Prawo – lista artykułów
Jakie produkty muszą posiadać Deklarację Właściwości Użytkowych i w jakim celu się ją wydaje?
Deklaracja Właściwości Użytkowych (DWU) to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z wprowadzeniem wyrobów budowlanych do obrotu. Wydawana jest dla wszystkich produktów, które przeszły badania na zgodność z normą lub posiadają krajową albo europejską ocenę techniczną.
Czym są fundacje prywatne i dlaczego w Polsce są tak mało popularne
Fundacje prywatne to w wielu przypadkach najlepszy sposób zabezpieczenia interesów rodziny w przypadku sukcesji biznesu lub dziedziczenia. Rozwiązanie to, doceniane w wielu państwach Europy, coraz częściej staje się także sposobem na ochronę majątku przez zamożnych Polaków. Pozwala ono uchronić majątek przed rozproszeniem, podziałem między wielu spadkobierców lub jego marnotrawieniem przez następców. To także sposób na zapewnienie ciągłości biznesu i stały rozwój działalności firmy przy zachowaniu jej rodzinnego charakteru – nawet gdy brakuje następców skłonnych do jej prowadzenia. Rozwiązanie to mimo licznych zalet w Polsce wciąż jest niedostępne.
Co się zmienia w rozporządzeniach w sprawie dokumentacji cen transferowych?
Dzień po ukazaniu się projektów rozporządzeń w sprawie cen transferowych w zakresie podatków PIT i CIT, we wtorek 20 listopada 2018 r., Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa nowe projekty rozporządzeń w sprawie ich dokumentacji. Mają one określić szczegółowy zakres elementów lokalnej oraz grupowej dokumentacji cen transferowych i tym samym ułatwić podatnikom dochowanie formalności związanych z ich sporządzaniem.
Domek rekreacyjny na działce - jakie formalności?
Jeśli masz sporą działkę i lubisz spędzać czas w ogrodzie, domek rekreacyjny, zwłaszcza modny drewniany domek, będzie świetnym dopełnieniem ogrodowych aranżacji. Zamierzasz w tym roku postawić domek tego typu? Zobacz, jakie formalności musisz załatwić i o czym pamiętać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Obowiązki właściciela posesji podczas zimy
Wreszcie przyszła! Prawdziwa zima – z mrozem i obfitymi opadami śniegu, tylko słońca trochę brak. Jednych cieszy, innym przysparza zmartwień i obowiązków. Właściciele domów, przynajmniej w teorii, powinni właśnie sięgać po szufle, worki z solą oraz taczki pełne piasku i ruszać do pracy. Trzeba zadbać nie tylko o teren wokół domu, ale i sąsiadujące z posesją chodniki.
Z początkiem roku użytkowanie wieczyste zamieniło się w prawo własności - jak maksymalnie można obniżyć wykup gruntu pod garażem?
Zgodnie z nową ustawą, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, staniemy się automatycznie właścicielami gruntów pod budynkami, na których znajdują się nasze mieszkania oraz garaże. Wykup własności gruntu będzie bardzo kosztowny tj. 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej. Jednak nowa ustawa daje możliwość trzykrotnego obniżenia ceny, którą będziemy musieli zapłacić za grunt związany z garażem. Trzeba jednak działać szybko.
Jak wpływa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji na biznes?
Z końcem czerwca 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy publicznej dotyczącej wsparcia na realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Pod koniec br. firmy zaczęły uzyskiwać pierwsze zgody na wsparcie dzięki decyzjom wydanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Eksperci zdradzają, jaki wpływ na przedsiębiorstwa będzie miała uzyskana zgoda.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu sprawia, że nawet w banku pieniądze nie są bezpieczne
Żyjemy w szybko zmieniających się czasach. Do niedawna powiedzenie „jak w banku” oznaczało, iż mamy do czynienia z czymś pewnym. Powiedzenie to wzięło się oczywiście z przekonania, iż środki ulokowane w banku są pewnie zabezpieczone. To już jest niestety przeszłość.
Grunty z urządzeniami przesyłowymi będą miały niższy podatek
1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja ustaw o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku rolnym oraz o podatku leśnym, która doprecyzowuje zasady opodatkowania gruntów, wykorzystywanych przez przedsiębiorców w związku z posadowieniem na nich szeroko pojętej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej. W efekcie, przedsiębiorcy zapłacą nawet stukrotnie niższy podatek od posiadanych gruntów.
Jak unikać problemów z uciążliwymi lokatorami, kiedy wynajmujemy mieszkanie
Wynajem mieszkania to dla wielu osób źródło stosunkowo stabilnego przychodu. Potencjalny zysk może jednak zostać przysłonięty przez problemy z najemcą, który demoluje mieszkanie, bądź unika płatności. Właśnie dlatego już na etapie przygotowywania umowy należy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.