Prawo – lista artykułów

Wszystkie umowy zlecenia z pełnym ubezpieczeniem społecznym od 2022

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o jak najszybsze zainicjowanie procesu legislacyjnego ustawy obejmującej wszystkie umowy zlecenia pełnym ubezpieczeniem społecznym. Przepisy powinny uwzględniać odpowiedni okres vacatio legis, pozwalający zarówno poszczególnym firmom, jak i całemu rynkowi na przystosowanie się do nowych warunków prawnych. W związku z tym prace legislacyjne powinny rozpocząć się najpóźniej w lutym bieżącego roku, a zmiany powinny wejść w życie wraz z początkiem 2022 r.

Czy pracodawcy będą mieli prawo kontrolować trzeźwość pracowników?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie - donosi serwis Prawo.pl.

Czy nowa ustawa Prawo zamówień publicznych zwiększy ochronę podwykonawców?

1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa Prawo zamówień publicznych. Podobnie jak poprzednia, poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień publicznych, zawiera także przepisy dotyczące umów podwykonawczych zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.

Kto może stosować 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu prawa autorskiego?

W dniu 18 września 2020 r. Minister Finansów, wydając interpretację ogólną (nr DD3.8201.1.2018), poruszył newralgiczną dla wielu materię dotyczącą zastosowania pięćdziesięciu procent kosztów uzyskania przychodów do honorariów przyznawanych autorom dzieł. Obszar ten do tej pory budził liczne wątpliwości oraz był źródłem szeregu problemów praktycznych, w związku z czym aktywność MF w tym zakresie spotkała się z nieskrywaną aprobatą środowisk twórczych, i nie tylko.

Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

Twoja działka leży odłogiem już ładnych parę lat. Cały czas myślisz o tym, by wybudować na niej swój wymarzony dom całoroczny. Za każdym razem, kiedy chcesz zabrać się za to na poważnie, coś staje Ci na przeszkodzie. Masz ważniejsze wydatki. Albo mniejsze dochody. Wahasz się, jaki budżet przeznaczyć na swoje marzenia.

Jak odprowadzać podatek VAT od usług elektronicznych - procedura MOSS

Świadczenie zautomatyzowanych, niewymagających dużego wkładu ze strony człowieka usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (internetu/sieci elektronicznej) uznawane jest za świadczenie usług elektronicznych w rozumieniu przepisów o VAT. Usługi elektroniczne, podobnie jak inne usługi, podlegają opodatkowaniu VAT. Jednak zasady ich opodatkowania są specyficzne i zależą od wielu czynników.

Duże ułatwienia dla inwestorów po nowelizacji prawa budowlanego - 10 najważniejszych zmian w ustawie

W minioną sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Nowy podział dokumentacji projektowej, uporządkowanie zapisów, które mówią o tym, jakie prace wymagają pozwolenia na budowę czy legislacja samowoli budowlanej – to tylko część zmian, które w opinii ekspertów będą sporym ułatwieniem dla inwestorów, deweloperów i firm budowlanych aktywnych na polskim rynku.

Od 1 stycznia 2021 planowane są zmiany Warunków Technicznych budowy domów

Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, jako kolejna organizacja branży budowlanej, skierowała pismo do Ministerstwa Rozwoju w sprawie zaplanowanych zmian w Rozporządzeniu z 2013 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie izolacyjności cieplnej budynków, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2021. Konfederacja zdecydowanie popiera wprowadzenie kolejnego, ostatniego już etapu zmian zapisanych w Warunków Technicznych.

Dochody uzyskane poza granicami Polski - jak należy je rozliczać z fiskusem PIT-ZG

Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności gospodarczej uzyskanymi w Polsce? Czy za każdym razem trzeba je wykazywać w deklaracji?

W jakich przypadkach faktura VAT nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług?

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentów zakupowych jest nadrzędnym prawem podatnika, stanowiącym fundament zasady neutralności podatku od towarów i usług. Istnieją jednak sytuacje, gdzie ustawodawca zdecydował o ograniczeniu tego prawa. Wynikają one m.in. z dokonywania zakupów niewykorzystywanych w działalności opodatkowanej, od podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, zakupów związanych z samochodami wykorzystywanymi do celów mieszanych w działalności gospodarczej lub usługami noclegowymi i gastronomicznymi czy też wynikających z nadużyć lub oszustw podatkowych. W celu ograniczenia ryzyka podatkowego związanego z błędnym odliczeniem VAT podatnik powinien znać obowiązujące zasady w tym zakresie.


Stron: 142 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  29 30 31 32 33  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19676 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 393

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >