Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie wnętrz i jego wpływ na nasze samopoczucie.

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie wnętrz i jego wpływ na nasze samopoczucie.

Pomimo postępu technologicznego, człowiek jest nadal całkowicie uzależniony od ziemskiej "żarówki” czyli Słońca. Światło ma niezmierny wpływ na istnienie życia, dlatego wynaleziono wiele sposobów na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie zarówno naturalnych jak i sztucznych źródeł - od najprostszych lampek oświetlających schody do światła mającego wpływ na ludzkie zachowanie i emocje. Czytaj dalej


Zły nastrój? Może to wina światła…

Niewątpliwie najlepiej czujemy się w naturalnym świetle słonecznym, dlatego w nowoczesnych budynkach, w których dba się o utrzymanie jak najwyższego poziomu życia, światło jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Jest to możliwe dzięki nowym technologiom w zakresie kontroli światła. Warto podkreślić, że modernizacja budynku w zakresie kontroli światła może być przeprowadzona tak w nowym, jak i starym budynku. Tak więc jakość życia domowników przestaje być zależna od daty wybudowania budynku.


System automatyzacji budynków kontroluje nie tylko sztuczne, ale także naturalne światło. W niektórych przypadkach można łączyć światło sztuczne z naturalnym. Na przykład w godzinach porannych, gdy potrzebujemy więcej promieni słonecznych, system firmy JUNG steruje żaluzjami w taki sposób, aby wpuścić do pomieszczeń więcej słońca. A jeśli jest za gorąco lub gdy kładziemy się spać, system sam zasłoni żaluzje i przyciemni światło tak, aby stworzyć najlepsze warunki do odpoczynku, snu i relaksu. Nawet jeśli sąsiedzi włączyli wszystkie światełka bożonarodzeniowych dekoracji.  


W naszej części Europy sztuczne oświetlenie jest bardzo ważne. Szczególnie istotne jest jesienią i zimą. Dzięki systemom JUNG na każdą porę dnia czy nocy można zaprogramować inny schemat oświetlenia.

 

Czytaj również: Wiszące lampy w szklanej oprawie, z metalowym abażurem


wpływ oświetlenia na nasz nastrój

Poddasze i strych, czyli miejsca dużego zapotrzebowania na światło

Automatycznie systemy sterowania oświetleniem dają możliwość regulacji i osiągnięcia idealnego poziomu naturalnego oświetlenia pomieszczenia w ciągu dnia, a wieczorem stopniowego uzupełnienia światła naturalnego, sztucznym. Proces ten odbywa się automatycznie, nie powoduje dyskomfortu, nie ma potrzeby ręcznej regulacji. Daje to także możliwość oszczędności, ponieważ sztuczne oświetlenie jest wykorzystywane w stu procentach tylko w momencie gdy naturalne światło całkowicie zanika.


Ważne jest, aby zapewnić dobre oświetlenie na poddaszu, gdzie światło naturalne wspomagane jest sztucznym. Kąt padania światła na poddaszu zmienia się w ciągu dnia a oświetlenie nie jest takie samo w każdym miejscu pomieszczenia. Kiedy robi się ciemno, problem można rozwiązać poprzez wspomaganie światła oświetleniem sztucznym, ale bardzo zbliżonym do naturalnego. Lofty zaliczają się również do takich nietypowych przestrzeni, w których światło jest szczególnie ważne. Oświetlenie sztuczne powinno tu być zainstalowane tak, aby docierało do wszystkich zakątków pomieszczenia, pomimo wysokości czy barier, które przeszkadzają w dotarciu światła naturalnego do całej przestrzeni loftu.

 

Czytaj również: Oświetlenie w magazynie - prawidłowo zaprojektowane


Zły nastrój? Może to wina światła…


Mniejszy strach

Dla wielu ludzi ciemność oznacza strach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, nawet najciemniejszą noc można delikatne oświetlić LED-owym światłem, podświetlającym włączniki w całym domu. Można też skorzystać z czujników ruchu, które właściwie zaprogramowane będą włączały dyskretne oświetlenie, umożliwiające chodzenie po domu w nocy, bez konieczności włączania głównego źródła światła.


Możliwości współczesnych systemów oświetleniowych zwiększają poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do prywatnych domów z ogrodem. Kiedy wieczorem zapalone są światła wewnątrz domu, przez okna widać wszystko jak na dłoni. Jednocześnie domownicy odizolowani są od świata zewnętrznego, nie widząc co dzieje się w nieoświetlonym ogrodzie. Problem może zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu światła, które spowoduje, że dla osób będących w domu widoczne stanie się to co na zewnątrz i domownicy poczują się bezpieczniej.


Intensywność, odcień i kolor oświetlenia występują w licznych wariantach. Ciepłe i zimne światło wpływa na naszą zdolność do pracy. Fakt ten jest wykorzystywany również w nowoczesnych budynkach biurowych, gdzie w pomieszczeniach do pracy światła są jasne i mają chłodny odcień. To sprawia, że pracownicy są bardziej wydajni. Bardziej kameralne, ciepłe i delikatne oświetlenie, pozwalające się odprężyć, instalowane jest natomiast w strefach relaksu.

 


Źródło: Grayling / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19449 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 304

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >