Powstał pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D
Dom o powierzchni 95 m2 składający się z 5 pokoi, zaokrąglonych ścian, okien i drzwi oraz wyposażony w pompę ciepła powstał… w ciągu zaledwie kilku dni za pomocą rewolucyjnej technologii – drukarki 3D. Projekt Yhnova zrealizowano we Francji, a jego celem jest wprowadzenie zmian w budownictwie pozwalających na szybkie budowanie przystępnych cenowo, adaptacyjnych i energooszczędnych mieszkań.
Czytaj dalej
Projekt domu wydrukowanego w drukarce 3D powstał dzięki inicjatywie społeczności z Nantes we Francji – Uniwersytetu Nantes, organizacji Nantes Métropole Habitat oraz architektów, producentów, podmiotów publicznych i społeczno-gospodarczych. Dom został wydrukowany za pomocą drukarki BatiPrint3D wyposażonej w sterowane laserowo, czterometrowe ramię do drukowania materiałów budowlanych w ustalonym kształcie – w tym przypadku konstrukcji z zaokrąglonymi ścianami. Drukarka drukowała poszczególne warstwy od podłogi w górę, tworząc ściany składające się z dwóch warstw pianki i jednej warstwy betonu. Powstała w ten sposób konstrukcja stanowi świetną barierę izolacyjną.
Czytaj również: Domy o niskim zapotrzebowaniu na energię mogą zmniejszyć smog
Samo wydrukowanie konstrukcji budynku za pomocą drukarki 3D trwało zaledwie 54 godziny. Kolejne dni poświęcono na prace wykończeniowe – montaż okien i drzwi, instalacji grzewczych i inne. Dom Yhnova wyposażono ponadto w wiele czujników monitorujących jakość powietrza oraz temperaturę wewnątrz.
Pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D z zamontowaną pompą ciepła
W projekt budowy innowacyjnego budynku w technologii 3D zaangażowała się również marka Saunier Duval. Jak podkreśla przedstawiciel francuskiego oddziału Saunier Duval Stephanie Benke – Prócz tradycyjnych projektów w naszej branży regularnie pracujemy nad projektami innowacyjnymi. W tym przypadku nad projektem Yhnova. Zaproponowaliśmy osobom odpowiedzialnym za instalacje ogrzewania i ciepłej wody urządzenie przyszłościowe: pompę ciepła. System grzewczy został zainstalowany w nowatorskim budynku, ale jest też polecany w programach termomodernizacji zwykłych domów np. w ramach polskiego programu Czyste Powietrze.
Czytaj również: Budownictwo modułowe to budownictwo obarczone ograniczeniami? Fakt czy mit?
W ofercie Saunier Duval znajduje się powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System GeniaSet Split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej GeniaAir Split (możliwość zamontowania na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub jako wolnostojące urządzenie w ogrodzie) oraz jednostki wewnętrznej GeniaSet Split (centrala grzewcza instalowana w pomieszczeniu, urządzenie o wymiarach zbliżonych do wielkości standardowej lodówki). Cały system grzewczy Saunier Duval jest ultra cichy, jego emisja dźwięku plasuje się na poziomie jedynie 32 dB.
Pogodowy regulator systemowy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hałas podczas prac budowlanych - jak chronić słuch... Liczba postów: 58 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.