Poznański rynek inwestycji na tle Europy Środkowo-Wschodniej
Według sierpniowego raportu w pierwszej połowie 2013 roku Polska utrzymała swoją pozycję wiodącego rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Największą dynamiką spośród polskich miast charakteryzuje się oczywiście Warszawa. Jak na tle innych ośrodków wypada Poznań? Jakie są wyróżniki rynku inwestycji komercyjnych stolicy Wielkopolski?
Czytaj dalej
Poznań kojarzony jest często jako dynamiczne miasto biznesu. Wśród jego atutów wymienia się doskonałe położenie na mapie Polski i Europy, duży potencjał kapitału ludzkiego czy rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych. Jego zaletą jest też wysoka jakość rynku pracy i sprzyjający klimat inwestycyjny. Z drugiej strony niejednokrotnie mówi się, że na tle innych ośrodków, na przykład Wrocławia, miasto nie wykorzystuje swojego potencjału inwestycyjnego.
Czytaj również: Zaprojektowano nowoczesny przewodnik po Warszawie
Inwestor mile widziany
Przy Urzędzie Miasta Poznania działa Biuro Obsługi Inwestorów, którego zadaniem jest między innymi podejmowanie działań stymulujących działalność gospodarczą oraz popularyzowanie miasta jako dogodnego i atrakcyjnego miejsca do podejmowania działalności inwestycyjnej. Miasto, poza obsługą organizacyjną inwestorów, oferuje też programy zwolnień podatkowych – na przykład zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis czy w ramach pomocy regionalnej na wsparcie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją. Wymagania, które firma musi spełnić, uzależnione są od jej wielkości.
Czytaj również: Wysoki wzrost sprzedaży nieruchomości
Rynkowi inwestycji komercyjnych sprzyjać mają też cykliczne spotkania największych specjalistów z branży. Na uwagę w tym wypadku zasługuje konferencja „Projekt: Inwestor”, która odbyła się w tym roku po raz pierwszy. Celem wydarzenia było zaprezentowanie rynku nieruchomości komercyjnych w aglomeracji poznańskiej, jego specyfiki i mechanizmów na nim panujących. Konferencja skierowana była przede wszystkim do firm i korporacji, które zainwestowały lub planują realizację inwestycji na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych, firm deweloperskich i budowlanych, architektów, instytucji finansujących, brokerów i wszystkich osób związanych z rynkiem inwestycyjnym. Spotkanie współorganizowała Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa.
Czytaj również: Komfortowe otoczenie budynku
Poznańskie inwestycje w słupkach
Najwięcej o aktualnej sytuacji na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych mówią jednak liczby. W pierwszej połowie 2013 roku dostępnych było w stolicy Wielkopolski 248 tys. mkw. powierzchni biurowej, 546,5 tys. mkw. powierzchni handlowych oraz 900,5 tys. mkw. powierzchni magazynowych. Dla porównania, we Wrocławiu było to odpowiednio 428 tys. mkw., 560 tys. mkw. oraz 776 tys. mkw. – Jesteśmy w czołówce polskich miast pod względem potencjału inwestycyjnego oraz osiąganych wyników. Nieźle wypadamy zarówno na rynku powierzchni handlowych, jak i magazynowych, natomiast wiele jest jeszcze do zrobienia w kontekście rynku powierzchni biurowych. Ten z pewnością nie odpowiada potencjałowi miasta – mówi Piotr Borowczyk, przedsiębiorca z Poznania, jeden z organizatorów konferencji „Projekt: Inwestor”.
Czytaj również: Zrównoważony rozwój a wycena nieruchomości komercyjnych
Warto też przyjrzeć się dynamice wzrostów poszczególnych obszarów rynku. Według aktualnego raportu firmy Colliers International rynek biurowy w Poznaniu w pierwszej połowie 2013 roku zanotował aktywność w wysokości 14 tys. mkw. Wśród największych inwestycji biurowych realizowanych tu obecnie należy wymienić Business Garden I firmy SwedeCenter, którego zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Obiekt ten powiększy dostępną powierzchnię biurową w Poznaniu o 41 tys. mkw. Na rynku powierzchni handlowych aglomeracji poznańskiej natomiast pojawiło się w pierwszej połowie 2013 r. ponad 25 tys. mkw. Powstały wówczas dwa nowe obiekty handlowe: Galeria MM oraz centrum typu convenience – Galeria Mallwowa zlokalizowana w Skórzewie pod Poznaniem. W czerwcu oddano też sklep sieci Jula w Parku Handlowym Franowo. W IV kwartale bieżącego roku zaplanowane jest też ukończenie centrum handlowego Poznań City Center, którego powierzchnia wyniesie 58 tys. mkw. W ten sposób Poznań utrzyma swoją pozycję zaraz za Warszawą pod względem nasycenia powierzchnią handlową, która wynosi obecnie 670 mkw. na 1000 mieszkańców. Rynek powierzchni magazynowych nie odnotował w pierwszym półroczu znaczących zmian. Poznań nadal zajmuje drugą pozycję w kraju pod względem podaży tego typu nieruchomości komercyjnych. W budowie znajduje się natomiast dodatkowe 50 tys. mkw.
2013-10-07
Źródło: LTM Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 554 Grupa: Trudne tema... A czy ktoś z was kojarzy Centrum Medyczne http://trimedic.pl ? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym - czy się do nich nie zgłosić?.....
- Nowoczesna edukacja Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Nie da się ukryć, że dzisiaj to system edukacji się zmienił i przyspieszył. Dlatego czasami dzieciom trudno jest nadążyć z materiałem, nie wszy...
- Gdzie kupić tonery Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem na pewno warto skorzystać z https://inkhouse.pl/toner-hp-153a-czarny -w1530a-2-5k,p11176.html . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 373 Grupa: Trudne tema... W przypadku mojej firmy korzystam z usług nowoczesnego i profesjonalnego, internetowego biura rachunkowego e-KAUNT - internetowa księgowość . Jest to idealne ro...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 269 Grupa: Trudne tema... W tym temacie warto zajrzeć do firmy https://bingraf.pl/ która oferuje kompleksowe usługi poligraficzne, obejmujące zarówno projektowanie graficzne, druk offse...