Prace w ogrodzie – ścinamy drzewo!

Prace w ogrodzie – ścinamy drzewo!

Zanim zdecydujemy się na ścięcie drzewa powinniśmy dokładnie przemyśleć powód swojej decyzji. Oczywiście jeśli jest one złamane na skutek silnego wiatru lub innych sił natury to pozostaje nam jedynie zaplanować przebieg prac. Usunięcie takiego pnia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, więc warto dobrze zapoznać się z zasadami postępowania w takim wypadku, by cała operacja przebiegała prawidłowo i sprawnie. Zwłaszcza, że takie prace nie należą do najprostszych, a nawet najdrobniejszy błąd może skończyć się tragicznie, zapraszamy do lektury tego artykułu.

 

Skuteczność i bezpieczeństwo


Niebezpieczeństw podczas ścinania dorosłego drzewa jest całe mnóstwo. Już sam pień waży całkiem sporo, więc jeśli zostaniemy przez niego przygnieceni może skończyć się to pobytem w szpitalu. Wystarczy chwila zawahania lub zwyczajny pech i możemy stracić nie tylko zdrowie ale nawet i życie. Ta sama zasada dotyczy również otoczenia wokół drzewa. Przygniecione samochody, wybite szyby, zerwana sieć elektryczna to tylko niektóre z wypadków jakie przydarzają się amatorom ścinania drzew. Konary mogą w każdej chwili się złamać i uderzyć kogoś stojącego pod drzewem. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w kask. Stała czujność nie dla każdego jest równie naturalna, dlatego unikajmy chaosu i dokładnie planujmy każdy krok z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i myśląc kilka ruchów naprzód. 

 

prace w ogrodzie ścinamy drzewo

Ostre narzędzia

By ściąć drzewo potrzeba czegoś więcej niż tylko siła ludzkich mięśni. Zazwyczaj temu wysiłkowi fizycznemu muszą towarzyszyć różne ostre narzędzia. Podstawowym sprzętem podczas wycinki drzewa jest siekiera oraz piła (ręczna lub mechaniczna). A teraz zastanówmy się chwile. Narzędzia te, jeśli utrzymane są w dobrym stanie, mogą bez problemu poradzić sobie z grubym i twardym pniem, co więc się stanie jeśli na chwilę stracimy koncentrację? Przypadek, ślepy los czy chwila nieuwagi i możemy stracić palec, rękę lub zostać poważnie zranieni. 

 

Czytaj również: Miniwarzywa uprawa dla hobbystów czy każdego?

 

 

Drwal jest inteligentny


Każdy profesjonalny drwal musi mieć rozwiniętą inteligencję i potrafić używać sprzętu w który został wyposażony, by drzewo nie wygrało tej walki, którą zamierza z nim stoczyć. Tu nie wystarczy ciąć aż się przewróci. Ważny jest kierunek upadania drzewa oraz zabezpieczenie wszystkiego dookoła. Tu nie ma miejsca na błędy. Inteligentny drwal doskonale o tym wie, a poza tym zna techniki wycinki drzew (nie ważne czy w lesie czy w ogródku przylegającym do jego domu). Tutaj wiele czynników ma znaczenia – przeszkody, ilość gałęzi, miejsce nacięcia, ukształtowanie terenu, sprawność narzędzi itp.

 

Jak najłatwiej ściąć drzewo?


Ścięcie drzewa powinno zacząć się od oszacowania długości pnia i dobrania odpowiednio dużego miejsca na upadek. Następnie dobrze jest wyciąć maksymalnie dużo największych gałęzi, zwłaszcza jeśli teren jest dość gęsto zalesiony lub mamy ograniczony teren. Następnie warto przywiązać do górnej części drzewa grubą linę asekurującą, która można posłużyć się w nagłym wypadku do skorygowania toru upadku. Przedostatnim krokiem jest wbicie klina w pień drzewa po stronie przeciwnej do kierunku zamierzanego upadku (za pomocą siekiery wykonujemy w tym celu wąskie trójkątne nacięcie i mocno wbijamy w to miejsce metalowy lub gruby, drewniany klin). Na koniec możemy przystąpić do ścinania pnia po przeciwnej stronie klina. Klin zabezpieczy nam kierunek upadku, a lina będzie rozwiązaniem asekuracyjnym. Dobrze jest usunąć wszystkie przeszkody na drodze drzewa, gdyż tor upadku może się nieoczekiwanie wypaczyć i uszkodzimy niechcący coś cennego lub zrobimy komuś krzywdę.

 

prace w ogrodzie ścinamy drzewo

 

Czytaj również: Mięta mięcie nierówna. Gatunki mięty.

 

Dziękujemy redakcji sprzęt-specjalistyczny.pl za współpracę!

Źródło: specjalistyczny-sprzęt / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >