Pożyteczni mieszkańcy ogrodu

Pożyteczni mieszkańcy ogrodu

Każdy ma szansę, aby jego ogród był piękny i zadbany bez równoczesnej konieczności stosowania środków chemicznych. Odpowiednio wspomagana przez nas natura sama sobie świetnie poradzi ze wszelkimi szkodnikami, jeśli tylko stworzymy naszym sprzymierzeńcom odpowiednie warunki życia. Czytaj dalej

 W ochronie ogrodowych roślin przed szkodnikami, nie jesteśmy osamotnieni. Pomagają nam często niezauważane zwierzęta, dla których są one pożywieniem. Musimy wykonać jedynie odpowiednie zabiegi, by nasz ogród stał się odpowiedni dla tych stworzeń. Jak to zrobić?

 

Latający sprzymierzeńcy


 Ptaki są naszymi największymi przyjaciółmi jeśli chodzi o walce o zdrowy ogród. Żywią się owadami, ślimakami, a także nasionami. Ich obecność w ogrodzie gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników. Warto więc dokarmiać je zimą. Należy stworzyć im też odpowiednie warunki do gniazdowania, czyli:

- pozostawić w ogrodzie starsze drzewa 

- zakładać budki lęgowe 

- pamiętać o niewielkim poidełku dla nich, ponieważ tak jak dla ludzi, woda jest dla nich niezwykle ważna 

 

 

 Szczególnie zimą powinniśmy zatroszczyć się o ptaki. Budki dla ptaków mogą przetrwać ten trudny czas, ale musimy pamiętać o dokarmianiu ich. Karmniki dla ptaków przysporzą nam ciekawych obserwacji czasem zupełnie niespodziewanych okazów, które zbawi do naszego ogrodu prespektywa posiłku. Należy przestrzegać tylko kilku zasad, by karmnik odpowiednio spełniał swoją powinność. 

 Przede wszystkim karmnik powinien chronić pokarm przed opadami śniegu czy deszczu, więc konieczne jest jego zadaszenie. Dodatkowo powinien więc zamocowany około 1,5 metra nad ziemią, aby nie mogły się tam dostać koty. Unikajmy również budowania karmników blisko szyb okiennych, ponieważ spłoszone ptaki mogą ich nie zauważyć i odlatując wpaść na nie. Zwróćmy również uwagę, że ptasia dieta to nie tylko resztki jedzenie z naszego stołu. Wsypujmy do karmnika również świeże produkty, takie jak: ziarenka słonecznika, rodzynki czy okruchy chleba. 

 Sąsiedztwo ludzi tolerują wróble, sikory bogatki i modraczki, mazurki, pleszki, muchołówki, kopciuszki, pliszki siwe oraz szpaki. Wśród drzew, w miejscach oddalonych od domu, mogą zagnieździć się kowaliki, a w pobliżu lasu sosnowego także sikory sosnówki lub czubatki. 

 

 

Czytaj również: Kotek i piesek w ogródku. Jak zapobiegać by nie niszczyli rabatek?

 

Goście z ciemności 


 Nietoperze wbrew naszym przesądom są bardzo pożyteczne. Potrafią chwycić w locie latające owady, a także ściągnąć z liści drzew i krzewów gąsienice. W Stanach Zjednoczonych już przyjęło się, że sadownicy wieszają na drzewach specjalne budki dla nietoperzy, dzięki czemu do ochrony owoców nie muszą już stosować żadnych preparatów chemicznych. 

 Spróbujmy nieco inaczej spojrzeć na nasze gacki. To przesąd, że wkręcają się one we włosy. Żaden z gatunków występujących w Polsce, a jest ich ponad 20, nie atakuje też ludzi. Jeśli więc natkniemy się na nietoperza na strychu to nie wpadajmy w panikę. Otwórzmy okno i zgaśmy światło, a gacek sam już znajdzie sobie drogę na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, by nie brać ich do ręki, chyba że mamy założone grube rękawice. Niektóre nietoperze mogą być zarażone wścieklizną. 

Nie możemy również pozbyć się ich w nie humanitarny sposób, gdyż wszystkie gatunki żyjące w naszym kraju są objęte ochroną.

 

Płazy i gady 


 Żaby i ropuchy są wrogami ślimaków, różnych larw i chrząszczy, much i komarów. Lubią one stanowiska wilgotne, a do rozmnażania niezbędne są im zbiorniki wody, takie jak chociażby oczko wodne. Unikają suchych i kamienistych miejsc, więc dobrze by był przeznaczony dla nich choćby kawalątek ogrodu z gęstą roślinną. Pamiętać należy, by to miejsce było również stale wilgotne. 

 Również pożytecznymi stworzeniami są jaszczurki, bo i one polują na szkodliwe dla nas i ogrodu owady. W odróżnieniu od płazów wolą one suche i słoneczne miejsca. 

 

 

Pszczoły


 Ze względu na ogromne korzyści jakie czerpiemy z działalności pszczół powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo i ochronę. W naszym ogrodzie na pewno znajdzie się miejsca, w którym można posadzić rośliny miododajne, tak lubiane przez pszczoły. Posadźmy takie rośliny, które będą kwitły przez cały sezon. Im dłużej mamy w ogrodzie kwitnące rośliny, tym lepiej dla naszych bzykających przyjaciół. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się jedynie wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon.   Poza nektarem z kwiatów pszczoły potrzebują również do życia wody. Doskonale będzie, jeśli w naszym ogrodzie znajdzie się wilgotny mech lub otoczone roślinami oczko wodne, z których pszczoły będą mogły pić wodę. 

 

Czytaj również: Najczęstsze choroby roślin. Jak sobie z nimi radzić?


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >