Praktyczne wskazówki, jak ułatwić sobie prace remontowe w domu

Praktyczne wskazówki, jak ułatwić sobie prace remontowe w domu

Remont to wielkie logistyczne przedsięwzięcie wymagające sporych nakładów finansowych oraz tymczasowego funkcjonowania w niesprzyjających warunkach. Nie dziwi więc fakt, że aż 31% Polaków stresuje się na samą myśl o zbliżającym się remoncie. Jak sobie z nim poradzić i o czym pamiętać w jego trakcie? Zebraliśmy w infografice kilka wskazówek, z których pomocą remont przebiegnie sprawnie i bezstresowo. Czytaj dalej

 

 

Średnio co 5–10 lat Polacy decydują się na generalny remont domu lub mieszkania. Najczęściej remontowi poddawane są:

  • pokój dzienny – metamorfozę tego pomieszczenia wykonuje 28% rodaków,

  • przedpokój (25%),

  • kuchnia i łazienka (23,5%).

O ile remont pokoi nie wymaga diametralnej zmiany sposobu funkcjonowania w domu, to przebudowa kuchni i łazienki może stać się dla domowników sporym utrudnieniem. Przed przystąpieniem do remontu warto dowiedzieć się, jakie podstawowe niedogodności spotykają Polaków najczęściej, oraz poznać wskazówki, jak bezstresowo przeżyć to przedsięwzięcie.

 

Remont w 3 etapach, czyli kilka kroków do nowego mieszkania

Każdy remont składa się z trzech etapów, których nie należy pomijać ani przyśpieszać. Dzięki ich przestrzeganiu można zagwarantować sobie stosunkowo szybkie zakończenie metamorfozy oraz osiągnięcie efektu satysfakcjonującego wszystkich domowników.

 

Etap 1. Przygotowanie do remontu

Wstępna faza remontu różni się w zależności od tego, czy dotyczy on domu, czy mieszkania. W przypadku mieszkania konieczne jest uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej zgody na remont, zwłaszcza jeśli w jego trakcie nastąpi ingerencja w części wspólne budynku. Dodatkowo dobrym zwyczajem jest poinformowanie sąsiadów o pracach odbywających się w mieszkaniu, tak by byli przygotowani na ewentualne niedogodności.


jak przetrwać remont

 

Na tym etapie należy również dokładnie zaplanować remont, czyli określić stan budynku, wybrać pomieszczenia, elementy instalacji i wyposażenia, które ulegną zmianie, a następnie oszacować koszt całego przedsięwzięcia. Jeśli budżet jest już oszacowany, można wybrać wykonawców, którym powierzy się prace w mieszkaniu.

 

Etap 2. Właściwe prace remontowe

Jeśli zdecydowałeś się na pomoc wykonawców, to w trakcie właściwego remontu wystarczy, że będziesz kontrolować postępy w pracy oraz dbać o zapewnienie robotnikom niezbędnego asortymentu materiałów budowlanych.


jak przetrwać remont

 

Czytaj również: Prace remontowe, które każda kobieta może wykonać samodzielnie

 

Warto również pamiętać o przestrzeganiu planu i kolejności poszczególnych prac – najpierw ewentualne wyburzanie ścian, zmiana instalacji, wymiana okien, a następnie renowacja podłogi oraz prace wykończeniowe. Zachowując ustalony plan remontu i terminy poszczególnych działań, będziesz w stanie na bieżąco dostosowywać postępy i budżet do swoich oczekiwań.

 

Etap 3. Porządki i urządzanie wnętrza

Ostatni etap całego remontu w porównaniu do pozostałych kroków jest najprzyjemniejszy (jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie urządzić mieszkanie, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz). Właśnie teraz jest moment na wybranie stylu wnętrzarskiego oraz dostosowanie funkcjonalności pomieszczenia do przeznaczenia pokoju.


jak przetrwać remont

 

Czytaj również: Ekologiczne gospodarowanie bioodpadami w naszych domach

 

Na sam koniec pozostaje wybór mebli. Konieczne jest podjęcie decyzji, czy pozostawiasz stare meble, czy kupujesz nowe. Ważne okaże się również ich odpowiednie rozmieszczenie w pomieszczeniach oraz dobór dodatków i tkanin.

 

Nieodłącznym element remontu jest dbanie o samopoczucie domowników

Poza pilnowaniem prawidłowego i terminowego przebiegu remontu warto zadbać także o własne samopoczucie oraz nastrój pozostałych domowników. Prace w trakcie odnawiania domu są męczące, a zmiany codziennych przyzwyczajeń, bałagan, brak dostępu do niektórych części domu oraz krzątający się po mieszkaniu wykonawcy mogą dodatkowo stresować. Wolny czas warto spędzić wspólnie z całą rodziną np. na obiedzie w restauracji, seansie w kinie lub na spacerze w parku. W ten sposób remont – zamiast wpływać negatywnie – będzie pozytywnym doświadczeniem dla całej rodziny.


jak przetrwać remont


Po inspiracje do remontu domu zapraszamy na brw.com.pl i bloga. Inne wskazówki ułatwiające remont domu zostały zamieszczone w infografice przygotowanej przez ekspertów Black Red White.

 


Źródło: TheyPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19449 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >