Prąd na budowie - jak nie przepłacać?

Prąd na budowie - jak nie przepłacać?

Planujesz budowę domu, ale nie wiesz skąd czerpać prąd? Oto sposób na wybór taryfy energetycznej, która nie zrujnuje Twojego budżetu!

Skąd wziąć prąd?

Projekt domu - jest. Ekipa budowlana - jest. Materiały - są. Zanim jednak na budowie rozpoczną się pierwsze prace, warto zadbać o dostarczenie energii elektrycznej na działkę, bo przecież wielu prac nie da się wykonać bez prądu!

Warto zawczasu zadbać  o pewne źródło prądu na budowie, ponieważ pozwoli to na komfortowe wykonywanie prac, bez ryzyka przerw. W powszechnym przekonaniu, taryfy typowo budowlane są jednak uważane za dosyć kosztowne - co można zrobić, by nie przepłacić za zużycie prądu? Jest to pytanie jak najbardziej zasadne, tym bardziej, że na budowie zużywa się przecież mnóstwo energii elektrycznej. Na szczęście,cena 1 kWh prądu na budowie wcale nie musi być wysoka. Dosyć łatwo odnaleźć można oferty kierowane właśnie do odbiorców, którzy potrzebują energii elektrycznej na budowę.

Często stosowaną praktyką jest czerpanie prądu od sąsiadów z działki obok, lecz niejednokrotnie prowadzi to do powstawania konfliktów między sąsiadami, nie wspominając już nawet o tym, że takie działanie nie jest do końca legalne. Prawo zabrania bowiem odsprzedaży energii elektrycznej przez podmioty do tego nieuprawnione, czyli choćby konsumentów właśnie. W najlepszym przypadku za takie działania grozi dosyć wysoka grzywna, której wartość znacznie przekracza ewentualne oszczędności.

Alternatywnym rozwiązaniem może być użycie agregatu prądotwórczego, lecz z reguły okazuje się, że urządzenie ma zbyt małą moc by zostać w pełni użyte przy budowie domu jednorodzinnego. Agregat lepiej traktować wyłącznie jako wyjście awaryjne - na przykład w sytuacji, gdy w okolicy nagle nie ma prądu.

 

Czytaj również: Jak zaprojektować dom, który nie zagraża małemu dziecku?

 

Prąd na budowie - jak nie przepłacać

 

Taryfa budowlana – jak wybrać?

Jak wybrać taryfę budowlaną? Przede wszystkim, warto zastanowić się w jakich godzinach prowadzone będą prace na budowie. W ofercie operatorów znaleźć można bowiem taryfy energetyczne dopasowane do prac przeprowadzanych w ciągu dnia lub w nocy.

Nieraz trudno określić w jakich godzinach prowadzona będzie większość prac. W takim wypadku warto wybrać taryfę, która zakłada ujednoliconą cenę 1 kW energii przez całą dobę. W ramach takiej oferty przeprowadzać można prace niezależnie od pory dnia – maszyny mogą pracować pełną parą zarówno o 8 rano jak i o 8 wieczorem, a cena pozostaje ta sama!

 

Ile kosztuje KWH prądu w ramach taryfy budowlanej? Generalnie cena waha się od 0,41 do 0,61 PLN (są to ceny brutto), w zależności od taryfy oraz pory dnia w jakiej zużywany jest prąd. Warto przy tym zauważyć, że w niektórych ofertach wyróżniane są tak zwane godziny szczytu – w zależności od konkretnego operatora może to być czas pomiędzy godziną 6 i 13, jak również pomiędzy 15 i 22. To właśnie w tych godzinach stawka jest najbliższa maksymalnej wartości. Jeżeli jednak ma się pewność, że większość prac wykonywana będzie w tych konkretnie godzinach, można sporo zaoszczędzić (nawet do 0,10 PLN brutto na każdy kilowat energii) stosując ujednoliconą taryfę przez całą dobę.

Obok ceny za kilowat, równie ważna jest stałość i pewność dopływu prądu. Poszukując idealnej taryfy energetycznej najlepiej postawić na ofertę, która zapewni pełną kontrolę nad usługą – idealna oferta powinna zapewniać dostęp do zarządzania kontem (w trybie online). Taka opcja pozwoli na dokładną kontrolę wydatków oraz wygodne płatności, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto również sprawdzić, czy operator zapewnia stałą opiekę serwisową – odbiorca powinien mieć możliwość otrzymania pomocy technicznej przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Naturalnie = taniej!

Przy okazji budowy domu warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu. To wyjątkowo przyjazne dla środowiska działanie. Takie rozwiązanie pozwala na produkcję energii bez wytwarzania szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla, dzięki czemu nie jest w żaden sposób szkodliwe dla otoczenia. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że panele fotowoltaiczne w pełni podlegają przetworzeniu, gdy już nie nadają się do eksploatacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych to także sposób na realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. W tej formule większość urządzeń znajdujących się w domu zasilanych będzie energią pochodzącą prosto ze słońca, a więc wydatki na prąd w domu będą znacznie niższe.

Przyjazne środowisku technologie stają się coraz tańsze – cena instalacji to zaledwie nieco ponad 300 złotych. Dzięki temu, zwrot z instalacji takiego rozwiązania rozpocznie się praktycznie od razu od chwili gdy zacznie ono działać!

Prąd na budowie nie musi być drogi. Wystarczy jedynie rozsądnie wybierać dostawcę, jak na przykład warszawską firmę RWE.

 

Czytaj również: Co zrobić z gruzem i niewykorzystanymi materiałami budowlanymi?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: RWE / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19450 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 237

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >