Prawo – lista artykułów

Nowelizacja ustawy pozwoli rzecznikowi MŚP zajmować się nie tylko problemami małych i średnich przedsiębiorców, ale też większym biznesem

W resorcie rozwoju trwają prace nad nowelizacją ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Agnieszka Majewska, która piastuje to stanowisko od połowy 2024 roku, podkreśla, że rzecznikowi potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza, a nie tylko możliwość opiniowania procedowanych ustaw. Chciałaby także zajmować się prawami rolników oraz mediacjami między przedsiębiorcami.

Czy udzielona firmie pożyczka może korzystać ze zwolnienia VAT?

Przedsiębiorcy udzielając sobie pożyczek mogą w ich zakresie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Na mocy art. 43 ust. 22 ustawy o podatku od towarów i usług mogą jednak zrezygnować z tego zwolnienia - ale będzie to miało fundamentalny wpływ na opodatkowanie umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W 2025 roku zmienia się podatek od środków transportowych

Przewoźnicy mogą odetchnąć z ulgą. Po sporych podwyżkach podatku od środków transportowych w 2024 roku, w obecnym ich poziom wzrośnie tylko nieznacznie. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, w 2025 roku maksymalna stawka opłaty zwiększy się o niecałe 3%, podczas gdy w 2024 roku podwyżka wyniosła aż 15%.

Nabycie sprawdzające - na czym polega to narzędzie stosowane przez organy podatkowe?

Krajowa Administracja Skarbowa wykorzystuje od stycznia 2022 roku nowy instrument kontrolny - nabycie sprawdzające. Służy on do weryfikacji prawidłowości wydawania paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców. W pierwszym roku funkcjonowania przeprowadzono 56,5 tys. kontroli, nakładając mandaty o wartości 18,2 mln zł.

Narzędzia prawne w tzw. ustawie antyhejterskiej - ślepe pozwy

Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.

Eksperci oceniają pomysł rządu na uwolnienie gruntów pod inwestycje

Rząd przygotował projekt ustawy służącej uwolnieniu gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, o co od dawna postulowali deweloperzy. Nowe przepisy mają być przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale 2025 roku. Sprawdziliśmy, jakie zmiany wniosą i co o tych pomysłach sądzi branża.

Surowsze wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej budynków - jak im sprostać?

Od 1 sierpnia 2024 roku wszystkie sporządzane projekty budowlane muszą zawierać analizę akustyczną. Wprowadzenie zmian miało na celu zapewnienie większego komfortu akustycznego mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a w szczególności przeciwdziałanie negatywnym skutkom tzw. patodeweloperki. Wyjaśniamy, co to oznacza dla projektantów i użytkowników tego typu budynków i jakie rozwiązania stosować, by spełnić wymagania akustyczne wynikające z zaostrzonych przepisów.

Co zmieniło się w podatkach od nieruchomości w 2025 roku?

Budynek i budowla zmienią swoje definicje w 2025 roku. Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców.

Czy rząd polski przewiduje powszechną mobilizację wojskową?

15 stycznia 2025 r. w porządku obrad Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gotowości obronnej państwa, którego wnioskodawcą jest Minister Obrony Narodowej. W ruchu, który rodzi poważne pytania dotyczące równowagi władzy i przejrzystości w sprawach bezpieczeństwa narodowego, rząd polski rozważa nowe przepisy, które znacząco zmienią przygotowanie obronne kraju – informuje dr n. pr. Marek Woch ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl

Czy w Polsce będzie obowiązywał podatek od nieruchomości oparty na wartości, a nie jak dotąd na jej powierzchni ?

Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.


Stron: 140 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19498 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 401

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >