Praktyczne porady jak urządzić małą łazienkę

Praktyczne porady jak urządzić małą łazienkę

Urządzanie małej łazienki nie należy do łatwych zadań – oprócz podkreślenia walorów estetycznych istotne jest optymalne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów. Czytaj dalej

 

Zobacz, jak można zaaranżować niewielką przestrzeń na przykładzie projektu przygotowanego przez Magdalenę Nowak, architektkę wnętrz współpracującą z marką Deante.

 

Jak wyglądają etapy projektowania małego, ale wymagającego pomieszczenia, z którego korzysta kilka osób? Pokazujemy najważniejsze zasady na podstawie projektu wnętrza powstałego w ramach konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”.

 

Poznanie potrzeb i upodobań


Przed przystąpieniem do remontu należy ustalić, co powinno się znaleźć w pomieszczeniu – czy decydujemy się na wannę, czy też wolimy zaoszczędzić cenne centymetry instalując kabinę. Ważna jest także odpowiedź na pytanie – gdzie umieścimy pralkę? Zmieści w łazience, czy też przenosimy ją do kuchni? Kolejne istotne elementy to styl, który ma panować w pomieszczeniu, a także dominująca kolorystyka. Z pomocą przyjdą nam magazyny wnętrzarskie, portale Internetowe i blogi, prezentujące masę świetnych pomysłów. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z projektantem wnętrz, na pewno przeprowadzi on dogłębny wywiad z domownikami. Tak też zrobiła Magdalena Nowak, której zadaniem było przygotowanie projektu łazienki dla laureatki konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”.
– Przygotowanie dobrego projektu jest uzależnione od poznania Klienta – jego stylu życia i oczekiwań. Dzięki tym informacjom możemy podjąć wiele kluczowych decyzji, dotyczących np. klimatu, który powinien panować w pomieszczeniu, a także rozwiązań związanych z przechowywaniem - mówi Magdalena Nowak. Oprócz rozmowy z domownikami projektant zawsze dokładnie mierzy pomieszczenie, uwzględniając przy tym umiejscowienie drzwi czy okna. Zwraca przy tym szczególną uwagę na przyłącza wodne, a także lokalizację pionu kanalizacyjnego, które mają decydujący wpływ na układ poszczególnych sprzętów.

 

 

 

Strefowanie przestrzeni


Kolejnym bardzo istotnym etapem, który ma duży wpływ na walory użytkowe pomieszczenia jest strefowanie przestrzeni, czyli ustalenie, gdzie mają się znajdować konkretne urządzenia. Magdalena Nowak  postanowiła całkowicie zreorganizować układ funkcjonalny. Architektka zaproponowała przesunięcie wanny pod okno, aby łazienka przestała wyglądać jak długi wagon.
- Przeniesienie wanny, która zajmuje najwięcej miejsca, pozwoli poprawić proporcje łazienki. Co więcej, ten zabieg uwolni przestrzeń, tworząc przejście niezbędne do wygodnego poruszania się w małym pomieszczeniu ­– podpowiada Magdalena Nowak. Architektka wykorzystała kompaktowe urządzenia – niewielką toaletę i kwadratową umywalkę z szafką, które zajmują niewiele miejsca, jednocześnie świetnie wpisując się w nowoczesną estetykę wnętrza. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu sprzętów należy wziąć pod uwagę istniejące przyłącza oraz odległość od pionów. Przykładowo warto pamiętać, że tolerowana odległość toalety od pionu wynosi od 100 do 120 cm. Po konsultacji oraz wizji lokalnej projektant wnętrz przygotowuje wizualizację, prezentującą rzuty pomieszczenia.

 

Zaplanowanie schowków


Podczas urządzania małej łazienki priorytetem jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki podumywalkowej, bądź słupka. Dobrze, kiedy meble nie sięgają samej podłogi, wówczas zabudowa dodaje wnętrzu lekkości. W projekcie łazienki przygotowanym dla Kingi Brzozowskiej, laureatki konkursu organizowanego przez Deante, architektka zaplanowała dwa miejsca do przechowywania. Magdalena Nowak postanowiła wykorzystać wnękę powstałą dzięki zabudowie nowej instalacji, doprowadzającej wodę do wanny. Na półce pod oknem będzie można przechowywać preparaty potrzebne podczas kąpieli. Z kolei na detergenty znajdzie się miejsce w szafce pod umywalką.

 

 

 

Kolorystyka, dekory i oświetlenie


Zasadą, która zawsze się sprawdza podczas urządzania pomieszczeń w skali mikro są jasne kolory i powierzchnie odbijające światło. Architektka postanowiła wykorzystać beżowe płytki z błyszczącym wykończeniem, a także dekoracyjną, szklano-kamienną mozaikę. Z ciepłymi barwami kontrastują niebieskie dodatki, jednakże główną rolę odgrywają lustra. - Zastosowanie dużych luster to jedno z najprostszych, ale też najbardziej efektownych zabiegów, mających na celu optycznie powiększyć przestrzeń. Tafle umieszczone naprzeciwko siebie dodają przestrzeni głębi – mówi projektantka. W projekcie niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie, wyznaczające dwie najważniejsze strefy – umywalki i wanny. Projekt zakłada także wykorzystanie listew LED nad oknem i pod wanną, które uzupełniają wiszące lampy.

 

 

Dobór sprzętów


Dobór odpowiednich sprzętów to klucz do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Magdalena Nowak wykorzystała w projekcie produkty Deante, idealne do małych łazienek. Prosta umywalka oraz geometryczna toaleta z kolekcji Anemon są wygodne w użytkowaniu i świetnie się prezentują. Bateria umywalkowa Hiacynt posiada dwustopniowy system otwierania dźwigni, pozwalający oszczędzać wodę. Dodatkowo, baterie (umywalkowa i wannowa) są wyposażone w ruchome aeratory, które pomagają precyzyjnie pokierować strumieniem wody. Po wyborze sprzętów, materiałów, urządzeń i dodatków przychodzi czas na sporządzenie dokładnego kosztorysu. Jeżeli w urządzaniu łazienki uczestniczy projektant wnętrz, dostarczy on całkowite zestawienie wydatków, uwzględniając przy tym założony przez domowników budżet. Ostatnim etapem pozostaje więc gruntowny remont, dzięki któremu będzie się można cieszyć nowym wnętrzem.

 

Projekt wnętrza powstał w ramach konkursu „Zaplanuj małą łazienkę z Deante”. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Brzozowska, która została nagrodzona projektem łazienki i produktami Deante o wartości 3000 zł brutto. Aranżację łazienki przygotowała Magdalena Nowak, architektka współpracująca z Deante w ramach projektu "Małe łazienki".

Źródło: deante / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 65 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
  • płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
  • Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
  • pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 521

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >