Prawo – lista artykułów
Obowiązkowy split payment nie tylko dla polskich przedsiębiorców, również dla podmiotów zagranicznych
Z mechanizmu podzielonej płatności (MPP, ang. split payment) będą musieli korzystać przedsiębiorcy działający w określonych obszarach. Wśród nich znajdują się m.in. usługi budowlane i przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, a także wytwarzanie wybranych towarów, głównie tych o znacznej wartości. Należą do nich choćby wyroby z metali, w tym metali szlachetnych, a także elektronika, części do samochodów, biżuteria, paliwa, węgiel oraz odpady i złom. Mimo ograniczenia, zakres firm objętych obowiązkiem stosowania od 1 listopada br. MPP może być szeroki. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami mającymi ułatwić korzystanie z niego.
Jakie konsekwencje podatkowe czekają na przedsiębiorcę, który sprzedał auto po upływie pół roku od jego wykupu od leasingodawcy
Sprzedaż składników majątkowych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą stanowi przychód z tej działalności, nawet jeśli przed sprzedażą zostały z niej wycofane, ale do dnia ich zbycia nie upłynęło 6 lat (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym miało miejsce wycofanie). Opodatkowaniu PIT nie będzie jednak podlegało zbycie takich składników, jeśli po wycofaniu ich z działalności gospodarczej nie będą do jej celów wykorzystywane (interpretacja podatkowa z 3 lipca 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4011.259.2019.1.JG).
Czy właściciel mieszkania w bloku musi posiadać zgodę wspólnoty przed montażem klimatyzacji?
Letnie upały szczególnie dają się we znaki mieszkańcom bloków. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych.
Co zrobić, kiedy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odmawia wydania warunków przyłączenia do sieci?
Wiele podmiotów zmaga się z odmową wydania warunków technicznych przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej lub milczeniem miejskiego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za ten obszar. Gdzie mogą szukać pomocy i walczyć o swoje prawa? Czy istnieje mechanizm prawny zmuszający miejskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne do wydania warunków technicznych przyłączenia do sieci?
Znaki ostrzegawcze BHP - dlaczego są tak ważne?
Bezpieczeństwo jest przedmiotem szczególnej troski we wszystkich obszarach życia. Nic dziwnego, że w miejscach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa, stosuje się ustandaryzowane piktogramy mające na celu jak najszybsze wybrnięcie z niebezpiecznej sytuacji.
Prawa i obowiązki właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej
Według szacunków w Polsce funkcjonuje około 5 milionów wspólnot mieszkaniowych, składających się z ogółu właścicieli lokali w danej nieruchomości. Przynależność do wspólnoty mieszkaniowej jest automatyczna, tzn. powstaje w momencie wykupu lokalu na własność, i nie można się jej zrzec. Właściciel lokalu, a zarazem członek wspólnoty, nie tylko ma realny wpływ na jej funkcjonowanie i podejmowanie ważnych decyzji dotyczących budynku i nieruchomości wspólnej, lecz także ciąży na nim szereg obowiązków.
Budowa domu bez pozwolenia? To możliwe!
A gdyby tak można było stawiać domy bez formalności? Ile czasu i nerwów by nam to zaoszczędziło! Okazuje się, że jest to możliwe, jeśli zamiast ubiegać się o pozwolenie na budowę, wybierzemy zgłoszenie budowy.
Usługa budowlana wykonana z chwilą podpisania protokołu - co z podatkiem VAT
Rozliczenie usług budowlanych budzi wiele kontrowersji i sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami. W szczególności wiele wątpliwości powstaje w zakresie momentu wykonania usług budowlanych, który wpływa na obowiązek podatkowy. W chwili obecnej, gdy Naczelny Sąd Administracyjny wypracował już praktykę i określone podejście do tematu, oliwy do ognia dolał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem z 2 maja 2019 r. (w polskiej sprawie C-224/18). Dyskusja znów się ożywia, co pozwala twierdzić, że niebawem możemy spodziewać się zmiany praktyki rynkowej.
Sprzedaż gruntu z zabudowaniami do rozbiórki lub niezabudowanego - jaki podatek zapłacimy
Co do zasady sprzedaż niezabudowanego gruntu, innego niż budowlany, podlega zwolnieniu z VAT. Przykładowo więc w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz braku przeznaczenia go w decyzji o warunkach zabudowy lub nieprzeznaczenia terenów pod zabudowę, zastosować należy zwolnienie z podatku VAT. Jest to zwolnienie obligatoryjne i nabywca takiego gruntu będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.
Kiedy prawa autorskie przysługują pracodawcy a nie twórcy
Prawo autorskie ma dualistyczny charakter – wyróżniamy autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe. Każde z nich jest samodzielne, różni się charakterem, a także sposobem wykonywania. Często jednak pojęcia te – błędnie – interpretowane są w jednakowy sposób. Jak prawidłowo sklasyfikować prawa autorskie? Czym różnią się w praktyce i komu przysługują zapytaliśmy eksperta.