Prawo – lista artykułów

Jakie darowizny możemy przekazać na walkę ze skutkami pandemii, i jakie ulgi podatkowe się z nimi wiążą?

Pandemia COVID-19 zmieniła znacząco funkcjonowanie całego społeczeństwa. Na znaczeniu zyskały idee solidaryzowania się z osobami dotkniętymi skutkami COVID-19. Także Ministerstwo Finansów wyszło z inicjatywą, jaką jest umożliwienie przedsiębiorcom odliczenia kwot darowizn przekazanych w związku ze skutkami COVID-19. Polski ustawodawca wprowadził jednak szereg wyjątków i ograniczeń, zarówno przedmiotowych, dotyczących samego przedmiotu darowizny, jak i podmiotowych, czyli podmiotów obdarowanych. Istotne jest, aby przedsiębiorca decydujący się na dokonanie darowizny ze względów podatkowych znał konsekwencje dokonania darowizny, które dodatkowo uzależnione są od daty jej dokonania.

Komu opłaca się ogłosić upadłość konsumencką? Na czym polega Program Ulga od Długu?

Masz długi, a spłata rat przerasta Twoje możliwości finansowe? Czasami masz wrażenie, że nie ma wyjścia z tej sytuacji? Prawnik radzi upadłość konsumencką? Nie widzi innej możliwości wyjścia z długów? Poczekaj… zanim podejmiesz tak radykalną decyzję poznaj wszystkie konsekwencje upadłości konsumenckiej.

Projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta po konsultacjach społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Rządowym Centrum Legislacji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.

Czy można unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego z powodu COVID-19?

Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na działalności przedsiębiorców, w tym również samych zamawiających. Wielu z nich zostało zmuszonych do zmiany lub ograniczenia swoich planów inwestycyjnych. Czy w aktualnej sytuacji epidemiologicznej COVID-19 może stanowić podstawę unieważnienia zamówienia publicznego?

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP? Sprawdziliśmy

Każda zarejestrowana w Polsce firma ma swój indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej. Z punktu widzenia obowiązującego w naszym kraju prawodawstwa jest on obowiązkowy. W jaki sposób można zapoznać się z danymi z bazy NIP? Jak wyrobić identyfikator?

Jaki podatek zapłacimy od nieruchomości komercyjnych?

Ostatnie interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz orzeczenia wskazują na bardzo szeroki katalog budynków opodatkowanych podatkiem dochodowym od przychodów z tytułu własności środka trwałego. Przykładowo Dyrektor KIS wskazuje, że usługa hotelowa zawiera elementy usługi najmu, w związku z czym obiekty takie jak centra konferencyjne czy hotele mogą podlegać opodatkowaniu. Z kolei WSA w Krakowie w wyroku z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Kr 1304/19, wskazał, że opodatkowanie to dotyczy także akademików i burs studenckich, ponieważ w swojej działalności są one podobne do usług hotelowych. Przedsiębiorcy powinni więc bardzo dokładnie przyjrzeć się posiadanym budynkom pod kątem opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów ze środków trwałych.

Które przedsiębiorstwa mogą stosować estoński CIT zamiast tradycyjnego CIT?

Estoński CIT to bardzo popularne hasło w ostatnich czasach. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej przepisy, celem estońskiego CIT jest wsparcie przedsiębiorców, którzy z uwagi na słabszą pozycję konkurencyjną i związane z tym mniejsze możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację inwestycji, nie mogą rozwijać się zgodnie ze swoim potencjałem. Skorzystanie z przepisów o estońskim CIT jest całkowicie dobrowolne, a przedsiębiorcy w pierwszej kolejności powinni rozważyć, czy rozwiązanie to będzie korzystne dla spółki. Polskie przepisy, choć wzorowane na rozwiązaniu estońskim, przewidują szereg ograniczeń i warunków, przez co wielu podatników w ogóle nie będzie mogło skorzystać z tej formy opodatkowania. Przepisy przyjęte w Estonii opierają się na prostocie i w konsekwencji może z nich skorzystać większa liczba przedsiębiorców.

Jaki podatek zapłacimy od darowizny jako osoba prawna, a jaki jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, zawierając umowę darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 KC). Innymi słowy, otrzymując darowiznę, obdarowany nie jest zobowiązany do świadczenia wzajemnego względem darczyńcy albo innego podmiotu. W zależności od tego, czy obdarowany jest osobą fizyczną, czy osobą prawną, zastosowanie do opodatkowania otrzymanej darowizny znajdą przepisy ustawy o spadkach i darowiznach albo ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dlaczego warto mieć firmowe konto bankowe za granicą - sposób na płynność finansową przedsiębiorstwa

W połowie marca 2021 r., podczas konferencji prasowej, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej ujawniła, że w ubiegłym 2020 r. KAS zablokowała z użyciem STIR o 38% więcej pieniędzy na kontach bankowych firm niż w całym 2019 r., i aż o 842% więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania systemu. A w planach skarbówki jest blokowanie nie tylko rachunków firmowych, ale i prywatnych. Czy przedsiębiorcy mogą się w jakiś sposób uchronić przed nagłą utratą płynności finansowej i zdolności do pokrywania bieżących zobowiązań oraz kosztów prowadzonej działalności?

Prawnik do firmy - dlaczego warto zdecydować się na współpracę?

Wsparcie z zakresu prawa cywilnego, pracy czy prawa gospodarczego to często przydatna rzecz w sytuacji, gdy prowadzimy własną firmę. Dzięki skorzystaniu z wiedzy radców prawnych możemy znacznie łatwiej podejmować wiele decyzji i zyskać nowe kontrakty czy zlecenia. Jaki powinien być dobry adwokat Katowice dla firmy?


Stron: 139 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  24 25 26 27 28  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 301

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >