Praca w zgodzie ze zdrowiem

Praca w zgodzie ze zdrowiem

Szukając wykwalifikowanych pracowników Polscy przedsiębiorcy sięgają po świadczenia pozapłacowe, a najchętniej oferują dostęp do prywatnej opieki medycznej. Rzadziej kuszą zdrowym i przyjaznym miejscem pracy, które zapobiega ewentualnym chorobom.


Zdrowie zamiast leczenia


Polscy pracodawcy przekonali się do świadczeń pozapłacowych i roli, jaką odgrywają w motywowaniu osób zatrudnianych na poszukiwane stanowiska. Z badań wynika, że najchętniej oferują im dostęp do prywatnej opieki medycznej, ale niestety zaniedbują profilaktykę zdrowotną. Krzesła z regulacją wysokości, biurka podnoszone aż do pozycji stojącej, regulacja temperatury otoczenia i natężenia światła, a nawet organizacja odpowiednich miejsc na nieformalne spotkania pracowników - to elementy wpływające na zdrowie i komfort pracy. Codzienne spędzanie wielu godzin na siedząco, w nieprzystosowanych do pracowniczych potrzeb biurach, w dłuższej perspektywie wywołuje dolegliwości zdrowotne. A te odbijają się nie tylko na zatrudnionych, ale i zatrudniających - sprawiając, że pracownicy więcej czasu zaczynają spędzać na zwolnieniach lekarskich przez problemy z kręgosłupem, bóle pleców, karku czy ramion.
 
W Polsce praktyka inwestycji w zdrowie pracownika poprzez zapewnienie mu odpowiedniego otoczenia jest jeszcze rzadkością. Tymczasem w krajach skandynawskich, a także w Niemczech normą stały się nie tylko ubezpieczenia zdrowotne, lecz również ergonomiczna przestrzeń. Dzięki temu nie tylko oferuje się pracownikom pomoc w przypadku powstawania problemów ze zdrowiem, ale dodatkowo zapobiega się wielu z nich. Zwiększa się także motywację do pracy i lojalność wobec firmy. – wyjaśnia Darius Urlakis, Brand Manager ROL Ergo, producenta podstaw do biurek z regulowaną wysokością do pozycji pracy na stojąco.

 

 

Czytaj również: Projektanci biur stawiają na ergonomię


Ergonomiczne biuro, lepszy pracownik


Nowoczesne i ergonomiczne miejsce pracy może także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności pracodawcy, dzięki czemu będzie on mógł pozyskać jak najlepszych pracowników. - Z rozbudowanych świadczeń pozapłacowych i funkcjonalnych biur słynie m.in. Google. W badaniu firmy Universum Global studenci z całego świata - także z Polski - już sześć razy z rzędu wybierali go swoim wymarzonym pracodawcą. Wizerunek firmy mógłby być o wiele gorszy, gdyby nie zdjęcia jego kreatywnie urządzonych biur oraz towarzyszące im informacje na temat wysokiej jakości pracy we wszystkich oddziałach amerykańskiego przedsiębiorstwa. Bywa, że dla pracowników mają znaczenie bardzo prozaiczne czynniki takie jak okno w pokoju pracy, duży monitor na biurku, umożliwiający utrzymanie właściwej postawy ciała czy możliwość pracy w pomieszczeniach z otwieranymi oknami. To wszystko ma wpływ na wzrost lub obniżenie wartości przyszłego pracodawcy. – mówi Paulina Chojnacka, Senior Consultant w Departamencie Pracy Stałej w Adecco Poland.

 

 

Czytaj również: Rewolucja w biurze


 
Co nas kusi


Z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” wynika, że już ponad 50% Polaków otrzymuje w pracy dodatkowe korzyści niefinansowe. Pracodawcy najchętniej oferują im prywatną opiekę zdrowotną - z tego benefitu może już korzystać 28% zatrudnionych. Drugim najczęściej spotykanym świadczeniem jest ubezpieczenie na życie (20%), trzecim - służbowy telefon do celów prywatnych (18%), a czwartym najpopularniejszym są świadczenia socjalne (17%). Jednak niedługo te dane powinny zacząć się zmieniać, ponieważ wiele młodych i dobrze wykwalifikowanych osób deklaruje, że kluczowe dla nich jest kreatywne i przyjazne środowisko pracy. Szukają miejsca, w którym będą mieć swobodę działania oraz dobry kontakt z otoczeniem. Dobrze zorganizowane biuro powinno zatem umożliwić im interakcję ze współpracownikami, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy większość pracy może być wykonywana online.


 
W cieniu Europy


Polska pod względem ergonomiczności stanowiska pracy wypada bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. Badanie przeprowadzone przez międzynarodową firmę IPSOS wykazało, że 88% pracujących Europejczyków już kilka lat temu mogło regulować wysokość krzesła, 39% miało wpływ na oświetlenie, a 38% - na temperaturę w pomieszczeniu. Tymczasem badanie zlecone przez firmę ROL Ergo pokazało, że w Polsce krzesło z regulowaną wysokością ma zaledwie 51% zatrudnionych, a temperaturę w pomieszczeniu może zmienić jedynie 29% osób. Sytuacja wygląda lepiej w przypadku oświetlenia, ponieważ 43% respondentów odpowiedziało, że może dostosowywać je w biurze do swoich potrzeb. Słabo jest z dostępnością biurek z regulowaną wysokością – w Polsce ma je zaledwie 11% pracowników. To wręcz przepaść w porównaniu ze Szwecją, gdzie biurka podnoszone aż do wysokości pracy na stojąco posiada 70% pracowników.  
 

Źródło: compress / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
  • Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
  • pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
  • Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 552

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >