów. Dlatego też meblościanki znowu, nieśmiało, zaczynają się pojawiać w naszych mieszkaniach. Są jednak zupełnie odmienne od tych, które pamiętamy z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

 

Choć miała swoje wzloty i upadki, meblościanka jest stale obecna w naszych domach. We współczesnej odsłonie jest już meblem dojrzałym i pięknym. Dzięki niej możemy tworzyć uporządkowane, wyjątkowo estetyczne wnętrza.

 

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

 

Mało który mebel zrobił w Polsce taką karierę, jak kultowa meblościanka. Na pomysł takiego zabudowania wnętrz wpadli już na początku lat 50. XX wieku Charles i Ray Eamesowie, ale nad Wisłą bogata w wydarzenia kariera meblościanki zaczęła się w latach 60. - za sprawą m. in. projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich. Innowacyjny jak na tamte czasy i rzeczywistość ustrojową pomysł zapewnił rodzimym wnętrzom porządek i efektywne wykorzystanie przestrzeni. W drugiej dekadzie XXI wieku możemy się już cieszyć z nowoczesnych interpretacji meblościanki. Dopracowanych, z najlepszych i trwałych materiałów, wykonanych z troską o detale. I co najważniejsze: dających nieporównanie większe możliwości, niż pierwowzór.

 

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

 

- Dziś meble na wymiar są łatwo dostępne, możemy więc szyć na miarę każdy element wnętrza. Ale w naszych projektach chętnie sięgamy też po sprawdzone wzorce i inspiracje, a meblościanka jest jednym z nich. W końcu miała bardzo duży wpływ na wygląd naszych domów! To inspirująca idea, która jest wyjątkowym wyzwaniem dla każdego projektanta. Wymaga bowiem połączenia dwóch biegunów - kreatywności w tworzeniu indywidualnego projektu i opracowania rozwiązania systemowego, logicznego i precyzyjnego. Właśnie z takiego spotkania różnych żywiołów powstają najlepsze projekty nowoczesnych wnętrz - uważa Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

 

Sprawdźmy, jak wygląda współczesne oblicze pełnej zabudowy w salonie.

 

Pomysłowa organizacja

Współczesna meblościanka trzyma się głównej idei pierwowzoru – jedną formą rozwiązuje kilka wyzwań związanych z aranżacją i organizacją domowej przestrzeni. W otwartych wnętrzach, w których z wyboru (lub konieczności) przestrzenie się przenikają, jednolita zabudowa jest kluczowym rozwiązaniem, po które sięgają projektanci.

 

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

 

Czytaj również: Z jakich materiałów wykonuje się współczesne meble?

 

Świetnym przykładem jest połączenie regału w salonie z szafą w przedpokoju. Taki pomysł pozwala stworzyć spójny ciąg komunikacyjny. Schowki w części wejściowej domu mogą płynnie łączyć się z zabudową w salonie. Warto w obu pomieszczeniach zastosować podobne albo korespondujące ze sobą fronty przesuwne. To nada całej konstrukcji spójny wygląd. Wyeksponowane na co dzień półki z ozdobami czy telewizorem, możemy łatwo ukryć. Takie praktyczne rozwiązanie sprawdzi się, gdy nasz salon ma być np. miejscem towarzyskiego spotkania. Nie zawsze wtedy chcemy, by nadmiar detali czy rodzinne pamiątki przyciągały uwagę gości.

 

Miejsce na oddech

Przywykliśmy myśleć o meblościankach jako rozwiązaniach dla małych mieszkań. Nic bardziej mylnego! Nowoczesna pełna zabudowa idealnie uzupełni przestronne, nowoczesne salony. Choć trzeba przyznać - główna rola tego typu mebli nie zmieniła się: mają pomagać odzyskać przestrzeń. Umeblowanie całej ściany pozwala „odciążyć” resztę pomieszczenia. Drobiazgi i ozdoby, które byłyby rozproszone po komodach i gablotach teraz mają swoje jedno, uporządkowane miejsce. Meblościanki nadal wprowadzają ład i porządek do naszych domów.

 

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

 

- Warto zauważyć, że we wnętrzu zdominowanym przez kamień i nowoczesną stylistykę, drewniane meble dodadzą aranżacji ciepła. Duży regał na jednej ze ścian jest niczym domowa wystawa - z różnymi strefami, pomysłami na aranżację i ekspozycję. Jest tu miejsce na domową biblioteczkę, kolekcję pamiątek zgromadzonych w trakcie podróży czy miejsce na telewizor i wieżę stereo – zauważa Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

 

Nowoczesna meblościanka śmiało wykorzystuje rozwiązania meblowe znane z innych domowych przestrzeni. W aranżacji warto zagrać niesymetrycznymi podziałami półek czy różnorodnym oświetleniem wewnętrznych wnęk. Ciekawy efekt osiągniemy wprowadzając częściowe przeszklenia albo mieszając póki zamknięte z otwartymi. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

 

Centrum rozrywki

Nowoczesna meblościanka to także domowe centrum rozrywki. Uporządkowany system meblowy pozwala precyzyjnie rozplanować umiejscowienie ekranu czy systemu nagłośnienia. Docenią ją zarówno kino- jak i melomani. Półki i wnęki z głośnikami czy telewizorem można poprzeplatać domową biblioteczką. W końcu meblościanka to także regał dla moli książkowych.

 

Tworzenie zabudowy, w której telewizor czy systemy audio grają główne skrzypce, ułatwią robione na wymiar meble modułowe od marki Komandor. Dolną i górną część stworzymy z zamkniętych szafek - bawiąc się kolorami frontów nadamy rytm całej przestrzeni dziennej. Do przechowywania płyt z filmami czy muzyką najlepsze będą głębokie szuflady w dolnej części zabudowy. Tak zdecydowanie łatwiej będzie nam przeglądać i zorganizować swoją kolekcję.

 

We wnęce z telewizorem można pokusić się o specjalne oświetlenie ambientowe - np. zintegrowanie z systemem telewizyjnym. Zabudowa meblowa na całą ścianę pozwala te wszystkie elementy wprowadzić także w mniejszych salonach. Pamiętajmy tylko, by takich multimedialnych stref nie lokować naprzeciwko okna, gdyż wtedy komfort oglądania może ulec znacznemu pogorszeniu.

 

Bez tego, co zbędne

Oryginalnie meblościanka składała się z kilku segmentów, które ze względów oszczędnościowych miały wspólne ścianki boczne. A gdyby tak w ramach dalszych oszczędności (ale tym razem wizualnych) elementy łączące ograniczyć do minimum? Takie rozwiązanie proponuje marka Komandor w meblu salonowym na bazie systemu Orto. Subtelna konstrukcja to rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. W lekkim regale modułowym poszczególne elementy osadzono na subtelnych profilach. Rozpięte pomiędzy nimi półki i szuflady zdają się lewitować w powietrzu.

 

Powrót meblościanki we współczesnej odsłonie

 

Czytaj również: Szafa na wymiar czy szafa gotowa? Co i kiedy się sprawdzi?

 

Aluminiowy profil w matowym białym kolorze sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Ażurowa konstrukcja pozwala na dodatek wyeksponować ścianę za samym meblem. Dla wzmocnienia efektu możemy pokusić się o zainstalowanie tam dodatkowego oświetlenia. Półki i kontenery można dowolnie konfigurować i rozmieszczać tworząc indywidualne aranżacje. W meblościankach - zarówno tych dawnych, jak też współczesnych wariacjach na ich temat - chodzi przede wszystkim o kreatywność. Proste rozwiązania meblowe dzięki inwencji twórczej i liczbie możliwych konfiguracji pozwalają aranżować wyjątkowe i funkcjonalne przestrzenie. Korzystajmy z nich!

Źródło: HSH PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble na wymiar Warszawa Liczba postów: 2 Grupa: Ciekawe pom... Cześć, mam trudny układ mieszkania i szukam mebli na wymiar. Warszawa i okolice. Czy ktoś może polecić dobrą firmę, która się tym zajmuje?
  • aranżacja sypialni Liczba postów: 537 Grupa: Najnowsze t... Karta lokalu stanowi perfekcyjnie dopracowane kompendium wiedzy o mieszkaniu. Obejmuje wymiary, aranżacje, a także kluczowe aspekty techniczne. Dzięki niej łatw...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 242 Grupa: Wnętrza Browse free classified ads or post free adult ads in categories like call girls and escorts. Call Girl Service Sohna Road Call Girl Service Sushant Lok Call Gir...
  • Stół - nierozkładany czy rozkładany? Liczba postów: 203 Grupa: Ciekawe pom... Nie wiem, czy dziś się jeszcze używa rozkładanych stołów, fajnie taki mieć, ale ile jest takich sytuacji, że będzie nam potrzebny? Jedna w roku?
  • Jaki stół wybrać? Liczba postów: 52 Grupa: Wnętrza Ja zaproponuję stół ceramiczny. Poczytaj sobie - stół ceramiczny wady i zalety i od razu będzie wiadomo dlaczego warto. Stoły ceramiczne są bardzo uniwersalne.....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19407 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >