Poziomka pospolita (Fragaria vesca)

Poziomka pospolita (Fragaria vesca)

Choć poziomka byłą niegdyś bardzo ceniona w medycynie ludowej, to z biegiem czasu traciła jednak na znaczeniu. Dopiero żyjący w XIX wieku ksiądz Sebastian Kneipp ponownie przypomniał o jej leczniczych właściwościach.

 

Poziomka należy do rodziny różowatych i osiąga wyoskość ok. 20 cm. Owocuje od czerwca do późnej jesieni, rozwijając aromatyczne czerwone, podobne do truskawek owoce. Z punktu widzenia botaniki są tzw. owoce pozrne, a dopiero w ich zewnętrznej skórce znajduja się właściwe owoce rośliny, czyli twarde ziarenka. Poziomka rośnie dziko w Europie i Azji Północnej, w rzadkich lasach, na ich brzegach, na stokach i porębach. Do celów leczniczych stosuje się liście, owoce i korzenie. Wysuszone części rośliny należy przechowywać w suchym miejscu.

 

Czytaj również: Wszystko o klonie

 

Liście i korzenie zawierają garbniki, np. taninę. Poza tym w liściach znajdują się alkohole triterpenowe, flawonoidy, cytral (substancja o zapachu przypominajcym cytrynę) i ślady olejków eterycznych. Jagody zawirją dużo witaminy C (60 mg na 100 g owoców), jak również kwasów owocowych i minerałów, jak potas, magnez, cynk, mangan, wapń i żelazo. Parzone jako herbata liście, z racji zawartości garbników, pomagają przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, paradontozie, biegunce i hemoroidach.

 

 

Łagodzą zaburzenia funkcjonowania wątroby, śledziony i pęcherzyka żółciowego. Świeże owoce leczą nieżyt żołądka, pobudzają wątrobę i pęcherzyk żółciowy, pomagają przy niedokrwistości, braku energii i dolegliwościach kobiecych. Wspomagają również proces rekonwalescencji.

 

Czytaj również: Pielęgnacja letnich kwiatów

 

Warto wiedzieć, że z suszonych owoców możesz zrobić skuteczny środek na odmrożenia: wystarczy rozetrzeć 50 g jagód i wymieszać uzyskany  w ten sposób proszek z ½ litra ciepłej wody oraz 1/8 litra alkoholu o mocy 70%. Przygotowanym płynem delikatnie smaruj zmienione chorobowe miejsca.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Daria Wnykowska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 382

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >