Prace ogrodowe w sierpniu

Prace ogrodowe w sierpniu

Sierpień to pełnia lata. Z reguły dopisuje w nim pogoda, więc w pełni można to wykorzystać na odpowiednie zajęcie się naszym ogrodem, aby w następnym sezonie cieszył nasze oczy pięknymi roślinami. Sierpień to miesiąc, w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć. Czytaj dalej

 

Zadbajmy o trawnik


 Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny, zwłaszcza jeśli panują susze i upały. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. Podczas suszy możemy skoszoną trawę pozostawić na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. Po koszeniu zasilamy i podlewamy trawnik. 

Poza tym nowych trawników w sierpniu jeszcze nie zakładamy, przynajmniej w pierwszej połowie, ponieważ podobnie jak w lipcu dla młodej trawy wciąż jest za sucho i za gorąco.

 

Czytaj również: Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu?

 

Chwasty i ślimaki


 Odchwaszczanie to dalej obowiązek ogrodnika, ale zajmuje znacznie mniej czasu i wysiłku. Rośliny uprawne są już tak rozrośnięte, że w ogrodzie pozostaje mało miejsca dla dzikich intruzów. Wiele roślin kończy w sierpniu wegetację i zasycha. Usuwamy zwiędnięte rośliny i liście, na których często rozwijają się choroby grzybowe. 

 W deszczowe dni możemy zrobić przegląd ogrodu pod kątem obecności ślimaków. Nasze grządki i rabaty zasiliły już nowe pokolenie tych szkodników, warto je więc zebrać i usunąć z ogrodu.

 

 

Czytaj również: Permakultura w ogrodzie. Co to jest?

 

Wśród warzyw i owoców


 Systematycznie zbieramy plony warzyw, które szybko się starzeją, a więc ogórki, fasolkę szparagową, kabaczki cukinie. Zjadamy jak najwięcej możemy, resztę zachowujemy na zimę, więc w sierpniu pracy z przygotowaniem przetworów jest mnóstwo. 

 Możemy poza tym wysiać nasiona lub wysadzić na grządki sadzonki roślin poplonowych. Jeśli to zrobimy, jeszcze jesienią możemy mieć świeżą sałatę, rzodkiewkę i rukolę. 

 Na bieżąco przygotowujemy także naturalny nawóz z pokrzyw. Pamiętajmy również, aby podlewać nasze rośliny dużą ilością składników odżywczych. 

 W sierpniu dojrzewają jabłka, gruszki, śliwki i brzoskwinie. Kontynuujemy również letnie cięcie drzew owocowych, takich jak czereśnie, wiśnie, jabłonie, brzoskwinie i grusze. Na początku miesiąca przeprowadzamy cięcie jabłonek, których owoce dojrzały. Usuwamy lub skracamy silne przyrosty roczne, które zasłaniają dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. W drugiej połowie miesiąca przycinamy czereśnie i wiśnie, a po zbiorach owoców także śliwy.

 Sierpień jest dobrym miesiącem na sadzenie truskawek. Najlepiej jest robić to na stanowisku po warzywach cebulowych, aksamitkach, gorczycy lub roślinach motylkowych. Pamiętajmy jednak, że nie sadzimy truskawek po pomidorach. 

 

 

Czytaj również: Przygotowanie ziemi do uprawy roślin

 

A co z roślinami?


W sierpniu można sadzić w ogrodzie drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Najlepiej robić to w pochmurne i wilgotne dni, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Po posadzeniu przez kilka dni należy je dość obficie podlewać. 

 W sierpniu sadzimy także rozsadę roślin dwuletnich, takich jak bratki, niezapominajki, malwy czy stokrotki.

 To również znakomity czas na podział i rozsadzenie bylin, które zakończyły już kwitnienie. Dzielimy i rozsadzamy takie rośliny jak:

- złocienie wielkie

- piwonie

- zimowity

- floksy

- maki wschodnie

- kosaćce kłączowe 



Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >