Prace nad ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii
Rząd zapowiada, że już w styczniu zostanie przedstawiony ostateczny projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Brak dokładnego wyjaśnienia celowości nowego projektu skutkuje medialnymi spekulacjami na jej temat i generuje obawy, związane z przyszłą zmianą legislacyjną w społeczeństwie.
Czytaj dalej
Prace nad ustawą o OZE i jej wdrożenie powinny mieć na celu popularyzację alternatywnych źródeł energii w Polsce. Tego typu rozwiązania w zakresie polityki energetycznej zostały z powodzeniem zastosowane w niektórych krajach Unii Europejskiej. Jeżeli nowa ustawa uwzględni postulaty społeczeństwa i wykluczy budzące największe kontrowersje zapisy, to może przynieść wiele korzyści. Konieczność zmian legislacyjnych w planowanej ustawie związana jest również z nową dyrektywą UE, której głównym założeniem jest ograniczenie emisji CO2 do 2020 roku.
Czytaj również: Energooszczędność się opłaca!
Nowy projekt ustawy powinien przede wszystkim popularyzować ekologiczne źródła energii i prowadzić do zmniejszenia emisja dwutlenku węgla, wytwarzanego podczas spalania paliw kopalnych. Pozwoli to ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, generowane obecnie w większości przez duże zakłady produkcyjne. Gospodarstwa domowe zaś, mogą liczyć na zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z ogrzewaniem budynku, poprzez zastosowanie chociażby pomp ciepła.
Ustawa o OZE budzi szereg kontrowersji, jak chociażby system aukcyjny, który może utrudnić proces pozyskiwania dotacji lub - w najgorszym przypadku - całkowicie go uniemożliwić. Zadaniem ustawodawcy jest nadzór nad przejrzystością zapisów i uwzględnieniem interesu społecznego.
Czytaj również: Moda na solary
„Przepisy, które ustawodawca zamierza wprowadzić, muszą uwzględniać interesy indywidualnych użytkowników źródeł energii. Gospodarstwa domowe powinny także otrzymać preferencyjne finansowanie zwrotne, wsparte dotacją. ” – komentuje mecenas Wojciech Trakul
Warto nadmienić, iż ekologiczne systemy dostępne na rynku stanowią optymalne rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą ograniczyć koszty przeznaczane do tej pory na paliwa stałe. Artur Haber, ekspert firmy Vikersønn, tłumaczy „Na poprawnie skonstruowanej, nowej ustawie zyskają gospodarstwa domowe. Każdy, kto chce być niezależny od Państwa i dostawców energii, może rozważyć instalację pompy geotermalnej. To rozwiązanie pozwala znacząco obiżyć koszty, a zwrot z inwestycji można osiągnąć już po kilku latach.”
Czytaj również: Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?
Polacy statystycznie zużywają średnio 8 ton paliw kopalnych na osobę w skali roku. To wciąż zbyt wiele. Stąd pojawia się kwestia wyjaśnienia użyteczności OZE i powinna zostać wsparta ogólnopolską kampanią, promującą ekologiczne rozwiązania. Jak wykorzystamy potencjał „zielonych” źródeł energii i jak zostaną one spopularyzowane, zależy w tym przypadku od zaangażowania, świadomości i dobrej woli ustawodawców, a także działań podejmowanych przez interesariuszy.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...