Poznajmy 10 zalet mieszkania na ekologicznym osiedlu

Poznajmy 10 zalet mieszkania na ekologicznym osiedlu

Baza Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego stale się powiększa – obecnie figuruje w niej 41 „zielonych” inwestycji mieszkaniowych. W obliczu postępującego kryzysu klimatycznego wydaje się oczywiste, że ekologicznych budynków na rynku będzie przybywać, a zrównoważone rozwiązania będą stale ewoluowały. Czy przyjazne środowisku mieszkania są rzeczywiście droższe? Jakie korzyści dla nabywców niesie certyfikacja BREEAM? I wreszcie – co tak naprawdę świadczy o ekologiczności budynków? Oto zestawienie 10 najważniejszych faktów o „zielonych” inwestycjach mieszkaniowych. Czytaj dalej

 

Fakt #1: Większa energooszczędność – kształt budynku ma znaczenie

Główny cel dzisiejszego zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego stanowi zaprojektowanie oraz wybudowanie takich obiektów, które będą po pierwsze konsumowały jak najmniej energii, po drugie będą „odporne” na utratę ciepła do otoczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj bryła budynku. Najwyższą efektywność energetyczną zapewni projekt o zwartej bryle, zbliżonej do kształtu prostokąta – bez wnęk, wykuszy i załamań ścian, które potęgują straty ciepła z wnętrza mieszkań.

 

Poznajmy 10 zalet mieszkania na ekologicznym osiedlu

 

Następną kwestią, silnie powiązaną z energooszczędnością mieszkań, jest orientacja budynków względem stron świata. Projekt energooszczędnego budynku powinien zakładać wykorzystanie możliwie niewielkich przeszkleń od strony północnej, a największych od bardziej słonecznej, strony południowej. 

 

Fakt #2: „Zielone” mieszkania pobierają, ale i produkują energię

Ekologiczne budynki coraz częściej nie tylko pobierają, ale i produkuję energię. To za sprawą np. paneli fotowoltaicznych, które coraz częściej trafiają na dachy budynków mieszkalnych. Co ciekawe, do tej pory było to rozwiązanie kojarzone przede wszystkim z domkami jednorodzinnymi lub dużymi obiektami przemysłowymi i komercyjnymi.

 

Wytworzony przez fotowoltaikę prąd służy najczęściej do oświetlenia korytarzy i klatek schodowych, czy też napędzania wind oraz urządzeń wentylacyjnych. Dzięki temu możliwe jest obniżenie rachunków za wykorzystanie energii elektrycznej w częściach wspólnych budynków, co z kolei przekłada się na wysokość czynszu opłacanego przez ich mieszkańców.

 

Fakt #3: Eko-mieszkanie to niższe rachunki za wodę  

Ekologiczne mieszkanie to również takie, które pozwala mieszkańcom korzystać z zasobów wody w zrównoważony sposób. Najczęściej zależy to już oczywiście od indywidualnej decyzji nabywców na etapie wykańczania zakupionego lokalu. Ergonomiczne baterie kuchenne łazienkowe i perlatory – to tylko kilka rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody o 15% – droższe mogą ograniczyć jej wypływ o nawet 60%.

 

Na poziomie instalacji budynkowych najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest system odzysku wody szarej, który pozwala mieszkańcom na osiągnięcie zmniejszenia poboru wody z sieci wodociągowej o ok. 25-30% – w każdym lokalu mieszkalnym[1].

 

Fakt #4: Mieszkanie w eko-budynku to szansa na korzystniejszą hipotekę

Ekologiczność budynków to wyjątkowo szerokie, ale i trudne w weryfikacji przez klientów pojęcie. Dlatego też niezwykle przydatną dla nabywców okaże się informacja o eko-certyfikacji danej inwestycji – np. w międzynarodowym systemie BREEAM. Prośrodowiskowe odznaczenie jest dla kupujących z jednej strony gwarancją spełnienia przez dewelopera wielu norm jakościowych, a z drugiej – szansą na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego.

 

Kredyty z niższymi kosztami obsługi za proekologiczne rozwiązania inwestycji mieszkaniowych znajdują się obecnie w ofertach kilku banków. Dzięki „zielonej” certyfikacji, przyszli właściciele eko-mieszkań, mogą starać się o hipotekę, która zakłada marżę niższą od standardowej o min. 0,1%, oferując aktualnie jedną z najniższych cen kredytów. 


Fakt #5: Cena ekologicznych budynków wyższa o kilka procent

Amerykańskie badania sprzed kilku lat pokazują, że ceny ekologicznych mieszkań są wyższe średnio o 2%[2]. Na tyle mniej więcej szacuje się koszty samej certyfikacji środowiskowej w odniesieniu do kosztów całej inwestycji. Deweloperzy na certyfikat i jego administracyjne koszty muszą przeznaczyć co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Finalna kwota, związana z modyfikacją projektu i zastosowaniem rozwiązań wpływających na wynik certyfikacji uzależniona jest m.in. od wielkości budynku oraz tego, czy jest to już istniejący, czy dopiero projektowany obiekt.

 

Choć cena transakcyjna „zielonego” mieszkania jest wyższa, warto pamiętać, że certyfikowany, ekologiczny budynek to niższe koszty eksploatacji oraz wyższa wartość nieruchomości i wyższe ceny najmu.


Fakt #6: Zielone dachy izolują i pochłaniają CO2

Kolejne rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele ekologicznych korzyści – zwłaszcza w przestrzeniach miejskich. Starannie dobrana roślinność, umieszczona na dość rozległej powierzchni dachu, stanowi barierę dla zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla oraz produkuje tlen. Szacuje się, że 15 m kw. zielonego dachu może wyprodukować tlen dla dziesięciu osób. Co więcej, zielone dachy stanowią również świetną termoizolację – zarówno zimą, jak i latem. A to z kolei może przekładać się na mniejsze zużycie energii, a w konsekwencji niższe opłaty za prąd i ogrzewanie.


Fakt #7: Mieszkania wykończone „pod klucz” są bardziej ekologiczne 

Zakup lokalu wykończonego „pod klucz” jest z wielu powodów praktycznym rozwiązaniem. Pozwala nabywcom zaoszczędzić czas, a także uniknąć różnego rodzaju trudności – wybierając gotowe mieszkanie właściciele nie muszą np. samodzielnie poszukiwać materiałów elementów wykończeniowych, czy ekip remontowych.

 

Poznajmy 10 zalet mieszkania na ekologicznym osiedlu

 

Czytaj również: Jakie są różnice między benzyną alkilatową a paliwami tradycyjnymi?

 

Jednak poza wymienionymi praktycznymi względami, mieszkania wykończone „pod klucz” wiążą się także z większą troską o ekologię. A to chociażby dlatego, że deweloperzy dbają o recykling odpadów budowlanych, który może sięgać niemal 100%, a także zasilają place budów „zieloną” energią.

 

W przypadku wykańczania mieszkania we własnym zakresie bardzo często nie mamy wpływu na to, co stanie się ze wspomnianymi odpadami budowlanymi lub na sposób pracy i świadomość proekologiczną, którą kierują się zatrudnieni podwykonawcy i firmy remontowe.


Fakt #8: Ekologiczne osiedle – nie tylko mieszkania, ale i otoczenie budynków

Nie ulega wątpliwości, że w procesie dbania o bioróżnorodność, jedną z kluczowych ról odgrywają owady – zwłaszcza te zapylające. Bez ich pomocy wiele roślin nie rodziłoby w ogóle owoców. Dlatego też na terenach ekologicznych inwestycji deweloperskich coraz częściej powstają pełne zadbanej zieleni tereny do rekreacji, wzbogacone o dziesiątki drzew, wyselekcjonowane rośliny żywicielskie, owocujące krzewy czy też bogate w nasiona traw i bylin. Wspierając bioróżnorodność, inwestorzy nierzadko decydują się równie na budowę specjalnych hoteli dla owadów, budek lęgowych dla ptaków oraz poidełek dla motyli.

 

Fakt #9: Inteligentne mieszkanie to ekologiczne mieszkanie

Według raportu Oferteo za rok 2020, prawie jedna trzecia Polaków, którzy decydują się na budowę domu, wdraża w nich inteligentne rozwiązania. Znaczący wzrost zainteresowania nowymi technologiami już dawno zauważyli również deweloperzy.

 

Systemy smart home, wdrażane przez inwestorów, pozwalają mieszkańcom programować oraz modyfikować zdalnie takie parametry jak temperatura, oświetlenie czy stopień zaciemnienia rolet w mieszkaniu. Dzięki specjalnym aplikacjom lokatorzy mogą za pomocą smartfona zarządzać urządzeniami podłączonymi do prądu i sieci, m.in. włączać i wyłączać światło, wyłączać zasilanie w wybranych gniazdach elektrycznych i zarządzać elektrozamkami. Przykładem takiego systemu w mieszkaniach deweloperskich może być chociażby Appartme by Skanska – rozwiązanie, które powstało we współpracy z firmą S-Labs. System w bazowej postaci stanowi integralną część mieszkania.  

 

- Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy, za pomocą aplikacji, mogą regulować ogrzewanie w domu lub odłączyć zapomniane ładowarki do telefonów czy laptopów. W efekcie unikając niepotrzebnego pobierania prądu i energii cieplnej. Ponadto system jest otwarty na możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb użytkowników i poza standardowym pakietem, umożliwia dobranie dodatkowych funkcjonalności. Na przykład czujników i urządzeń informujących o otwarciu drzwi wejściowych lub okien, czy pozwalających na kontrolę zużycia energii przez poszczególne urządzenia podłączone do gniazdek – wyjaśnia Artur Łeszczyński, Menadżer ds. Rozwoju Biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.  

 

Fakt #10: Udogodnienia dla cyklistów w służbie ekologii

Europejska Federacja Cyklistów szacuje, że jazda na rowerze, po uwzględnieniu wszystkich czynników (produkcja, eksploatacja i utylizacja) generuje tylko jedną dziesiątą emisji dwutlenku węgla w porównaniu do poruszania się samochodem. Dlatego na ekologicznych osiedlach mieszkalnych nie może zabraknąć udogodnień, które wspierają tę formę transportu. Należą do nich m.in. specjalne myjki (zasilane wodą deszczową), stacje naprawy jednośladów, czy też stojaki i wieszaki rowerowe. Dzięki nim cykliści mogą w wygodny sposób przechowywać i dbać o swoje pojazdy, a przez korzystanie z nich na co dzień, przyczyniać się do znacznej redukcji spalin w przestrzeni miasta.

 

Czytaj również: Dotacje na pompy ciepła od 2022 r. Jakie urządzenia wybierają Polacy?

 



[1] Na podstawie danych GUS o konsumpcji wody w gospoadarstwach domowych, 25-30% to zużycie na potrzeby spłukiwania toalet – właśnie do tego celu wykorzystuje się wodę szarą.

[2] Certyfikaty podnoszą nam poprzeczkę. PropertyDesign.pl, 09.01.2020 

 

 

Źródło: Komunikacja Plus / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 125 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Produkcja płyt granitowych Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie granitu w Gdańsku, moim zdaniem warto zwrócić uwagę na [url]https://granitygdansk.pl/]granity gdańsk W moim odczuciu, of...
  • Jak doborze wybrać kolor elewacji domu? Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Kolor elewacji domu powinien być dobrany do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej, pokrycia dachowego, otoczenia domu oraz ogrodzenia. Un...
  • Podatki Liczba postów: 48 Grupa: Moja budowa Hej! Poszukuję sklepu online, w którym mogę kupić wiertnice akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/220-wiertnice-a kumulatorowe/. Potrzebuję narzędzia, które spr...
  • W czym przechowywać rzeczy na budowie? Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Cześć! Szukam sklepu internetowego, gdzie mogę kupić wiązarki akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/219-wiazarki-ak umulatorowe/. Potrzebuję sprzętu, który spra...

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 375 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Podłogi Liczba postów: 235 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 67 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 76 Grupa: Firmy budow... Też muszę Wam polecić pewien sklep, który ostatnio znalazłem. Czytałem o nim na wielu forach, że można w nim kupić świetnej jakości żywice do zabezpieczenia pos...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 176 Grupa: Domy szereg... W domu szeregowym minusem jest to że jednak słyszymy sąsiadów za ścianą. Mi się marzy dom nad jeziorem. Polecam ciekawy artykuł do przeczytania https://www.kurk...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1053 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19382 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 111

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >