Prawo – lista artykułów
Co zmieniła nowa ustawa o PIT?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT. Przewiduje ona, że urząd skarbowy będzie mógł sporządzić zeznanie podatkowe za podatnika PIT wraz z odliczeniami.
Jak czytać księgę wieczystą?
Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi głównie po to, aby zabezpieczyć obrót nieruchomościami. Stanowią one jawny i ogólnodostępny rejestr publiczny, zawierający bardzo istotne zapisy dotyczące stanu prawnego mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu. Z tego względu należy zapoznać się z ich treścią przed transakcją przeniesienia własności, by dowiedzieć się, kto ma prawa do danej nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa, a także poznać wysokość ewentualnych obciążeń finansowych nieruchomości. Poniżej prezentujemy wskazówki pomagające rozszyfrować zapisy w księdze wieczystej.
Zwiększono kary za wyłudzenia z fikcyjnych faktur
1 marca br. weszły w życie zmiany w Kodeksie karnym oraz niektórych innych ustaw, które przewidują wyższe kary za wyłudzanie VAT z fikcyjnych faktur.
Opodatkowanie nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - jakie zmiany dla przedsiębiorcy?
Z końcem 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która ma wpływ na zmianę sposobu opodatkowania nieruchomości. W związku z tym, przedsiębiorstwa posiadające na swoim terenie elementy infrastruktury kolejowej powinny przyjrzeć się ich opodatkowaniu. Zmiany mogą oznaczać dla firm zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie obciążeń fiskalnych.
Odwrócony VAT w usługach budowlanych.
Wprowadzone w życie rozwiązania uszczelniające sprawiły, że przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane muszą się liczyć z kolejnymi problemami związanymi z rozliczeniem VAT.
E- booki, e-publikacje - jakie zmiany po nowelizacji ustawy o VAT?
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT. Przewiduje on zrównanie stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne.
Jakie rozwiązania przewiduje nowa ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami
Rząd przygotował projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Reguluje ona zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych, kontrolę ich wykonywania, a także obowiązki w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.
Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje rząd?
Sejm pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt zmniejsza obowiązki administracyjne przedsiębiorców i ma poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności.
Ochrona firmy przed upadłością kluczowym zadaniem Prawa restrukturyzacyjnego
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne określana jest mianem rewolucyjnej ustawy, która istotnie zwiększa szanse na utrzymanie prowadzonego biznesu przez przedsiębiorców. Wprowadzona w styczniu 2016 roku reforma obowiązującego w tym zakresie prawa oparta została na założeniu ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa przy jednoczesnym poszanowaniu praw wierzycieli. Po upływie ponad roku od wejścia w życie nowych przepisów warto zastanowić się nad korzyściami, które wynikają z przeprowadzanych restrukturyzacji, a także odpowiedzieć na pytanie czy wpływają one na realizację polityki nowej szansy w stosunku do firm borykających się z kłopotami finansowymi.
Prawo Zmówień Publicznych po nowelizacji
Obowiązujące w Polsce Prawo zamówień publicznych dostosowywane jest do obowiązujących przepisów prawnych w Unii Europejskiej. Ostatnia nowelizacja ustawy Prawa zamówień publicznych zawierała wiele znaczących zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie nowych regulacji dotyczących trybu zamówień z wolnej ręki z uwagi na usunięcie pojęcia zamówienia uzupełniającego z ustawy Prawa zamówień publicznych.