Prawo – lista artykułów

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Prace nad projektem ustawy dotyczącej ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego trwają już od wielu lat. W minionym tygodniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Temat jest bardzo dobrze znany w branży nieruchomości. Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą zmiany dla deweloperów oraz kupujących mieszkania?

Recykling w Polsce a regulacje prawne

Minister Jacek Ozdoba spotkał się z przedstawicielami branży recyklerskiej w największym polskim zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych „Conkret”. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozmawiał z recyklerami o potrzebach i potencjale polskiego recyklingu. Omówiono kwestie regulacji prawnych, wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialność Producenta (ROP), systemu depozytowo- kaucyjnego czy konieczności uregulowania przepisami poziomów recyklatów w produktach opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Jakie prawa i obowiązki ma wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma zarządzania wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym, staje się powoli kanonicznym elementem współczesnego krajobrazu miasta. Przynależność do wspólnoty to jednak sformalizowany zbiór praw i przepisów, a szereg przywilejów występuje tu obok katalogu zobowiązań. W tym kontekście, bardzo ważną kwestią jest aktywność właścicieli i ich partycypowanie w codziennym życiu społeczności.

Obowiązek rejestrowania w ZUS umów o dzieło od stycznia 2021 roku

Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkie nowe umowy o dzieło. Rejestr pozwoli dokładniej oszacować liczbę takich umów na polskim rynku pracy i umożliwi ZUS-owi większą kontrolę nad tą formą wykonywania pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki. Jak szacuje GUS, w 2019 roku na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło pracowało ok. 1,2 mln osób i w porównaniu z 2018 rokiem ich liczba zmniejszyła się o ok. 8 proc.

Wszystkie umowy zlecenia z pełnym ubezpieczeniem społecznym od 2022

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o jak najszybsze zainicjowanie procesu legislacyjnego ustawy obejmującej wszystkie umowy zlecenia pełnym ubezpieczeniem społecznym. Przepisy powinny uwzględniać odpowiedni okres vacatio legis, pozwalający zarówno poszczególnym firmom, jak i całemu rynkowi na przystosowanie się do nowych warunków prawnych. W związku z tym prace legislacyjne powinny rozpocząć się najpóźniej w lutym bieżącego roku, a zmiany powinny wejść w życie wraz z początkiem 2022 r.

Czy pracodawcy będą mieli prawo kontrolować trzeźwość pracowników?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie - donosi serwis Prawo.pl.

Czy nowa ustawa Prawo zamówień publicznych zwiększy ochronę podwykonawców?

1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa Prawo zamówień publicznych. Podobnie jak poprzednia, poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień publicznych, zawiera także przepisy dotyczące umów podwykonawczych zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.

Kto może stosować 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu prawa autorskiego?

W dniu 18 września 2020 r. Minister Finansów, wydając interpretację ogólną (nr DD3.8201.1.2018), poruszył newralgiczną dla wielu materię dotyczącą zastosowania pięćdziesięciu procent kosztów uzyskania przychodów do honorariów przyznawanych autorom dzieł. Obszar ten do tej pory budził liczne wątpliwości oraz był źródłem szeregu problemów praktycznych, w związku z czym aktywność MF w tym zakresie spotkała się z nieskrywaną aprobatą środowisk twórczych, i nie tylko.

Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

Twoja działka leży odłogiem już ładnych parę lat. Cały czas myślisz o tym, by wybudować na niej swój wymarzony dom całoroczny. Za każdym razem, kiedy chcesz zabrać się za to na poważnie, coś staje Ci na przeszkodzie. Masz ważniejsze wydatki. Albo mniejsze dochody. Wahasz się, jaki budżet przeznaczyć na swoje marzenia.

Jak odprowadzać podatek VAT od usług elektronicznych - procedura MOSS

Świadczenie zautomatyzowanych, niewymagających dużego wkładu ze strony człowieka usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (internetu/sieci elektronicznej) uznawane jest za świadczenie usług elektronicznych w rozumieniu przepisów o VAT. Usługi elektroniczne, podobnie jak inne usługi, podlegają opodatkowaniu VAT. Jednak zasady ich opodatkowania są specyficzne i zależą od wielu czynników.


Stron: 140 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  27 28 29 30 31  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19504 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 461

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >