Prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja na tarasie
Budowa tarasu wymaga wysokich kompetencji od projektanta i wykonawcy, odpowiednio dobranych materiałów i przeprowadzenia prac zgodnie ze sztuką. Tylko prawidłowy montaż poszczególnych warstwy układu, zwanego w branży „kanapką tarasową”, zapewni efektywną izolację oraz eleganckie i trwałe wykończenie.
Czytaj dalej
Taras ulokowany jest najczęściej nad ogrzewanymi pomieszczeniami użytkowymi. W lecie może zostać nagrzany przez promienie słoneczne nawet do temperatury 80˚C, wobec czego zakres temperatur, w jakich układ pracuje w ciągu roku to niemal 100˚C. Dlatego tak ważna jest prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja, które zapewnią odpowiednią ochronę zarówno poszczególnych warstw, jak i całego tarasu.
WARSTWA SPADKOWA
Prace należy zacząć od wykonania warstwy spadkowej na płycie konstrukcyjnej tarasu ze spadkiem 1,5-2,0%. Rekomendowanym materiałem będzie ATLAS Postar 20. Przed wykonaniem spadku należy położyć warstwę kontaktową stosując w odpowiednich proporcjach Emulsję Elastyczną ATLAS oraz Postar 20 z dodatkiem właściwej ilości wody.
PARAIZOLACJA
Kolejny etap wykonania „kanapki” to stworzenie paroizolacji, którą stanowi jedna warstwa samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. Membranę przykleja się bezpośrednio do warstwy spadkowej, zagruntowanej uniwersalnym gruntem bitumicznym ATLAS.
TERMOIZOLACJA
Ochronę cieplną pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod tarasem, wykonuje się najczęściej z odpowiednio „twardego” styropianu o grubości dobranej przez projektanta do wymaganej ochrony termicznej danego pomieszczenia.
Czytaj również: Wszystkie ogrodowe ścieżki prowadzą do grilla
HYDROIZOLACJA
Po montażu elementów ociepleniowych, następnym krokiem będzie hydroizolacja – z punktu widzenia szczelności całego układu – najistotniejsza warstwa „kanapki”. Jej brak lub niewłaściwe wykonanie (przypadek często spotykany w przypadku domów o tarasach budowanych w ubiegłym stuleciu), skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi do gruntownej wymiany całego układu. Tak jak paraizolację, hydroizolację wykonujemy również z samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. W przypadku, gdy taras znajduje się nad pomieszczeniami mieszkalnymi, zaleca się ułożyć dwie warstwy membrany ATLAS SMB.
WARSTWA DOCISKOWA
Jako zabezpieczenia hydroizolacji używa się folii polietylenowej, na której układa się warstwę dociskową – o grubości minimum 5cm. Wykonujemy ją z gotowej zaprawy ATLAS Postar 20, którą wcześniej wykorzystaliśmy do przygotowania warstwy spadkowej. W tej warstwie wykonujemy także dylatacje brzegowe i pośrednie.
HYDROIZOLACJA PODPŁYTKOWA
Pierwszym elementem warstwy wykończeniowej będzie hydroizolacja wykonana z dwuskładnikowej izolacji ATLAS Woder Duo i aplikowana bezpośrednio pod zaprawę klejową do płytek. Ważne jest to, aby układać hydroizolację w dwóch etapach. Pierwszą jej warstwę – dociskową, należy wetrzeć pędzlem, a następnie nałożyć ostateczną przy pomocy pacy stalowej.
Czytaj również: Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?
MONTAŻ PŁYTEK CERAMICZNYCH
Ze względu na duże różnice w temperaturach oraz ruch pieszy, do montażu płytek należy zastosować kleje odkształcalne z linii ATLAS Plus. Szczególnie polecany jest ATLAS Plus Mega – dzięki właściwościom tiksotropowym wypełnia on całą przestrzeń pod płytkami, które z racji ekspozycji zewnętrznej powinny być mrozoodporne, charakteryzować się minimalną nasiąkliwością oraz z punktu widzenia użytkowego – być antypoślizgowe.
FUGOWANIE
Przestrzenie między płytkami wypełniamy zaprawą do spoinowania – fugą ATLAS Artis, o właściwościach odpowiadających warunkom panującym na tarasie (intensywny ruch pieszy, oddziaływanie wody, wilgoci, wysokiej i niskiej temperatury). Szerokość fugi powinna wynosić co najmniej ¾ grubości płytki.
Tak zaprojektowany i wykonany taras daje nam gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania.
Źródło: telmaagency / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...