Prawo – lista artykułów

Prowadząc firmę we własnym domu możesz obniżyć podatek

Już blisko 3 mln osób w Polsce zdecydowało się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej[1]. Część z nich na siedzibę swojej firmy wybrało własne mieszkanie, nie ponosząc kosztów związanych z wynajęciem czy kupnem lokalu. Co więcej, takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie może przynieść także dodatkowe oszczędności. Wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości mieszkalnej w celach służbowych, można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jednocześnie obniżając kwotę podatku należnego fiskusowi. Eksperci podpowiadają, w jakich przypadkach będzie to możliwe.

Zmiany w stawkach podatku od nieruchomości

Większość przedsiębiorców zobowiązana jest do regulowania podatku od nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Bez wątpienia stanowi to znaczne obciążenie finansowe. Maksymalne stawki podatków co roku ulegają zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Przez ostatnie dwa lata obserwujemy nieznaczny spadek tego wskaźnika, a w konsekwencji maksymalnych stawek podatku od nieruchomości.

Jak zmieniło się rozliczanie usług budowlanych w świetle nowelizacji ustawy o podatku VAT

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy rozszerzenia katalogu czynności rozliczanych w ramach procedury odwrotnego obciążenia, który teraz obejmuje usługi budowlane. Od 2017 roku usługi budowlane zostały objęte odwrotnym obciążeniem. Procedura polega na tym, że to nie sprzedawca rozlicza należny podatek VAT od świadczenia usług budowlanych, a nabywca. Co ważne, zmiana dotyczy tylko usług realizowanych pomiędzy firmami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT, a nie pomiędzy firmą a konsumentem, dlatego, jeżeli osoba prywatna wynajmuje firmę do remontu domu, nie będzie z tego tytułu odprowadzać VAT-u do urzędu skarbowego.

Kto płaci podatek od nieruchomości w spółce cywilnej?

Podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czy jest szansa na uchwały antysmogowe w Polsce?

Od początku roku obserwuje się w kraju wzmożone działania mające na celu ochronę polskich miast przed smogiem. Część województw zdecydowało się na opracowanie uchwał antysmogowych, które czekają już na wejście w życie. Kiedy to nastąpi?

Split payment podzielona płatność - nowy projekt resortu finansów

Jednym z najnowszych pomysłów Ministra Rozwoju i Finansów jest wprowadzenie w Polsce mechanizmu split payment. Zaproponowane rozwiązanie ma być skutecznym narzędziem w walce z podatkowymi oszustami.

Prawa i obowiązki zarządzającego wspólnotą mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma zarządzania wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym, staje się powoli kanonicznym elementem współczesnego krajobrazu miasta. Przynależność do wspólnoty to jednak sformalizowany zbiór praw i przepisów, a szereg przywilejów występuje tu obok katalogu zobowiązań. W tym kontekście, bardzo ważną kwestią jest aktywność właścicieli i ich partycypowanie w codziennym życiu społeczności.

Znowelizowana „Ustawa o gospodarce nieruchomościami” - Klienci pod większą ochroną

Po raz pierwszy od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości, konsumenci zyskują większą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Po ponad 3 latach starań Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rząd przyjął zmiany w prawie. PFRN zachęca klientów do korzystania z internetowego Centralnego Rejestru, w którym można znaleźć ponad 8,5 tys. nazwisk profesjonalistów z licencjami Federacji.

Konsekwencje i kary dla przedsiębiorców wyłudzających VAT

Rząd uważa, że w ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba wyłudzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – szczególnie w odniesieniu do podatku od towarów i usług. Ostra reakcja rządu oznacza, że wyłudzanie VAT będzie bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 roku za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych grozić będzie nawet 25 lat więzienia. Czy kontrowersyjne przepisy mogą doprowadzić do poszukiwania przez firmy możliwości przeniesienia swojej działalności poza granice Polski?

Aktualne warunki techniczne wymagane podczas budowy domu

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck Maciej Kowalczyk.


Stron: 140 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  44 45 46 47 48  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19507 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 349

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >