Prawo – lista artykułów

Będą spore zmiany w ustawach o PIT i CIT

Wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości oraz rocznego limitu kwotowego w wysokości 100 000 zł warunkującego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą – to tylko niektóre zmiany przewidziane w rządowym projekcie nowelizacji ustaw o PIT i CIT.

Zmienia się system emerytalny - Jak poprawnie czytać listy ZUS–u?

Już za niecały miesiąc w życie wejdzie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Od 1 października świadczenie mogą otrzymać kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65 roku życia - łącznie około 330 tys. kolejnych uprawnionych osób. Tymczasem, tylko w lipcu blisko 160 tys. przyszłych emerytów zgłosiło się do doradców ZUS–u z prośbą o wyliczenie świadczenia przysługującego im od październik. Dodatkowo, coroczne listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Informacje o stanie konta ubezpieczonego” wysłane do 19 mln Polaków przedstawiały nieaktualnie wyliczone kwoty. Jak poradzić sobie w czasie intensywnych przemian w systemie emerytalnym? Na co zwracać uwagę i jak interpretować język w korespondencji ZUS–u?

Nowe sposoby inwigilacji przedsiębiorców

Zmiany wprowadzone na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują, że ustawodawcze działania organów administracji rządowej zmierzają w kierunku znacznego ograniczenia wyłudzeń podatków i skuteczniejszego ścigania przestępców podatkowych. Te modyfikacje mają jednak również drugie dno. Nowe uprawnienia fiskusa umożliwiające wielowymiarową inwigilację przedsiębiorców wywierają negatywny wpływ na prawa i wolności przedsiębiorców. Wprowadzenie zmian dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego czy reforma Krajowej Administracji Skarbowej to tylko dwa spośród wielu alarmujących rozwiązań.

Bitcoin, bitmoneta, wirtualna waluta w rozliczeniach rachunkowych

Bitcoin jest coraz częściej wykorzystywany w transakcjach handlowych, a w konsekwencji również ujmowany przez jego użytkowników w ewidencji księgowej i podatkowej. Atutami kryptowaluty, oprócz jej czysto rozliczeniowego charakteru, są jej ograniczona podaż, rosnąca świadomość o wariantach jej wykorzystania oraz częściowa legalizacja na rynkach światowych. Dzięki tym zaletom bitcoin staje się alternatywnym źródłem inwestowania oraz rozliczania transakcji.

Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew

W połowie czerwca weszła w życie nowelizacja zaostrzająca przepisy dotyczące wycinki drzew, a od 17 lipca br. obowiązuje nowe rozporządzenie ws. opłat za usunięcie drzew i krzewów. Eksperci wskazują, że zmienione regulacje będą najprawdopodobniej budzić wątpliwości interpretacyjne. Nowe stawki kar są natomiast mniej dotkliwe dla inwestorów decydujących się na wycinkę bez pozwolenia.

Zmieniły się zasady weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT

1 stycznia 2017 r. ustawodawca znacząco zmienił sytuację prawną podatników. Wprowadził nowe regulacje, które zwiększyły uprawnienia organów skarbowych do przeprowadzania kontroli podatkowych przedsiębiorców. Celami zmian według Ministerstwa Finansów są uszczelnienie systemu podatkowego, zwalczenie oszustw podatkowych i poprawa efektywności fiskusa w egzekwowaniu należności podatkowych. Czy dokonując reformy podatkowej, ustawodawca utrudni codzienne funkcjonowanie uczciwych podatników w obrocie gospodarczym?

Umorzenie długu i jego konsekwencje podatkowe

Umorzenie zobowiązań jest dla przedsiębiorcy podstawowym narzędziem, którym może on zmieniać swój portfel zobowiązań lub wierzytelności. Na umorzeniu bazuje wiele instytucji – począwszy od ugody, poprzez nowację zobowiązań, aż po tzw. datio in solutum (świadczenie w miejsce zobowiązania).

Zmiany dotyczące opodatkowania prywatnego najmu mieszkań

Wielu właścicieli mieszkań niedawno zaniepokoiła informacja mówiąca, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w zasadach opodatkowania prywatnego najmu. Takie zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów, mają ograniczyć zakres stosowania preferencyjnej stawki ryczałtu (8,50%). Podwyżki podatku mogą obawiać się osoby, które osiągają wysokie przychody w ramach prywatnego najmu (ponad 100 000 zł rocznie). Takie „dokręcanie fiskalnej śruby”, raczej nie zakończy się znacznie częstszymi kontrolami podatkowymi wśród wynajmujących.

Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy?

Praca na wysokości należy do szczególnie niebezpiecznych zajęć, których wykonywanie może zagrażać zarówno zdrowiu, jak i życiu pracowników. Aby nie doszło do upadku, który może być śmiertelny w skutkach, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, w postaci linek i szelek bezpieczeństwa oraz specjalnego sprzętu ochronnego. Na czym polega wykonywanie pracy na wysokości? Kto może się podjąć tego zajęcia oraz jakie wynikają z tego tytułu obowiązki dla pracodawcy? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków mieszkalnych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak to wpłynie na proces projektowania mieszkań i możliwość aranżacji wnętrz przez klientów? Oceniają: Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oraz Marcin Walewski, Dyrektor ds. Projektów Mieszkaniowych w Bouygues Immobilier Polska.


Stron: 140 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  42 43 44 45 46  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19505 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >