Prawo – lista artykułów
Czy Urząd Skarbowy może żądać adresu IP klienta banku?
W celu zapewnienia sobie jeszcze większych możliwości inwigilacji podatników fiskus chce, aby banki przekazywały mu adresy IP swoich klientów. Problem w tym, że w maju 2018 r. zaczęło obowiązywać w Polsce RODO, a adres IP należy do danych osobowych, które podlegają ochronie.
Przepisy prawa budowlanego dotyczące wznoszenia ścian
Każdy nowo wznoszony budynek musi spełniać szereg wymogów określonych w prawie.
W przypadku ścian zewnętrznych i wewnętrznych regulacje dotyczą przede wszystkim izolacyjności termicznej i akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej. Ze względów ekologicznych, ekonomicznych, a także z uwagi na bezpieczeństwo i komfort użytkowników normy te są stale zaostrzane. Jak wznosić ściany zgodnie z restrykcyjnymi przepisami?
Co dalej z umowami o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (BIT)?
Umowy Bilateral Investment Treaties (BIT), czyli umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawarte między państwami Unii Europejskiej mogą stracić swoje praktyczne znaczenie. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 marca 2018 r. jeden z najistotniejszych mechanizmów przewidzianych przez te umowy, czyli zapis na sąd polubowny, jest niezgodny z prawem wspólnotowym, a więc nie może być dalej stosowany. To oznacza, że dochodzenie roszczeń przez zagranicznych przedsiębiorców może być znacznie trudniejsze.
Odziedziczoną nieruchomość będzie można sprzedać przed upływem 5 lat
Ministerstwo Finansów zamierza pochylić się nad osobami, które odziedziczyły nieruchomość. Od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać 5 lat, aby sprzedać swoją nieruchomość i uniknąć podatku dochodowego.
Transakcje między małżonkami a rozliczenie VAT
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 4 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 887/16, prawdopodobnie zapoczątkował nową linię orzeczniczą w zakresie podatku od towarów i usług w transakcjach pomiędzy małżonkami, prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze. Wydane orzeczenie jest sporym ukłonem w stronę polskich podatników.
Zamówienia publiczne - jakie prawa ma podwykonawca inwestycji
W trakcie procesu budowlanego, w szczególności przy dużych inwestycjach, to najwięksi gracze – inwestor i generalny wykonawca – rozdają karty. Podwykonawcy, mimo iż w praktyce często ponoszą odpowiedzialność za wybudowanie i oddanie poszczególnych zadań inwestycyjnych, mają problem z odzyskaniem przysługujących im należności. W najbardziej dramatycznych sytuacjach podwykonawcy w celu dochodzenia przysługujących im należności, zamiast poszukiwać ochrony na drodze prawnej, wybierali rozwiązania siłowe, takie jak np. blokowanie inwestycji bądź w skrajnych przypadkach – zabór mienia znajdującego się na placu budowy.
Na jakie problemy prawne może być narażona inwestycja budowlana?
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2017 r. wydano 194 775 pozwoleń na budowę dla 224 154 obiektów budowlanych - to o 3.9 proc. więcej niż w roku 2016, więcej było także obiektów oddanych do użytkowania. W Polsce nie brakuje inwestorów, którzy chętnie podejmują się realizacji tego typu projektów, jednak planując inwestycje budowlane należy pamiętać, że zazwyczaj są to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia. Problemy mogą pojawić się niezależnie od etapu ich realizacji - już na początku, podczas procesu ubiegania się o wszelkie pozwolenia, ale także w trakcie samej budowy czy przy odbiorze budynku. Poniżej przykłady tylko niektórych problemów, jakie może napotkać inwestor.
Co warto wiedzieć o pracy komornika - jakie ma prawa i obowiązki?
Spłata kredytu zaciągniętego na zakup nowego samochodu lub wymarzonego M., wakacje na kartę kredytową – tak wygląda rzeczywistość wielu Polaków. Chętnie korzystamy z rozwiązań, dzięki którym w razie przejściowych trudności, możemy załatać dziurę w domowym budżecie lub sfinansować większy zakup bez konieczności posiadania oszczędności. Może jednak zdarzyć się, że z powodu utraty pracy, choroby czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, zaczniemy mieć problemy z terminową spłatą zobowiązań. Kiedy taka sytuacja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, możemy spotkać na swojej drodze komornika. Niestety, wielu osób dotyczy taki scenariusz. W 2017 r. do komorników spłynęło blisko 5 mln spraw[1]. Nie wszyscy wiedzą jednak, czym jest egzekucja komornicza. Czy należy się jej obawiać? Jakie prawa i obowiązki posiada komornik?
Komu przysługuje odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości?
Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość przysługuje zarówno wywłaszczonym, jak i ich następcom prawnym. Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość dochodzenia odszkodowań także za nieruchomości wywłaszczone przed datą 1 stycznia 1998 r. Odmawiając ich wypłat, organy muszą mieć dowód, że zrobiono to wcześniej (wyrok WSA w Gdańsku z 04.07.2018 r., II SA/Gd 277/18).
Polskie przepisy budowlane dotyczące szkła w balustradach
Według polskich przepisów oszklenia mocowane na zewnątrz budynku powinny być wykonane ze szkła bezpiecznego. Jest to jednak określenie mało precyzyjne, gdyż kwalifikują się pod nie, mimo zupełnie odmiennych właściwości, zarówno szkło hartowane, jak i laminowane. Bardzo dokładnie, szczególnie w odniesieniu do balustrad, kwestię tę regulują przepisy niemieckie, do których często odwołują się polscy wykonawcy.