Pożyczka na kupno ziemi – co warto o niej wiedzieć?
Któż nie chciałby być w posiadaniu własnej ziemi? Niestety nie wszystkich stać na tak kosztowny wydatek. W takim przypadku zazwyczaj jedyną opcją jest pożyczenie pieniędzy na ten cel. Dziś wyjaśnimy, w jaki sposób znaleźć odpowiedni kredyt na taką okazję.
Zapoznając się z polskim prawem budowlanym, można wyróżnić następujące typy gruntów:
• budowlane,
• rolne,
• leśne,
• rekreacyjne,
• siedliskowe,
• inwestycyjne.
Czynnikiem je rozróżniającym jest sposób ich użytkowania. Za najlepszy, ale też najdroższy grunt uważa się budowlany. Dobrze jest przed kupnem poprosić dany urząd miasta o konsultację w sprawie regulacji konkretnego terenu. Jeśli jest taka możliwość, radzimy też zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego.
Kalkulator raty pożyczki gotówkowej. Źródło: expander.pl
Czytaj również: Jeśli planujesz odroczyć spłatę najbliższych rat kredytu - przeczytaj co radzą eksperci finansowi
Zanim rozpoczniemy ubieganie się o pożyczkę na kupno ziemi, potrzebujemy potwierdzenia, że interesujący nas teren faktycznie można nabyć. Część instytucji bankowych wyjątkowo surowo podchodzi do pożyczek gruntowych, które finalnie nie zostają przeznaczone na inne cele, prócz wiadomego.
Wybór kredytu
Interesujący może być fakt, że przynajmniej w Polsce nie istnieją skonkretyzowane produkty bankowe dla ludzi chcących nabyć ziemię. Jednakże istnieją dwa kredyty, które w swojej konstrukcji są optymalne w tej sytuacji. Mowa tu o kredycie gotówkowym i hipotecznym. Pierwszy pozwala klientowi na finansowanie na określony cel lub dowolny.
Czytaj również: Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Podsumowujemy koszty
Większościowy wybór wśród interesantów gruntów dotyczy jednak kredytów hipotecznych. Te działają na podobnych warunkach, co pożyczki mieszkaniowe (lub ogólnie dotyczące różnego rodzaju nieruchomości). Warto jednak nadmienić, że bank często niechętnie podejdzie do chęci zakupu gruntu. Aby uchronić się przed odmową, zaopatrzmy się w dokumenty, które potwierdzają fakt posiadania majątku dodatkowego. W jego skład mogą wchodzić samochody osobowe, inne nieruchomości, czy przedmioty zabytkowe o dużej wartości.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że problem finansowania działek jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku „drobniejszych” zakupów, a nawet części nieruchomości. Kluczem do sukcesu jest zapamiętanie wielu szczegółów poszczególnych umów i aktywów, wiedza o prawie budowlanym i dostęp do planów zagospodarowania przestrzeni. Ostatnie, ale nie mniej ważne, jest trafienie na odpowiedni kredyt.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje