Prawidłowa izolacja termiczna kominka

Prawidłowa izolacja termiczna kominka

Kominek w domu to nie tylko dekoracja, która wprowadza miłą atmosferę. Daje realne ciepło, które ogrzewa dom – zwłaszcza podczas zim z bardzo niskimi temperaturami. Co zrobić, by kominek mógł być efektywnie wykorzystany? Ekspert radzi, jak prawidłowo wykonać izolację cieplną. Czytaj dalej

 

Kiedy podjąć decyzję?

Decyzję o budowie kominka powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant będzie mógł uwzględnić wszystkie konieczne elementy. W projekcie wskaże miejsce usytuowania kominka oraz zaprojektuje go tak, by zapewnić odpowiedni ciąg (zbyt mały ciąg może powodować cofanie się spalin, natomiast zbyt duży spowoduje szybkie spalanie się drewna). W dokumentacji znajdzie się także informacja o sposobie odprowadzenia spalin, najczęściej przez ścianę zewnętrzną, oraz doprowadzenia powietrza zewnętrznego do spalania przewodem z przepustnicą. Zyski ciepła z kominka mogą być uwzględnione w bilansie cieplnym budynku. Takie rozwiązanie pozwoli na zastosowanie systemu grzewczego o mniejszej mocy.

 

Czytaj również: Jaka grubość izolacji grzewczych i chłodniczych?

 

Odpowiedni produkt

Do termoizolacji potrzebny jest odpowiedni produkt, który sprosta specyficznym warunkom panującym wokół kominka. Płyta ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL FIREROCK jest przeznaczona do izolowania kominków i uwzględnia wszystkie specyficzne wymagania, takie jak dobra izolacyjność termiczna, niepalność, ciągła praca w wysokich temperaturach, zapewnienie szczelności (pokrycie folią aluminiową).

 

Krok 1 – rozplanowanie ułożenia płyt

Ważne, by dokładnie zaplanować jak płyty zostaną ułożone. Precyzyjne docięcie minimalizuje ich zużycie i zmniejsza ilość odpadów.

 

 

Krok 2 – izolacja tylnej ściany

Tylna ściana kominka często jest zewnętrzną przegrodą, ma również kontakt z gorącym powietrzem, dlatego powinna być zaizolowana płytami z ekranem aluminiowym. Dzięki niemu więcej gorącego powietrza zostaje zatrzymane wewnątrz komory kominka. Powietrze to będzie w dalszym etapie rozprowadzane do pomieszczenia. Płyty montuje się mechanicznie przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja za pomocą wysokotemperaturowej zaprawy klejącej.

 

 

Krok 3 – łączenie płyt

By uniknąć szczelin, przez które zanieczyszczenia mogą się przedostawać na zewnątrz i do wewnątrz kominka, należy szczelnie spasować i połączyć płyty. W tym celu stosuje się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową tak, by zachować ciągłość łączeń folii aluminiowej, pokrywającej płyty. Płyty układamy folią aluminiową do środka kominka.

 

 

Krok 4 – zachowanie odstępów

Bardzo ważne jest, by izolacja nie stykała się z wkładem kominkowym lub z paleniskiem. Pomiędzy wkładem kominkowym a płytami należy zachować odstęp powietrzny – minimum 4 cm.

 

 

Krok 5 – izolacja elementów kamiennych lub drewnianych

Elementy kamienne i drewniane w kominku także powinno się izolować. Istnieje duże ryzyko, że brak izolacji tych elementów spowoduje ich uszkodzenie.

 

 

Krok 6 – montaż profili stalowych

Izolację z wełny oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych montuje się na stelażu z profili stalowych. Stelaż buduje się po zainstalowaniu dolnej części kominka.

 

 

Krok 7 – uszczelnianie

By termoizolacja spełniła swoją funkcję, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dwa elementy: dokładny montaż płyt i uszczelnianie wszystkich połączeń samoprzylepną wysokotemperaturową taśmą aluminiową.

 

 

Krok 8 – wydzielenie komory dekompresyjnej

By zmniejszyć niepożądane odziaływanie gorącego powietrza z kominka na sufit, tuż pod stropem wydziela się komorę dekompresyjną. W jej wnętrzu także montuje się izolację. Kolejnym etapem prac jest montaż płyt gipsowo-kartonowych do rusztu.

 

 

Krok 9 – montaż kratek wentylacyjnych

W obudowie wkładu montuje się 2 kratki wentylacyjne z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Kratkę nawiewną montujemy w dolnej części obudowy, wywiewną po przeciwnej stronie w części górnej. Komora dekompresyjna również powinna posiadać 2 kratki wentylacyjne zapewniające chłodzenie stropu. Następnie wykonujemy wszelkie niezbędne prace wykończeniowe. Materiał izolacyjny do kominków powinien być odporny na bardzo wysokie temperatury. Wykorzystane jako przykład płyty FIREROCK wytrzymują temperaturę stałą w wysokości 600°C, zaś sama folia aluminiowa - do 500 OC.

 

 

Źródło: ROCKWOOL / budnet.pl
Autor: Andrzej Taradyś

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 420

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >