Prawo – lista artykułów

Czy jest szansa na uchwały antysmogowe w Polsce?

Od początku roku obserwuje się w kraju wzmożone działania mające na celu ochronę polskich miast przed smogiem. Część województw zdecydowało się na opracowanie uchwał antysmogowych, które czekają już na wejście w życie. Kiedy to nastąpi?

Split payment podzielona płatność - nowy projekt resortu finansów

Jednym z najnowszych pomysłów Ministra Rozwoju i Finansów jest wprowadzenie w Polsce mechanizmu split payment. Zaproponowane rozwiązanie ma być skutecznym narzędziem w walce z podatkowymi oszustami.

Prawa i obowiązki zarządzającego wspólnotą mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma zarządzania wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym, staje się powoli kanonicznym elementem współczesnego krajobrazu miasta. Przynależność do wspólnoty to jednak sformalizowany zbiór praw i przepisów, a szereg przywilejów występuje tu obok katalogu zobowiązań. W tym kontekście, bardzo ważną kwestią jest aktywność właścicieli i ich partycypowanie w codziennym życiu społeczności.

Znowelizowana „Ustawa o gospodarce nieruchomościami” - Klienci pod większą ochroną

Po raz pierwszy od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości, konsumenci zyskują większą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Po ponad 3 latach starań Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rząd przyjął zmiany w prawie. PFRN zachęca klientów do korzystania z internetowego Centralnego Rejestru, w którym można znaleźć ponad 8,5 tys. nazwisk profesjonalistów z licencjami Federacji.

Konsekwencje i kary dla przedsiębiorców wyłudzających VAT

Rząd uważa, że w ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba wyłudzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – szczególnie w odniesieniu do podatku od towarów i usług. Ostra reakcja rządu oznacza, że wyłudzanie VAT będzie bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 roku za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych grozić będzie nawet 25 lat więzienia. Czy kontrowersyjne przepisy mogą doprowadzić do poszukiwania przez firmy możliwości przeniesienia swojej działalności poza granice Polski?

Aktualne warunki techniczne wymagane podczas budowy domu

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck Maciej Kowalczyk.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek podczas pracy?

Z danych GUS wynika, że do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy dochodzi wskutek nieprawidłowego zachowania się pracownika – 60,1 proc. przypadków. Najwięcej urazów dotyczy kończyn górnych – prawie 44 proc przypadków oraz kończyn dolnych – ok. 35 proc. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brak odpowiednich szkoleń BHP wśród pracowników lub przeprowadzanie ich w sposób niedbały. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Kto ponosi odpowiedzialność? Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie, a także dlaczego warto zadbać o dodatkową ochronę?

Ministerstwo Rozwoju zrealizowało kolejny punkt z pakietu 100 zmian dla firm

Po rozpatrzeniu poprawek Senatu, Sejm ostatecznie przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, która ma ułatwić dochodzenie należnych roszczeń. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na poziom wypłacalności przedsiębiorców oraz pewność obrotu gospodarczego. Ustawa nowelizująca art. 6471 Kodeksu cywilnego wejdzie w życie 1 czerwca 2017 r.

W jaki sposób można odzyskać nadpłacony VAT?

Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy o podatku od towaru i usług przedsiębiorca, który wykazał w danym okresie rozliczeniowym wyższą kwotę podatku naliczonego od podatku należnego, może ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku VAT na rachunek bankowy. Jednak nowelizacja ustawy z dnia 1 stycznia 2017 r. wprowadziła nowe uregulowania dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku.

Czym jest służebność osobista mieszkania i w jaki sposób można ją ustanowić?

Gdy mowa o rencie dożywotniej, wypłacanej seniorowi w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, mowa również o służebności osobistej, która gwarantuje, że senior będzie mógł zamieszkiwać w swoim domu, aż do śmierci. Czym jest służebność osobista? W jaki sposób można ją ustanowić? Jak jest opodatkowana i czy można się jej zrzec? Na pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierownik Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.


Stron: 139 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  43 44 45 46 47  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >