Prawo – lista artykułów
Dostawa budynku na terytorium RP przez nierezydenta - kiedy jest zwolniona z podatku VAT?
Sprzedaż nieruchomości jako dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Są jednak pewne przypadki, w których zwolniona z podatku jest dostawa nieruchomości budynkowej. A może zasadą jest jednak zwolnienie z opodatkowania? Kiedy zwolnienie znajdzie zastosowanie? Czy jeśli dostawę realizuje nierezydent, transakcja może skorzystać ze zwolnienia?
Krajowe dane geodezyjne teraz dostępne bez opłat
31 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dot. prawa geodezyjnego i kartograficznego. Główny Geodeta Kraju, dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wprowadził zmiany, według których znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.
Rozliczanie podatku VAT z transakcji importu towarów
W dobie powszechnego dostępu do internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów na znaczeniu nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.
Czy pracownikom należą się odprawy podczas zwolnień grupowych w okresie pandemii?
Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia kosztów przedsiębiorstwa jest redukcja zatrudnienia w drodze likwidacji stanowisk pracy. Szczególnym przypadkiem są zwolnienia grupowe.[1]
Które przedsiębiorstwa mogą wnioskować o ulgi podatkowe lub o dalsze odroczenie podatku od nieruchomości?
Pierwsza tarcza antykryzysowa pozwoliła przedsiębiorstwom na chwilę oddechu finansowego. Jednak już wkrótce trzeba będzie zapłacić skumulowany podatek.
Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej prowadzi do umorzenia długów upadłego?
Upadłość konsumencka to jedno z ciekawszych narzędzi prawnych umożliwiających wyjście z zadłużenia i zakończenie pętli narastających długów wobec wierzycieli. Pozostanie bankrutem w świetle prawa może okazać się korzystne.
Jak przebiegają procedury dopuszczania wyrobów budowlanych do obrotu rynkowego?
W zależności od tego, na ile dany wyrób jest rozpowszechniony w budownictwie oraz czy opracowane zostały już europejskie wytyczne dotyczące jego właściwości użytkowych – istnieją trzy zasadnicze sposoby legalnego wprowadzenia go na rynek budowlany.
Jak w rzeczywistości wygląda uszczelnianie VAT przez fiskusa?
Kreatywność fiskusa, czyli jak chwalić się uszczelnieniem systemu VAT, gdy w rzeczywistości jest on coraz bardziej dziurawy? MF chwali się wyłącznie rosnącymi wskaźnikami z wpływów z podatku VAT, a milczy na temat jeszcze bardziej rosnących wskaźników jego nieściągalności. Co gorsza, ofiarami uszczelniania systemu podatkowego stają się legalnie działający bądź nieświadomi uczestnictwa w karuzeli VAT przedsiębiorcy.
Czy pandemia ma wpływ na terminy sprawozdań finnsowych?
Podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych jak również te, które dobrowolnie wybrały taki model ewidencjonowania swojej działalności, zobowiązane są m.in. do sporządzania, zatwierdzania, poddawania badaniu i składania do właściwego rejestru sądowego swoich corocznych sprawozdań finansowych. Na ich sporządzenie mają czas do 31 marca roku następnego po roku objętym sprawozdaniem, a na zatwierdzenie do 30 czerwca. Ale w bieżącym roku, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, która przypadła w najgorętszym czasie wypełniania obowiązków sprawozdawczych, Minister Finansów wydłużył te i inne terminy na ich realizację.
Zmiany w prawie budowlanym w 2020 roku
Rok 2020 to wiele zmian w przepisach. Dość poważnej rewolucji doczekała się m.in. ustawa Prawo budowlane, która została poddana tzw. dużej nowelizacji podpisanej przez prezydenta 3 marca. Sprawdzamy, jakie przepisy już niedługo wejdą w życie!