Prawo – lista artykułów

Dlaczego warto mieć firmowe konto bankowe za granicą - sposób na płynność finansową przedsiębiorstwa

W połowie marca 2021 r., podczas konferencji prasowej, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej ujawniła, że w ubiegłym 2020 r. KAS zablokowała z użyciem STIR o 38% więcej pieniędzy na kontach bankowych firm niż w całym 2019 r., i aż o 842% więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania systemu. A w planach skarbówki jest blokowanie nie tylko rachunków firmowych, ale i prywatnych. Czy przedsiębiorcy mogą się w jakiś sposób uchronić przed nagłą utratą płynności finansowej i zdolności do pokrywania bieżących zobowiązań oraz kosztów prowadzonej działalności?

Prawnik do firmy - dlaczego warto zdecydować się na współpracę?

Wsparcie z zakresu prawa cywilnego, pracy czy prawa gospodarczego to często przydatna rzecz w sytuacji, gdy prowadzimy własną firmę. Dzięki skorzystaniu z wiedzy radców prawnych możemy znacznie łatwiej podejmować wiele decyzji i zyskać nowe kontrakty czy zlecenia. Jaki powinien być dobry adwokat Katowice dla firmy?

Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne (UPR) po modyfikacji

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR) to szybka i maksymalnie odformalizowana ścieżka restrukturyzacji, która cieszy się wśród przedsiębiorców stale rosnącym powodzeniem. Ponadto przynosi ono satysfakcjonujący odsetek zawieranych w jego toku układów. UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych (266 podmiotów otworzyło UPR), a na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku było to już blisko 84% wszystkich otwartych restrukturyzacji (354 otwarte UPR przy ogólnej liczbie restrukturyzacji wynoszącej 422).

Zmiany w prawie energetycznym - co wniosą nowe regulacje?

14 maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Przewiduje ona m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Wprowadzone zmiany to potrzebny i znaczący krok w kierunku energii zeroemisyjnej. Aż 83% mocy w Polsce nadal jest produkowane z paliw kopalnych – to największy odsetek w całej UE.

Czy można zwolnić pracownika za brak szczepień przeciwko COVD-19?

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w zakładzie pracy daje pracownikom prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnych odczynów poszczepiennych. – Nie ma także regulacji, która umożliwiałaby uzyskanie od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony. Pracodawca może jednak motywować pracowników do szczepień i stosować system zachęt dla tych, którzy się na to zdecydują – uściśla Kajetan Bartosiak, partner w kancelarii Baran Książek Bigaj.

Spory z deweloperem – jak dochodzić swoich praw?

Choć zakup nieruchomości od dewelopera wiąże się z niższym ryzykiem, niż miało to miejsce przed rokiem 2012, to nadal nie możemy wykluczyć sytuacji, w której deweloper nie wywiązuje się z postanowień umowy. Czasami dotyczy to opóźnień w odbiorze inwestycji, a czasem lokal, który zakupimy, ma wady fizyczne lub prawne. Jak powinniśmy wówczas dochodzić swoich praw?

Czy e-faktury będą obowiązkowe? Jakie przepisy regulują cyfryzację w przedsiębiorstwach?

Ministerstwo Finansów w ostatnich latach pracuje coraz intensywniej nad wdrażaniem nowoczesnych narzędzi analitycznych, umożliwiających bieżącą kontrolę rozliczeń podatkowych. Postępującej cyfryzacji służyło wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń VAT, gdzie podatnik wraz z deklaracją podatkową przesyła rozszerzone ewidencje w formie pliku elektronicznego (JPK V7). Także w innych ustawach wdrażane są nowe rozwiązania, takie jak np. rozszerzone raportowanie w zakresie cen transferowych TPR-C, elektroniczna rejestracja podmiotów akcyzowych i konieczność wdrażania elektronicznych ewidencji oraz rozliczeń etc. Kolejnym pomysłem w tym zakresie, którego plany pojawiły się już kilka lat temu, jest wdrożenie e-faktur, czyli faktur elektronicznych wysyłanych i odbieranych na ustandaryzowanym formularzu poprzez system elektroniczny Ministerstwa Finansów.

Jakie są największe utrudnienia podczas realizacji inwestycji budowlanych w centrach dużych miast?

Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

Zabudowana działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jako „dostęp” rozumie się możliwość zarówno dojazdu, jak i dojścia. Bez spełnienia tego wymogu nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu, nie mówiąc już później o użytkowaniu takiej posesji. Bywa jednak tak, że posiadamy – lub rozważamy zakup – nieruchomości, która nie ma takiego dostępu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Odległość obiektów budowlanych od drogi

Budynki i inne obiekty budowlane na działce muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach. Należy zachować wymagane prawem odległości od działki sąsiedniej, od innej zabudowy, a także od drogi. W zależności od statusu drogi, przy jakiej położona jest dana nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę inną odległość. Warto to mieć na uwadze jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji na danym terenie. Odległości budynków od drogi bowiem nie są dowolne i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów i frustracji.


Stron: 140 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  26 27 28 29 30  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19504 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 506

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >