Późne cięcie żywopłotów bukowych i grabowych

Późne cięcie żywopłotów bukowych i grabowych

Jesień to wbrew pozorom czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie. W październiku zalecane jest: koszenie trawników i zakładanie nowych, nawożenie (kompost lub nawozy fosforowe lub potasowe); sadzenie róż, które zdążą się ukorzenić przed zimą; wysianie wielu roślin jednorocznych, np. chabrów, maków, nagietków, ostróżek, czarnuszek, gipsówek, dzięki czemu zakwitną wcześniej w kolejnym roku; sadzenie, mniej więcej do połowy miesiąca, roślin cebulowych jak kosaćce cebulowe, szafirki, przebiśniegi, tulipany, krokusy, czosnek ozdobny, itd. Październik to także odpowiedni okres na sadzenie roślin. Czytaj dalej

 

Jesienna aktywność w ogrodzie – na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji roślin

 

 „W obecnej chwili panują sprzyjające warunki meteorologiczne do formowania żywopłotów bukowych oraz grabowych czyli wykonania tzw. późnego cięcia.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Właśnie te gatunki prowadzone w formie żywopłotu, przycięte w okresie jesieni zdążą wypuścić jeszcze młode pędy z liśćmi. Liście oczywiście zaschną, ale w przypadku tych gatunków liście wypuszczone na jesiennych przyrostach pozostaną na krzewach przez zimę. Dzięki takiemu zabiegowi żywopłot przetrwa do wiosny w bardziej estetycznej formie.” Żywopłot ‘ubrany” w listki, zimą będzie nadal spełniał swoje funkcje: będzie lepszą osłoną posesji i ekranem akustycznym, niż w przypadku krzewów ogołoconych z liści, będzie także lepszą osłoną przed chłodnymi wiatrami.

 

Do strzyżenia żywopłotów liściastych należy używać nożyc ogrodniczych. Przystępując do tej pracy, sprawdźmy ich ostrość, by nie wyrządzić roślinom krzywdy. Przytępione lub wręcz tępe narzędzie kaleczy rośliny, komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje. Praktycy rekomendują, by najpierw ustalić wysokość strzyżenia czyli rozpocząć przycinanie od powierzchni górnej – poziomej. Podczas przycinania boków pamiętajmy, że nożyce zawsze prowadzimy zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek – do góry. „W przypadku żywopłotów bukowych i grabowych, najbardziej trafną formą strzyżenia jest trapez. Takie ukształtowanie zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich pędów i gałązek.” – dodaje Lidia Tokarska.

 

 

Czytaj również: Wrześniowy porządek w ogrodzie

 

Strzyżenie żywopłotów z zasady jest czynnością czasochłonną i wykonywaną na stojąco. Warto w tym przypadku stosować narzędzia, które zaoszczędzą nasz czas a także nie będą wymagać zbyt dużego wysiłku, schylania się czy korzystania z drabinek. „Całkowity komfort pracy, szybkość i efektywność zapewniają najbardziej nowoczesne narzędzia. Nożyce Honda Versatool, krótkie i długie, są skonstruowane właśnie z myślą o wygodzie użytkownika. Jest to narzędzie lekkie i idealnie wyważone, wyposażone w ergonomiczne uchwyty, co wraz z niskim poziomem wibracji silnika umożliwia dłuższą pracę bez zmęczenia.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. „Użytkownicy Honda Versatool doceniają także niezawodność i natychmiastowe uruchamianie silnika oraz wygodne manewrowanie nożycami bez konieczności schylania się do przycięcia najniższych partii krzewów.”

 

 

 

Czytaj również: Jesienne porządki w domu i ogrodzie


Nowoczesne i wygodne w użytkowaniu obustronne nożyce Honda Versatool - krótkie i długie – są łączone z wielofunkcyjną jednostką napędową Honda UMC 435, wyposażoną w lekki, cichy i paliwo-oszczędny  4-suwowy silnik spalinowy Honda GX 35 o mocy 1,3KM. Narzędzie, ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, jest łatwe w użytkowaniu oraz przechowywaniu – praktycznie w każdej pozycji. Zasięg pracy można dodatkowo zwiększać za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm.

 

Nożyce krótkie SSHE SE  - dwustronne ostrze o długości 55 cm służy do przycinania gałązek o średnicy do 1,5 cm. Regulacja kąta pracy (54°) ułatwia wykonywanie pracy zwłaszcza w przypadku większych powierzchni żywopłotu.

 

Nożyce długie SSHE LE – to dwustronne ostrze o długości 105 cm z przedłużką. Łatwość w precyzyjnym przycinaniu krzewów wysokich partii krzewów i w każdej płaszczyźnie zapewnia szeroki zakres rozstawu kąta pracy (90°).

Źródło: comunicat / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 287

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >