Prawo – lista artykułów

Kredyty hipoteczne dla rolników, po nowelizacji ustawy o ziemi rolnej

Problemy rolnika z zaciągnięciem kredytu hipotecznego w banku już niedługo mogą się skończyć. We wtorek, sejmowa komisja rolnictwa wydała pozytywną opinię dla zmian, jakie zostały zaproponowane przez PiS.

Jakie są warunki konieczne, aby zobowiązanie można uznać za właściwie wykonane?

Właściwe spełnienie świadczenia jest warunkiem prawidłowego wykonanego zobowiązania. Przepisy obowiązującego prawa stanowią, iż podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest dłużnik lub inna osoba określona zgodnie z treścią umowy bądź właściwością zobowiązania. Zauważyć należy jednak, że spełnienie świadczenia nie zawsze musi oznaczać właściwe i pełne wykonanie zobowiązania. Jakie są zatem kryteria?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze w pobliżu placu budowy?

Budownictwo jest branżą, która przoduje w niechlubnej statystyce wypadków w pracy. Niestety, wypadkom ulegają nie tylko ‘budowlańcy’. Zdarza się, że wskutek źle zabezpieczonego placu budowy obrażenia odnoszą także przechodnie czy kierowcy, którzy przypadkowo zjechali na błędnie oznakowany odcinek remontowanej jezdni. Zwężenie drogi, ustanowienie objazdów lub czasowe wyłączenie z ruchu jednego z pasów, to środki zwiększające bezpieczeństwo, jednak nie zawsze są mile widziane przez kierowców.

Remontujemy mieszkanie - które prace możemy wykonać bez pozwoleń, a które narażą nas na samowolę budowlaną?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy mieć na uwadze to, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont, często musimy pamiętać o zdobyciu niezbędnych pozwoleń, a o mniejszych zmianach informować stosowne organy i zarządców nieruchomości. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie naszą ingerencją moglibyśmy wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.

Nie będzie już użytkowania wieczystego gruntów dla właścicieli mieszkań.

Od przyszłego roku zniesione ma zostać użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielorodzinnymi. Dzięki temu właściciele mieszkań w blokach i kamienicach mogą stać się z dnia na dzień właścicielami gruntu, na którym stoi budynek.

Jak dbać o pracowników podczas upałów? Przepisy BHP i odpowiedzi eksperta

Średnia maksymalna temperatura w sierpniu ubiegłego roku w Warszawie wynosiła 29.7°C. Tegoroczne prognozy wskazują, że także nadchodzące lato będzie owocować w upalne dni. Słońce i skwar za oknem cieszą każdego urlopowicza, jednak dla pracodawców to szereg dodatkowych obowiązków, które muszą spełnić chcąc zapewnić pracownikom komfortową pracę. I nie chodzi tylko o to, aby spełniać wymagane przez normy minimum.

Kiedy będzie niższa stawka CIT dla firm?

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przewiduje obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników tj. podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Zawiadamianie stron w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa i ich status prawny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że obecnie w Polsce osoba, która skończyła studia magisterskie na kierunku budownictwo oraz odbyła praktykę zawodową (w biurze projektowym i na budowie), a także zdała egzamin na uprawnienia budowlane nie może samodzielnie zaprojektować domku jednorodzinnego - dlaczego tak się dzieje?

Jak prawnie zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców właściwego zabezpieczania swoich transakcji. W celu uniknięcia przypadków niewypłacalności przez partnerów biznesowych, warto jest zadbać o właściwe zabezpieczanie umów pod względem prawnym, które ograniczą ryzyko nie wykonania przedmiotu umowy.


Stron: 139 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  48 49 50 51 52  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >