Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Jednym z wymagań odnośnie prawidłowego projektowania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest ograniczenie poziomu hałasu w taki sposób, aby umożliwiał pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Istotna staje się wówczas izolacja akustyczna przegród na poziomie dostosowanym do przeznaczenia danej powierzchni. Tym razem przyglądamy się ścianom działowym – konstrukcjom istotnym, lecz niekiedy marginalizowanym w kontekście poprawnej akustyki budynku. Czytaj dalej

 

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje izolacji akustycznej w budynkach: od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych. W przypadku ścian działowych interesować nas będzie przede wszystkim ograniczenie dźwięków powietrznych, wytwarzanych przez osoby lub urządzenia znajdujące się w sąsiednich pomieszczeniach.

 

Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

 

Stopień izolacji akustycznej określamy za pomocą wskaźnika izolacyjności akustycznej Rlub R`w. Podczas obliczeń należy pamiętać o wzięciu poprawki na dodatkowe czynniki wynikające z otaczającego środowiska. Docelowe wartości powinniśmy więc skorygować odpowiednio: Rw + C dla hałasów o wysokiej częstotliwości, takich jak działania bytowe użytkowników pomieszczeń, a także Rw + Ctr dla hałasów o niskiej częstotliwości, generowanych na przykład przez gwarną ulicę czy muzykę dyskotekową.

 

Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

 

Klasa dźwiękowa oznacza spodziewaną izolacyjność akustyczną (R'w) ściany między pomieszczeniami. Poniższa tabela przedstawia przykłady słyszalności różnych dźwięków przechodzących przez ścianę pokoju, w zależności od różnych wskaźników izolacyjności akustycznej R'W tej ściany.

 

Czytaj również: Co oznacza dobra akustyka we wnętrzu?

 

akustyka 1.png


Materiał na dobrą akustykę

Aby zapobiec przenoszeniu dźwięków powietrznych przez sąsiednie przegrody, projekt powinien uwzględniać odpowiednie materiały konstrukcyjne i izolacyjne. W celu uzyskania wysokich właściwości akustycznych, wykorzystać można stelaże podwójne lub pojedyncze o szerokości 70-100 mm, które pozwalają na wypełnienie wnętrza konstrukcji materiałem izolacyjnym o większej grubości.

 

Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

 

W kwestii doboru materiału izolacyjnego warto odnieść się do wytycznych Instytutu Techniki Budowlanej. Zasady oceny i metod zabezpieczeń akustycznych przegród wewnętrznych w istniejących budynkach mieszkalnych (ITB 346/97), mówią: Nie należy stosować warstwowych ustrojów izolacyjnych ze styropianem, ponieważ powoduje on pogorszenie izolacyjności ściany, a także wpływają niekorzystnie na boczne przenoszenie dźwięku. Prowadzi to do znaczącego pogorszenia izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami.

Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w tego typu zastosowaniach, jest wełna kamienna. – Ze względu na włóknistą strukturę oraz doskonałe właściwości pochłaniania dźwięków, wełna zapewnia znakomitą izolację od zewnętrznych źródeł hałasu przenoszonych ścianami i dachem, jak również od wewnętrznych hałasów przenoszonych przez ściany działowe, stropy kondygnacyjne i sufity – podpowiada Adam Buszko, ekspert firmy Paroc, producenta izolacji z wełny kamiennej.

 

Gotowe konstrukcje

Poniżej podano kilka przykładów efektywnych rozwiązań izolacyjnych ścian działowych z drewnianą i metalową konstrukcją szkieletową. Przedstawione rozwiązania konstrukcyjne ścian działowych oparte są na uzyskanej przez Paroc Europejskiej Aprobacie Technicznej ETA-07/0071.

 

Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

 

Ściany działowe stanowią ważny element budynków z dwóch powodów. Zadaniem oddzielnej konstrukcji w formie ściany wewnętrznej jest nie tylko ograniczenie niepożądanych dźwięków z pomieszczeń sąsiadujących. Jednocześnie pełni ona także funkcję bariery ogniochronnej. Jako wypełnienie ścian działowych użyta została płyta z wełny kamiennej PAROC UNS 37. Oprócz podanych parametrów akustycznych, ściany działowe posiadają również określoną klasę ognioodporności konstrukcyjnej.

 

Czytaj również: Nie tylko ekrany akustyczne czyli kilka słów o cichych rozwiązaniach w budownictwie.

 

akustyka 2.png

akustyka 3.png

Źródło: TowerCommunications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 438

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >