Prawidłowe wykonanie hydroizolacji w łazience - na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Łazienka to jedno z tzw. pomieszczeń mokrych, a więc szczególnie narażonych na działanie wody. Stały kontakt posadzki i ścian z wilgocią może powodować nie tylko korozję biologiczną, czyli wystąpienie nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów, ale też powolną degradację konstrukcji budynku np. w skutek korozji zbrojenia w elementach żelbetowych. Aby skutecznie zabezpieczyć podłoże i przegrody budowlane w łazience oraz sąsiadujących z nią pomieszczeniach przed przenikaniem do nich wody konieczne jest wykonanie hydroizolacji. Ważne jednak, by przeprowadzić ją prawidłowo, pamiętając o odpowiedniej kolejności prac, oraz zastosować sprawdzone i kompatybilne ze sobą produkty.
Czytaj dalej
Hydroizolacja dla właściwego zabezpieczenia konstrukcji budynku
Najpopularniejszym sposobem wykończenia łazienki jest układanie na nich płytek ceramicznych. Trzeba jednak pamiętać, że nie zabezpieczają one przed wodą elementów konstrukcyjnych budynku, do których może się ona przedostawać np. fugi oraz nieszczelności w tak newralgicznych miejscach jak odpływy, toaleta, wanna, brodzik czy umywalka.
„Tylko hydroizolacja łazienki, wykonana zgodnie ze sztuką i przy użyciu odpowiednich materiałów, pozwoli skutecznie zabezpieczyć stropy i ściany przed działaniem wody. Warto przy tym pamiętać, że zastosowane produkty powinny być ze sobą kompatybilne, tak, aby nie zachodziły miedzy nimi niepożądane reakcje chemiczne. Z tego względu najlepiej sięgnąć po rozwiązania systemowe jednego producenta, a dodatkowo zwrócić uwagę na dodatkowe zalety wybranych wyrobów, np. łatwość aplikacji, wydajność czy czas schnięcia”, podkreśla Krzysztof Rogacin, Młodszy Kierownik Produktu WEBER.
Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa
Podstawą skutecznie wykonanych prac hydroizolacyjnych jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być czyste, nośne, stabilne, wolne od zabrudzeń i luźnych elementów, np. fragmentów jastrychu, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność zastosowanej izolacji. Jeśli na powierzchni występują spękania lub rysy, należy je wypełnić i wygładzić. Ewentualne ubytki uzupełnia się za pomocą odpowiednich dla danego podłoża zapraw. W przypadku łazienki bardzo ważne jest, aby wybrany produkt pozwalał na zastosowanie go w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych. Przykładem takiej zaprawy jest elastyczna, jednoskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec 824, która sprawdzi się nawet w przypadku stałego obciążenia posadzki wodą, a dodatkowo pozostaje odporna na parcie wody powodujące odrywanie powłoki od podłoża. Produkt jest też łatwy w obróbce i wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża.
Zabezpieczenie newralgicznych miejsc kluczowe dla skuteczności izolacji
Kolejny etap prac hydroizolacyjnych to staranne uszczelnienie narożników i odpływów oraz miejsc, w których ściany stykają się z podłogą.
hydroizolacja podpłytkowa mikrozaprawą uszczelniającą fot. Weber
Czytaj również: Nowa Gwarancja Jakości Icopal - trwała hydroizolacja dzięki rozwiązaniom systemowym
„Wykonując hydroizolację łazienki szczególną uwagę trzeba zwrócić na dokładne uszczelnienie dylatacji oraz styków ściana-ściana i ściana-podłoga. W tym celu najlepiej sięgnąć po elastyczne taśmy uszczelniające (np. weber.tec 828 DB 75 lub weber.tec 828 DB 150 marki Weber) oraz specjalne mankiety i narożniki, które pozwolą stworzyć wodoszczelną, cienką, ale odporną na rozerwanie i agresywne media izolację. Wspominane taśmy łatwo wkleja się w bezszwowe materiały izolacyjne (płynne folie uszczelniające, żywice epoksydowe, mikrozaprawy) uzyskując trwałą i skuteczną izolację podłoża”, wyjaśnia Krzysztof Rogacin.
hydroizolacja odpływu liniowego fot. Weber
Grunt i folia w płynie, czyli postaw na rozwiązania systemowe
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do gruntowania, które nie tylko zmniejszy i wyrówna chłonność jastrychu, ale też poprawi przyczepność izolacji. Wybierając płyn gruntujący należy pamiętać, by był on dostosowany do rodzaju podłoża oraz pozostałych preparatów, które zostaną użyte. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że hydroizolacja zostanie wykonana prawidłowo. Warto też zwrócić uwagę na czas schnięcia zastosowanego gruntu. Tu dobrym rozwiązaniem będą produkty szybko wysychające, np. płyn gruntujący weber PG212, na którym izolację można układać już po 45-60 minutach. Dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu można przystąpić do kolejnego etapu prac, czyli aplikacji hydroizolacji. Po naniesieniu pierwszej warstwy i jej całkowitym wyschnięciu należy nałożyć drugą warstwę, pamiętając, by zrobić to prostopadle względem wcześniejszej. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że izolacja zakryje ewentualne nieszczelności lub przebicia, które powstały podczas nanoszenia pierwszej warstwy i tym samym będzie skuteczna. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie, najlepiej postawić na rozwiązania gotowe do użycia i łatwe w aplikacji.
hydroizolacja łazienki-wklejenie narożników fot. Weber
„W przypadku hydroizolacji łazienki lub innych pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża przed wnikaniem wilgoci. W tym celu stosuje się specjalne preparaty uszczelniające, najczęściej w postaci elastycznych, płynnych membran na bazie tworzyw sztucznych. Ich przewaga polega na tym, że tworzą bezszwową, elastyczną, a więc odporną na ewentualne uszkodzenia powłokę, która dodatkowo mostkuje ewentualne rysy w podłożu. Przykładem takiego produktu jest weber.tec 822 marki Weber, który może być stosowany na podłożach betonowych, jastrychach cementowych, tynkach tradycyjnych (cementowych i cementowo-wapiennych), podłożu z cegły ceramicznej i silikatowej, bloczkach gazobetonowych i keramzytobetonowych oraz na podłożach zawierających gips (płyty GK, suche jastrychy, jastrychy anhydrytowe), w tym także w systemach ogrzewania podłogowego. Wspomniana izolacja jest gotowa do użycia, łatwa w aplikacji – może być nanoszona pędzlem, wałkiem i pacą, a dodatkowo wyróżnia ją krótki czas schnięcia i wysoka elastyczność (wydłużenie przy zerwaniu ok. 310%)”, zaznacza ekspert marki Weber.
aplikacja hydroizolacji - druga warstwa fot. Weber
Odpowiednia zaprawa to ważna sprawa
Po wykonaniu izolacji możemy przystąpić do ostatniego etapu prac, czyli układania okładziny ceramicznej. Trzeba przy tym pamiętać, że układanie płytek na wilgotnym podłożu może skutkować brakiem szczelności zarówno warstwy izolacyjnej, jak i całej posadzki, dlatego ważne jest, by robić to dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji. Przed zakupem konkretnej zaprawy klejącej zwróćmy uwagę, by była ona dostosowana zarówno do rodzaju podłoża, jak i planowanego rodzaju płytek. W przypadku pomieszczeń mokrych równie ważna jest odporność kleju na działanie wody.
hydroizolacja łazienki-nakładanie gruntu fot. Weber
Czytaj również: Jak i czym prawidłowo wykonać hydroizolację?
Prawidłowo wykonana hydroizolacja łazienki to sprawdzony sposób na zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem wilgoci. Ważne jednak, by na każdym etapie prac sięgać po nowoczesne rozwiązania systemowe, które dadzą gwarancję skuteczności i trwałości wykonanych prac.
hydroizolacja łazienki-gruntowanie ścian fot. Weber
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
- Depilacja dla mężczyzn Liczba postów: 23 Grupa: Firmy budow... Hej! Na stronie https://machnica.pl/depilacja/ czeka na Was szeroka oferta depilacji. To miejsce, gdzie specjaliści dbają o Wasze zadowolenie i komfort podczas....
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....