Prace porządkowe, które pomogą przygotować ogród na wiosnę

Prace porządkowe, które pomogą przygotować ogród na wiosnę

Twój ogród najpiękniej wygląda wiosną. Rozkwitające pąki kwiatów, zieleniąca się trwa pod stopami, drzewa i krzewy obsypane jasnym kwiatostanem. Wszystko skąpane w wiosennych promieniach słonecznych. Jeśli po zimie tęsknisz za tym widokiem, warto wykorzystać dłuższe, wiosenne dni na przeprowadzenie kilku prac, które sprawią, że twój ogród wybudzi się z zimowego snu i rozkwitnie nowym blaskiem. Wykonywanie czynności porządkowo-pielęgnacyjnych ułatwią ci odpowiednie narzędzia, wykorzystywane w ogrodnictwie. Czytaj dalej

 

Trawnik


Prace warto rozpocząć od samego uporządkowania ogrodu po zimie. Zabraniu niepotrzebnych rzeczy, które przywiał wiatr czy pozbyciu się starych, uschłych gałęzi. Po wstępnym wysprzątaniu można przejść do wygrabienia trawnika. Warto zrobić to starannie, by pozbyć się patyków, śmieci, uschłych liści czy też starej, suchej trawy. Dzięki temu podłoże nie tylko będzie czyste, ale także trawa zostanie odpowiednio pobudzone do wzrostu.

 

Czytaj również: Pielęgnacja domowego ogródka

 

Zimowe okrycia


Po okresie zimowym warto pozbyć się zalegających na roślinach i krzewach zimowych osłon i zabezpieczeń. Trudno określić właściwy termin do odkrycia roślin. Z pewnością muszą już minąć ostatnie przymrozki, a rośliny nie mogą jeszcze wypuścić pierwszych pędów. Odkrywanie warto przeprowadzić stopniowo, tak aby rośliny zdołały „przyzwyczaić” się do panującej na zewnątrz temperatury. Warto najpierw jedynie uchylić osłonę, cały czas kontrolując temperaturę, by ta była powyżej 0 stopni Celsjusza. Kiedy ocieplenie na stałe zagości, można bez obaw całkowicie ściągnąć zabezpieczenia.

 

 

Czytaj również: Jak skutecznie nawodnić ogród?

 

Drzewa i krzewy


W ogrodzie całość kompozycji często dopełniają drzewa i krzewy. Należy pamiętać  o ich pielęgnacji, by zachowały zdrowy wygląd. Prace warto zacząć od usunięcia uschniętych i połamanych przez wiatr gałęzi. Warto również pozbyć się tych, które rosną zbyt gęsto. W ten sposób możemy poprawić kształt korony drzewa, ale przede wszystkim pobudzić młode, zdrowe pędy do rozrostu. Z drzewami owocowymi warto postąpić podobnie. Przycięcie prześwietli korony, sprawiając, że do wnętrza będzie wpadało więcej słonecznego światła, dzięki czemu owoce będą smaczniejsze i pięknie zarumienione. Z krzewami postępujemy podobnie jak w przypadku drzew. Po ściągnięciu ochronnych osłon warto przyciąć roślinę, usuwając suche, stare i uszkodzone pędy, gdyż będą gorzej owocowały. Dzięki temu roślina wypuści nowe pędy, które pięknie zakwitną.

 

Rabaty


Jeśli w ogrodzie znajdują się wieloletnie rośliny, warto oczyścić je z liści i ściółki, a także usunąć zeszłoroczne kwiatostany, tak by mogły zakwitnąć na nowo. Kiedy ogród jest odpowiednio uporządkowany warto przystąpić do sadzenia nowych roślin. Najpierw jednak trzeba zadbać o podłoże. Warto przekopać ziemię lub wyrównać ją po jesiennych pracach. Warto pamiętać, że z sadzeniem roślin należy poczekać przynajmniej tydzień, aż zruszona gleba naturalnie osiądzie. Wysiew należy rozpocząć od tych gatunków, które są odporne na niskie temperatury. Z zasiewem roślin nieodpornych na nagły spadek temperatury warto poczekać lub zasadzić je w domu w donicy, a potem bezpiecznie przesadzić do ogrodowej gleby.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Nokaut.pl

Źródło: Nokaut.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 134

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >