Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela. Odpowiednio dobrane rozwiązania izolacyjne skutecznie redukują straty ciepła, a energia wygenerowana przez system grzewczy zatrzymuje się we wnętrzu budynku, nie uciekając na zewnątrz. Jak zatem zaizolować instalację grzewczą i tym samym znacznie odciążyć domowy budżet? Czytaj dalej

 

Izolując instalację grzewczą, nie tracimy ciepła na drodze od źródła do pomieszczeń w budynku. Jak wyjaśnia Mariusz Kożuszek, Process Project Leader z Thermaflex, dobrze zaizolowana instalacja, to oszczędność nawet do 30% na kosztach ogrzewania. A straty ciepła powodują dodatkowe zapotrzebowanie na energię, co wiąże się z niepotrzebnymi, dodatkowymi kosztami eksploatacji przez całe lata. Inwestując w nowoczesne materiały izolacyjne, wydłużamy więc żywotność każdego systemu, unikając konieczności kosztownej wymiany instalacji i ograniczając liczbę potencjalnych napraw.

 

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych izolacji  minimalizuje kosztowne straty energii i powoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania                                                                   

fot. Thermaflex

 

Czym jest dobra izolacja?

„Dobra izolacja” zapewnia dostarczenie ciepła od źródła do punktu poboru. Odpowiedni materiał izolacyjny ma niski współczynnik przewodności cieplnej lambda (ʎ), jest łatwy do zastosowania i zgodny z lokalnymi przepisami budowlanymi.

 

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Nowoczesne rozwiązania izolacyjne charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, długim cyklem życia produktu oraz w minimalnym stopniu wpływają na środowisko.        

Czytaj również: Zaopatrzenie w stal i profile stalowe: Rola hurtowni stali i magazynów w przemyśle

- Należy pamiętać, że wartość lambda, czyli współczynnik przewodności cieplnej, dotyczy przepływu ciepła przez materiał. Im niższa przewodność cieplna, tym jest mniejszy przepływ ciepła przez materiał, a izolacja jest lepsza. Ponieważ temperatura wpływa na przewodność cieplną, domyślną wartością do określenia ʎ dla izolacji jest zazwyczaj 40°C. Pamiętajmy więc, aby porównywać współczynnik ʎ różnych produktów izolacyjnych przy tej samej wartości temperatury. Parametry te można znaleźć w kartach technicznych wszystkich materiałów izolacyjnych – zwraca uwagę ekspert Thermaflex.

 

Jak obliczyć niezbędną grubość izolacji?

Gdy ciepła woda przepływa przez rurę, traci swoje ciepło do otoczenia, jeśli jej temperatura jest wyższa niż temperatura powietrza. Ponieważ rury są zazwyczaj wykonane z metali takich jak stal lub miedź doskonale przewodzącymi ciepło, straty energii będą znaczne i bardzo kosztowne.

 

- Straty ciepła zależą od średnicy i długości rury, temperatury medium oraz temperatury otoczenia. Załóżmy więc, że nasz materiał izolacyjny jest zbyt cienki lub nałożony nieprawidłowo. W takim przypadku, system będzie tracił ciepło, a w rezultacie wzrosną koszty ogrzewania. Warto więc skorzystać z bezpłatnego kalkulatora izolacji – dostępny na https://thermaflex.com/kalkulator/?lang=pl – aby określić wymaganą grubość i obliczyć swoje oszczędności energetyczne i finansowe w zastosowaniach grzewczych lub chłodniczych – wyjaśnia Mariusz Kożuszek. 


Instalacja pod lupą

Oprócz wyboru izolacji o właściwej wartości przewodności cieplnej lambda (ʎ), należy zwrócić uwagę również na prawidłowy montaż materiału izolacyjnego. Sama izolacja musi spełniać lokalne przepisy budowlane dotyczące wymaganej grubości izolacji przy różnych częściach systemu grzewczego. Minimalna grubość izolacji dla przewodów zależy od średnicy wewnętrznej rury, która jest mierzona w milimetrach (mm). Co więcej, instalowanie izolacji powinno być ZAWSZE wykonywane przez profesjonalnych instalatorów.

 

Wybór właściwego materiału izolacyjnego

Wysokiej jakości izolacja zapewnia wydajność systemu na wiele lat, dlatego wybierając materiały izolacyjne, należy zwrócić uwagę na odpowiednią wartość lambda, wymaganą grubość oraz materiał, który nie wchłania wilgoci. Właściwym wyborem są izolacje ThermaSmart PRO z pianki polietylenowej (PE), które spełniają wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju - charakteryzują się długim cyklem życia produktu i niskim wpływem na środowisko.

 

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Wybór ThermaSmart PRO od Thermaflex, to gwarancja bezpiecznej i przyjaznej środowisku izolacji                                              

Czytaj również: Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?

 

- Thermaflex oferuje szeroki zakres wysokiej jakości otulin, kręgów i mat izolacyjnych do systemów grzewczych i chłodniczych. Korzystając z profesjonalnego sprzętu, można nakładać te produkty bezpośrednio na instalację lub przycinać je w dowolnym kształcie. Ponadto, Thermaflex oferuje tzw. elementy prefabrykowane, czyli gotowe do użycia rozwiązania dla bardziej wymagających części systemu. Należą do nich różne kolanka i trójniki – podsumowuje ekspert Thermaflex.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 441

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >