Poznańscy i wielkopolscy deweloperzy podsumowują rok 2022
Rok 2022 okazał się dynamicznym w kontekście światowego kryzysu ekonomicznego. Szczególnie w drugim półroczu zaobserwowano zmiany tendencji w polskiej gospodarce, w tym w branży budowlanej. Ostatnie 12 miesięcy było też czasem pełnym wyzwań dla rynku nieruchomości, którym poznańscy deweloperzy musieli stawić czoła, choć z pewnością nie było to łatwe. Wiele czynników na pewno nie sprzyjało pracy. Z drugiej strony, na rynku mieszkaniowym pojawiają się nowe inwestycje, dotychczasowe są realizowane zgodnie z harmonogramami, a deweloperzy jeszcze mocniej skupili się na wszelkich działaniach związanych z CSR. Jak oceniają ostatni rok przedstawiciele firm deweloperskich? Szczegóły znajdują się w poniższej ankiecie.
Czytaj dalej
Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
- Miniony rok to wiele nowych wyzwań dla naszej branży, dla naszego Oddziału. To także szereg działań i podejmowanych inicjatyw. Sukcesywnie pozyskujemy nowe firmy członkowskie, a nasz Oddział liczy już 27 sprawdzonych i rzetelnych deweloperów z regionu Wielkopolski. Ważnym wydarzeniem był październikowy V Kongres Deweloperski – Miasta Jutra, który gościł w Poznaniu, a odbił się szerokim echem w cały środowisku branżowym. Ponadto, jak co roku, zorganizowaliśmy wiele szkoleń tematycznych w których udział wzięło kilkaset osób. Nie zabrakło też regularnej i w szerokim zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz współpracy z instytucjami, przedstawicielami urzędów i administracji. Dumni jesteśmy również z poszerzenia obszaru działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
Nowe Ogrody
Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.
- Miniony rok był trudny dla branży mieszkaniowej. Po pandemii wybuchła wojna w Ukrainie, która wiele zmieniła. Łańcuchy dostaw, które wracały do normy po lockdownach znów zostały zaburzone. Ceny materiałów zaczęły rosnąć. Na dodatek przyśpieszyła inflacja. Dynamiczny cykl podwyżek stóp procentowych oraz wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S pokrzyżowały plany tych klientów, którzy chcieli skorzystać z finansowania hipotecznego. To wszystko miało swoje przełożenie na popyt, ale też na podaż poprzez wstrzymywanie prze niektórych deweloperów realizację nowych inwestycji. Pomimo trudnej sytuacji i niepewności wśród konsumentów mieliśmy dużo zapytań o nieruchomości, co potwierdza tylko naszą renomę i atrakcyjność oferty. W miejsce klientów kredytowych pojawili się klienci gotówkowi, chroniący swój kapitału przed dalszym spadkiem wartości złotego. Sytuacja na rynku nie wpłynęła na harmonogramy naszych inwestycji, a w Wielkopolsce prowadzimy ich kilka jednocześnie.
Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.
- To był trudny rok dla całej branży. Musieliśmy się mierzyć z wieloma nowymi, niespodziewanymi wyzwaniami. Inflacja, podwyżki stóp procentowych, rekomendacja KNF-u oraz konsekwencje wojny w Ukrainie wpłynęły na dostępność kredytów i tym samym spadek popytu na nieruchomości. Pomimo tych niekorzystnych okoliczności rynkowych zgodnie z harmonogramem przebiega budowa naszego projektu na Wildzie, czyli Apartamenty Bergera, a ponadto wprowadziliśmy do sprzedaży 10 budynek w ramach inwestycji Reduta Nowe Podolany. Pod względem sprzedażowym możemy mówić o wynikach adekwatnych do aktualnej sytuacji gospodarczej.
Joanna Rzelechowska z biura sprzedaży spółki art.Locum
- Mija rok, który był pełen wyzwań na rynku mieszkaniowym, także tym poznańskim. Dla naszej firmy był to czas wprowadzenia nowej inwestycji Junique, na poznańskim Grunwaldzie. Została przygotowana oferta dla klientów, a także rozpoczęła się budowa pierwszego etapu przedsięwzięcia, w rejonie ulic Wieruszowskiej, Żmigrodzkiej i Miśnieńskiej w Poznaniu. Jak zawsze uczestniczyliśmy w Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu, zarówno w edycji wiosennej, jak i jesiennej. To wydarzenie zawsze stanowi swego rodzaju nowe otwarcie dla branży i towarzyszy mu spory powiew optymizmu. Dostrzegamy, że klienci mimo dość trudnej sytuacji na rynku, choćby związanej z ograniczoną zdolnością kredytową, planują w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania, co jest pozytywnym sygnałem.
Art Locum
Czytaj również: Wzrosło zainteresowanie kredytami na budowę mieszkań czynszowych po zmianach w ustawach
- Tradycyjnie, tydzień po targach zorganizowaliśmy Dzień Otwarty w naszym biurze przy ul. Jeleniogórskiej, gdzie zaprezentowaliśmy nie tylko nowość – inwestycję Junique, ale też ostatnie mieszkania z osiedla Przylesie Marcelin.
- Bardzo dobrym akcentem tego niełatwego przecież roku jest decyzja o stworzeniu programu #PierwszeMieszkanie. Mamy nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na branżę.
Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development
- Rok 2022 był zaskakujący w swoim przebiegu, zarówno w kwestiach ogólnospołecznych, ekonomicznych, jak i tych związanych bezpośrednio z rynkiem mieszkaniowym. Napaść Rosji na Ukrainę ma do dziś ogromny wpływ na sytuację na niemal całym świecie. Każdy, w tym także klient poszukujący własnego mieszkania, chciał dowiedzieć się, jak będzie wyglądać przyszłość. Tym bardziej, że na wysokim poziomie są stopy procentowe i inflacja – dwa ważne czynniki, od których zależy zdolność kredytowa osób przymierzających się do zakupu mieszkania.
- Minione 12 miesięcy to także Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu, a nasza firma uczestniczyła zarówno w edycji wiosennej, jak i jesiennej.
- W 2022 roku zgodnie z planem oddaliśmy Inwestycję Rezydencja Winiary i kontynuujemy budowę inwestycji Rynek Wschodni , postępy są zgodne z wcześniej założonym harmonogramem. Planów nie musieliśmy znacząco korygować, choć niewykluczone, że sprzedaż byłaby jeszcze bardziej zadowalająca, gdyby nie sytuacja związana z wojną. Koniec roku kalendarzowego to interesująca wiadomość dotycząca programu mieszkaniowego #PierwszeMieszkanie.
Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place
- W szerszym ujęciu, był to rok pełen wyzwań, a zaczął się bardzo źle. Napaść Rosji na Ukrainę to wielka krzywda i ogromny kryzys humanitarny. I choć nie jest to kluczowe, to ma wpływ także na sytuację gospodarczą i naszą branżę. Kiedy do tego dołożymy powiększającą się inflację, a także stopy procentowe na wysokim poziomie, to widzimy, jak trudno „wywalczyć” zdolność kredytową. Choć deweloperzy działali w tym roku zgodnie ze swoją strategią, to wiele myśli i opinii krążyło wokół ww. aspektów. Patrząc z perspektywy naszej firmy i procesu inwestycyjnego, był to rok, który przebiegał zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
More Place Osiedle przy Jeziorach
Piotr Łopatka, członek zarządu firmy Proxin
- Z pewnością był to rok niełatwy, być może jeden z najtrudniejszych dla branży mieszkaniowej w tej dekadzie. Z powodu dynamiki zmian otaczającej nas rzeczywistości, którą zdominowały koronawirus i wojna w Ukrainie, dokonaliśmy korekt w naszej strategii inwestycyjnej. Jest to jednak strategia nastawiona na rozwój. Dlatego na początku 2022 roku zakończyliśmy budowę VI etapu osiedla Nowe Ogrody, wyprzedzając harmonogram, a do późnej wiosny przekazaliśmy klucze wszystkim mieszkańcom.
- Początek lata to rozpoczęcie budowy VIII etapu osiedla Nowe Ogrody, a także start przedsprzedaży. Finalnie w tej części inwestycji znajdzie się 107 mieszkań o powierzchni od 26 do 95 mkw. Oferta obejmuje zarówno kawalerki jak i lokale 2, 3 i 4 – pokojowe. Ponadto przekazaliśmy nabywcom apartamenty w Nautic Park w Darłówku, regularnie prowadzimy sprzedaż lokali w inwestycji Słowackiego 7, a także w VII etapie Nowych Ogrodów.
Proxin Nowe Ogrody
- Ostatni kwartał roku to intensywne działania związane z nową inwestycją w polskich górach, a także działania charytatywne, czyli Szlachetna Paczka i Deweloperzy Dzieciom. Natomiast w pierwszym kwartale 2023 koncentrować będziemy się na przekazywaniu lokali Klientom w 7.etapie Nowych Ogrodów i Słowackiego 7.
- Upływający rok postawił zarówno przed nami, jak i całą branżą mieszkaniową szereg znaczących wyzwań. Tym bardziej cieszymy się, że pomimo obiektywnych trudności adaptujemy się skutecznie do zmieniającej się sytuacji i w dalszym ciągu możemy oferować naszym klientom atrakcyjny produkt, co pozwala nam kontynuować sprzedaż.
Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park
- W 2022 roku Scandic Park skupił się na realizacji dwóch inwestycji w podpoznańskiej gminie Dopiewo: domy w zabudowie bliźniaczej w ramach projektu Bajkowy Dopiewiec, a także budynek wielorodzinny – Nove Dopiewo. Choć otaczająca nas rzeczywistość była trudna, to realizacja obu osiedli jest mocno zaawansowana, podobnie jak sprzedaż. Zostały dosłownie ostatnie mieszkania i domy. Minione 12 miesięcy to także Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu, a nasza firma uczestniczyła w edycji jesiennej.
- W szerszej perspektywie, można uznać, że w tym roku na pewno na większe zainteresowanie mogły liczyć te firmy deweloperskie, które swoją ofertę mają dopasowaną do realiów, a ceny mieszkań bądź domów nie poszybowały mocno w górę razem z inflacją. Tak było w naszym przypadku, choć o popularności inwestycji Scandic Park zdecydowała też bardzo dobra podmiejska lokalizacja.
- Grudzień był dla nas też pracowity, ponieważ tylko w tygodniu przed świętami mieliśmy aż 4 rezerwacje. To nas nastraja pozytywnie, dziękujemy klientom za zaufanie.
Katarzyna Wyszyńska, z biura sprzedaży Sky Investments
- Cała branża deweloperska na długo zapamięta 2022 rok. Następujące po sobie wydarzenia i zjawiska nadal mają niekorzystny wpływ na rynek. Wybuch wojny, nadal bardzo wysoka inflacja i stopy procentowe, surowe rekomendacje KNF dotyczące liczenia zdolności kredytowej dla klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny, rosnące koszty budów, a co za tym idzie, ceny nieruchomości – taki ciąg zdarzeń ma znaczenie i pokazuje, jak dobre (z niewieloma wyjątkami) były lata poprzednie. Bieżąca sytuacja nam unaocznia, jak ważny dla naszego sektora jest też rynek kredytowy, bo ma wpływ na realny popyt i decyzje o zakupie nieruchomości.
Sky Investments Nowy Gruszczyn
Czytaj również: Wzrost cen materiałów budowlanych nieco wyhamował - czy w nowym roku wzrośnie liczba budowanych domów jednorodzinnych?
- Biorąc pod uwagę ogół tych czynników, dobrze, że możemy realizować nasze projekty: Rodzinne Podolany i Nowy Gruszczyn. Na Podolanach kończymy budowę dwóch ostatnich szeregów, a w Gruszczynie – I etap z domami w zabudowie bliźniaczej. Zainteresowanie jest niemałe i miejmy nadzieję, że przełoży się na finalne decyzje klientów.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wywóz śmieci Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Właśnie planuję pozbyć się zalegających śmieci po remoncie starego domu. Zastanawiam się nad kontenerem na śmieci we Wrocławiu od Zamów-Kontener https://zamow-k...
- Pomysł na życzenia Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukasz inspiracji na najpiękniejsze podziękowania za życzenia urodzinowe, warto postawić na serdeczne słowa, które wyrażą wdzięczność za pamięć i miłe ży...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 282 Grupa: Trudne tema... Priorytetem jest dostarczanie usług najwyższej jakości, które wyróżniają się kreatywnością i skutecznością. Projekty są realizowane z uwzględnieniem potrzeb kli...
- profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 58 Grupa: Trudne tema... Utrata uzębienia może być sporym problemem, dlatego naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzi protetyka. Warto jednak pamiętać, że proteza to spora inwestycja, wię...
- Powstanie Prosta Spółka Akcyjna (P.S.A.) w ramach... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Jeżeli szukacie sprawdzonej kancelarii, która zajmuje się profesjonalnym doradztwem biznesowym dla firm lub osób prowadzących działalność, to polecam Wam sprawd...