Prawo – lista artykułów

Czy można zwolnić pracownika za brak szczepień przeciwko COVD-19?

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w zakładzie pracy daje pracownikom prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnych odczynów poszczepiennych. – Nie ma także regulacji, która umożliwiałaby uzyskanie od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony. Pracodawca może jednak motywować pracowników do szczepień i stosować system zachęt dla tych, którzy się na to zdecydują – uściśla Kajetan Bartosiak, partner w kancelarii Baran Książek Bigaj.

Spory z deweloperem – jak dochodzić swoich praw?

Choć zakup nieruchomości od dewelopera wiąże się z niższym ryzykiem, niż miało to miejsce przed rokiem 2012, to nadal nie możemy wykluczyć sytuacji, w której deweloper nie wywiązuje się z postanowień umowy. Czasami dotyczy to opóźnień w odbiorze inwestycji, a czasem lokal, który zakupimy, ma wady fizyczne lub prawne. Jak powinniśmy wówczas dochodzić swoich praw?

Czy e-faktury będą obowiązkowe? Jakie przepisy regulują cyfryzację w przedsiębiorstwach?

Ministerstwo Finansów w ostatnich latach pracuje coraz intensywniej nad wdrażaniem nowoczesnych narzędzi analitycznych, umożliwiających bieżącą kontrolę rozliczeń podatkowych. Postępującej cyfryzacji służyło wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń VAT, gdzie podatnik wraz z deklaracją podatkową przesyła rozszerzone ewidencje w formie pliku elektronicznego (JPK V7). Także w innych ustawach wdrażane są nowe rozwiązania, takie jak np. rozszerzone raportowanie w zakresie cen transferowych TPR-C, elektroniczna rejestracja podmiotów akcyzowych i konieczność wdrażania elektronicznych ewidencji oraz rozliczeń etc. Kolejnym pomysłem w tym zakresie, którego plany pojawiły się już kilka lat temu, jest wdrożenie e-faktur, czyli faktur elektronicznych wysyłanych i odbieranych na ustandaryzowanym formularzu poprzez system elektroniczny Ministerstwa Finansów.

Jakie są największe utrudnienia podczas realizacji inwestycji budowlanych w centrach dużych miast?

Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej

Zabudowana działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jako „dostęp” rozumie się możliwość zarówno dojazdu, jak i dojścia. Bez spełnienia tego wymogu nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu, nie mówiąc już później o użytkowaniu takiej posesji. Bywa jednak tak, że posiadamy – lub rozważamy zakup – nieruchomości, która nie ma takiego dostępu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Odległość obiektów budowlanych od drogi

Budynki i inne obiekty budowlane na działce muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach. Należy zachować wymagane prawem odległości od działki sąsiedniej, od innej zabudowy, a także od drogi. W zależności od statusu drogi, przy jakiej położona jest dana nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę inną odległość. Warto to mieć na uwadze jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji na danym terenie. Odległości budynków od drogi bowiem nie są dowolne i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów i frustracji.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Prace nad projektem ustawy dotyczącej ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego trwają już od wielu lat. W minionym tygodniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Temat jest bardzo dobrze znany w branży nieruchomości. Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą zmiany dla deweloperów oraz kupujących mieszkania?

Recykling w Polsce a regulacje prawne

Minister Jacek Ozdoba spotkał się z przedstawicielami branży recyklerskiej w największym polskim zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych „Conkret”. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozmawiał z recyklerami o potrzebach i potencjale polskiego recyklingu. Omówiono kwestie regulacji prawnych, wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialność Producenta (ROP), systemu depozytowo- kaucyjnego czy konieczności uregulowania przepisami poziomów recyklatów w produktach opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Jakie prawa i obowiązki ma wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma zarządzania wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym, staje się powoli kanonicznym elementem współczesnego krajobrazu miasta. Przynależność do wspólnoty to jednak sformalizowany zbiór praw i przepisów, a szereg przywilejów występuje tu obok katalogu zobowiązań. W tym kontekście, bardzo ważną kwestią jest aktywność właścicieli i ich partycypowanie w codziennym życiu społeczności.

Obowiązek rejestrowania w ZUS umów o dzieło od stycznia 2021 roku

Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkie nowe umowy o dzieło. Rejestr pozwoli dokładniej oszacować liczbę takich umów na polskim rynku pracy i umożliwi ZUS-owi większą kontrolę nad tą formą wykonywania pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki. Jak szacuje GUS, w 2019 roku na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło pracowało ok. 1,2 mln osób i w porównaniu z 2018 rokiem ich liczba zmniejszyła się o ok. 8 proc.


Stron: 142 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  28 29 30 31 32  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19673 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >