Prawidłowe ogrzewanie mieszkania

Prawidłowe ogrzewanie mieszkania

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu jest niezwykle ważne. Chodzi nie tylko o stan naszego zdrowia, ale też wygląd i samopoczucie. Czytaj dalej

 

O to by temperatura w naszym mieszkaniu była jak najbardziej optymalna, powinniśmy dbać przez cały rok. Liczba kresek, którą wskazuje termometr znacznie wpływa na nasze zdrowie oraz nastrój. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, osłabia się nasz układ odpornościowy, spada możliwość koncentracji, narasta zmęczenie i senność. W sytuacji, gdy mieszkanie jest wychłodzone, pojawia się nieprzyjemna wilgoć a co za tym idzie – poczucie dyskomfortu. Nie czujemy się dobrze, jest nam chłodno, nie możemy się odprężyć i odpocząć. Co zrobić, by czuć się dobrze i zdrowo szczególnie podczas zbliżających się chłodnych jesienno - zimowych dni?

 

Czytaj również: Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki

 

Temperatura optymalna

Chociaż przez wiele osób temperatura optymalna jest odczuwalna indywidualnie, istnieją pewne zalecenia, co do jej wysokości w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej funkcjonujemy, gdy w naszym mieszkaniu panuje ok. 20 stopni C. Mogą to być wahania od 19 do 22 stopni, ważne by zbytnio nie odbiegać od tej normy, pozwala to bowiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu, który powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze powoduje utratę nawilżenia śluzówek dróg oddechowych, a w efekcie problemy np. z gardłem. Na najniższą temperaturę możemy pozwolić sobie w łazience, którą dogrzewamy tylko podczas kąpieli. W sypialni najlepiej by temperatura nie przekraczała 18 st. C. Nasz sen będzie zdrowszy, a rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii.

 

 

Ważne by temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie, należy unikać jej gwałtownych skoków lub spadków. Skutecznym rozwiązaniem dla racjonalnego ogrzewania są nowoczesne grzejniki aluminiowe - Grzejniki we współpracy z termostatem zapewniają utrzymanie temperatury na stałym poziomie, dzięki czemu równomiernie rozkładają ją w całym pomieszczeniu – wyjaśnia Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura –  Charakteryzuje je bardzo dobra przewodność cieplna, dzięki czemu szybko się nagrzewają – dodaje Dziedzina. 

 

Czytaj również: Energooszczędne pompy obiegowe

 

Bardzo istotne, w zachowaniu niezmiennej temperatury w mieszkaniu jest to aby nie zasłaniać grzejników np. zasłonami lub elementami stałymi. W ten sposób blokujemy cyrkulację powietrza. W okresie jesiennym i zimowym bardzo ważne jest aby nie zapominać o wietrzeniu pomieszczeń -  powinno być krótkie, ale intensywne. Wyjeżdżając warto ustawić termostaty na najniższą wartość zamiast wyłączać je zupełnie. Po powrocie do domu nie będzie on wyziębiony i zużyjemy mniej energii na jego dogrzanie. Pamiętamy, aby w pomieszczeniach rzadziej używanych utrzymywać niższe temperatury  – to również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >